Aplikace pro Android mají méně bezpečnostních chyb než ty pro iOS, tvrdí prodejci antivirových aplikací

Srovnávání kvalit operačních systémů Android a iOS probíhá v podstatě od prvního dne jejich vzniku, ať už se jedná o srovnání uživatelské přívětivosti prostředí, jeho funkcí, otevřenosti systému, nebo celkové bezpečnosti.

 

Dlouhou dobu se mělo za to, že jablečný operační systém je oproti zelenému mužíčkovi bezpečnější, především díky přísné kontrole aplikací v App Store a celkově větší uzavřenosti systému, která aplikacím nedovolí dělat v telefonu psí kusy.

 

Podle zprávy zveřejněné vývojáři dvou antivirových programů pro telefony, Checkmarx a AppSec Labs, je to s bezpečností spíše naopak. 40 % slabých míst v aplikacích pro iOS bylo označeno jako kritická nebo velmi závažná, zatímco u Androidu toto číslo dosáhlo hodnoty 36 %. Chyby vznikaly především v začátcích budování aplikací a později nebyly vývojáři opraveny.

 

Nejčastějším slabým místem prý bylo sbírání osobních informací a problémy týkající se autorizace uživatelů. Samotná zpráva však není příliš konkrétní, a ačkoliv mezi oběma platformami není v testu velký rozdíl, pokud jsou údaje správné, mohlo by se v budoucnu jednat o závažné a zneužitelné chyby. Otázkou však také je, do jaké míry byla zpráva vytvořena za účelem propagace antivirových aplikací a značek obou společností.

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku