Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » Androiďáci, pozor. Nový malware krade data ze stovek aplikací včetně Facebooku a Netflixu

Androiďáci, pozor. Nový malware krade data ze stovek aplikací včetně Facebooku a Netflixu

Na scéně se objevil nový nebezpečný malware s názvem BlackRock, který dokáže krást osobní údaje z 337 aplikací pro Android, včetně Facebooku, Netflixu, Tinderu, YouTube nebo Snapchatu. Maskuje se přitom jako aktualizace od Googlu. Na zákeřný kód upozornili odborníci z nizozemské kyberbezpečnostní společnosti ThreatFabric.

BlackRock Malware

Malware podle společnosti funguje jako většina bankovních trojanů (patří do kategorie RAT, tedy ovladatelných na dálku), s tím rozdílem, že se zaměřuje na více aplikací – zejména na finanční, mediální a sociální. Kromě toho, že krade přihlašovací údaje, uživatele také vyzývá k vyplnění údajů o platební kartě, pokud aplikace podporují finanční transakce.

Nejen krádež dat

Je také schopen provádět další škodlivé operace, například sledovat SMS zprávy, zahlcovat kontakty uživatele předdefinovanými zprávami, spouštět určité aplikace nebo sabotovat mobilní antivirové programy. Pro uživatele je neviditelný – po instalaci skryje v nabídce aplikací svou ikonu a jakožto falešný systémový update požádá o přístup k jeho aplikacím.

malware
Ilustrační obrázek (zdroj: CheckPoint)

Jak ThreatFabric podotýká, v tuto chvíli je na BlackRock možné narazit pouze na stránkách třetích stran pro instalaci androidových aplikací, v obchodě Google Play prý zatím objeven nebyl.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments