Domů » Bleskovky » Aplikace pro Android mají méně bezpečnostních chyb než ty pro iOS, tvrdí prodejci antivirových aplikací

Aplikace pro Android mají méně bezpečnostních chyb než ty pro iOS, tvrdí prodejci antivirových aplikací

Srovnávání kvalit operačních systémů Android a iOS probíhá v podstatě od prvního dne jejich vzniku, ať už se jedná o srovnání uživatelské přívětivosti prostředí, jeho funkcí, otevřenosti systému, nebo celkové bezpečnosti.

 

Dlouhou dobu se mělo za to, že jablečný operační systém je oproti zelenému mužíčkovi bezpečnější, především díky přísné kontrole aplikací v App Store a celkově větší uzavřenosti systému, která aplikacím nedovolí dělat v telefonu psí kusy.

 

Podle zprávy zveřejněné vývojáři dvou antivirových programů pro telefony, Checkmarx a AppSec Labs, je to s bezpečností spíše naopak. 40 % slabých míst v aplikacích pro iOS bylo označeno jako kritická nebo velmi závažná, zatímco u Androidu toto číslo dosáhlo hodnoty 36 %. Chyby vznikaly především v začátcích budování aplikací a později nebyly vývojáři opraveny.

 

Nejčastějším slabým místem prý bylo sbírání osobních informací a problémy týkající se autorizace uživatelů. Samotná zpráva však není příliš konkrétní, a ačkoliv mezi oběma platformami není v testu velký rozdíl, pokud jsou údaje správné, mohlo by se v budoucnu jednat o závažné a zneužitelné chyby. Otázkou však také je, do jaké míry byla zpráva vytvořena za účelem propagace antivirových aplikací a značek obou společností.

David Preiss

19 komentářů

 1. Haha (neregistrovaný)

  HahahahHa ahahahaha hahahahaha ha ha háá

  • To může být i pravda, ale jedná se o verzi Androida, která se k uživatelům nikdy nedostane.

  • vlada (neregistrovaný)

   Hloupym recem neznamych spolecnosti, ktere se chteji zviditelnit, bych neprikladal zadnou duveru. Staci sledovat jak zavedene AV firmy bojuji s poklesem zajmu, protoze uzivatele zjistuji, ze zadny antivirus uz neporebuji (ani na Windows, ani na Androidu, ani na iOS a OSX) a jejich all-in-one bezpecnostni baliky plne zbytecnosti si malokdo koupi.

  • Z nicku a prispevku soudim, ze mate na klavesnici pouze dve pismenka..pokud nam chcete zdelit nejaky vzkaz, tak doporucuji treba morseovku. „A“ by mohla byt tecka a „H“ carka.

   Tesime se :)

 2. Podle puvodniho zdroje jde o aplikace ne OS, jak to tedy je? Redakce?

  • Dobrý den, máte pravdu, článek jsem upravil, díky za upozornění.

 3. Petr (neregistrovaný)

  40% z nalezených chyb označeno jako kritických, a údaj o počtu nalezených chyb? ten je totiž docela zásadní. Pokud měl iOS celkem 100chyb a Android 1000, tak je výsledek naprosto opačný, ve prospěch iOS 40:360 kritickým chybám…

  • Jiří Mrázek (neregistrovaný)

   Právě naopak procento je jediné správné měřítko. Jak můžete srovnávata počet? :D

  • Jiří Mrázek (neregistrovaný): Počkej počkej. To jako že když bude mít nějaký OS jednu jedinou chybu a ta bude kritická, bude to nejhorší OS protože počet kritických chyb je 100%?

   To snad ne:)

  • Petr (neregistrovaný)

   JIŘÍ MRÁZEK: snad jste to od UNIho pochopil :-) % jsou samozřejmě důležitá, ale pouze pokud porovnáváme stejný základ.

 4. Petr (neregistrovaný)

  Pred rokem jeste v podobnych srovnanich figuroval i WP. Dnes uz po nem nestekne pes.

 5. kolemjdouci (neregistrovaný)

  takze problem je v aplikacich a ne OS? To mluvi o cem presne? Opravdu by mel zajimal vzorek tech dat, 3 z 5 ne? LOL

  • franta (neregistrovaný)

   Problem je i v kazdem OS, ale tahle studie se zabyvala jenom aplikacemi. Kdyz te zajima tady si muzes stahnout report:

   [odkaz]

 6. Samone (neregistrovaný)

  No několika android haterům z toho asi praskne žilka na spánku, ostatní nebudou překvapení. Podobně jako při testu stability opět vyhrál Android nad iOsem. Android je prostě nejlepší. Není divu, že ho používá přes 80% mobilních zařízení na Zemi. Pěkný den všem… :-)

 7. Yegor (neregistrovaný)

  Hloupé děti se zlomyslně smějí, ale asi neumějí číst. Aplikace, ne iOS :-D

 8. max (neregistrovaný)

  Vysledek neni vubec prekvapivy, Mac OS X a ios byly zdaleka nejderavejsim systemem za rok 2014:

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).