Domů » Bleskovky » Android před příchodem iPhonu nepodporoval dotykové ovládání

Android před příchodem iPhonu nepodporoval dotykové ovládání

Aktuální soudní spory Samsungu a Applem odhalují zajímavé dokumenty. Jeden z nich (Android Project Software Functional Requirements Document z července roku 2006) mimo jiné odhaluje, že v roce 2006, tedy rok před představením prvního iPhone, Google neuvažoval o podpoře dotykového ovládání ve vyvíjeném operačním systému Android. V dokumentu je psáno, že systém je navržen s předpokladem přítomnosti diskrétních fyzických tlačítek, což potvrzuje i původní SDK obsahující fotografii zařízení s QWERTY klávesnicí.

 

Nicméně abychom nevytrhávali věci z kontextu, je zde také psáno, že ačkoliv dotykové obrazovky nejsou podporovány, v základní architektuře systému není nic, co by podpoře dotykových obrazovek v budoucnu bránilo. Dotykové a multidotykové displeje se objevily v požadavcích Googlu pro výrobce hardwaru až právě po příchodu iPhone v roce 2007. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. To přeci dávno víme:-)

 2. Co je jeste noveho?

 3. pan redaktor objevil Ameriku?

 4. Jak dlouho pan redaktor pátral?

 5. To jsou mi ale novinky :D

 6. Celkem to ukazuje, jak krátká doba stačila k adaptaci a nasazení toho, co má potenciál a prodává se. Přesně to, co se například Symbianu nepovedlo za následujících x let a pořád tahal kačera.

 7. Neví někdo, kdy začne Apple opět investovat do vývoje, místo kopání kolem sebe, kopírování ostatních a živení právníků? Je tato informace známa?

  • No kdyby jsi sledoval i jiné zdroje, věnující se Apple, tak by jsi věděl, že Apple docela sype prachy do výrobních kapacit na safír a liquid metal, nakupuje hlavy věnující se biometrii (a jistě jim následně platí mzdu za práci-vývoj), poslední A7 se ukazuje jako velmi pokrokový ve své architektuře, která přesahuje ARM (tedy min. loňský vývoj) a vývoj Mac Pro „urna“ nebyl taky asi úplně zadarmo a mám pocit, že v IGZO jsou také nějaké jeho peníze.

   Co tam máš dál za žblepty?

  • Uníku nebuď nervózní, škodíš tím především sobě :-)

   Jinak jsem rád, že Apple konečně pochopil nutnost věnovat se také konstrukčním materiálům, nejen z hlediska vzhledu, ale také vhodnosti použití a kvality. Třeba po dlouhé době přestane být synonymem pro praskající a poškrábané telefony.

   Ale nepředbíhejme, rozhodně se těším na nové, tentokrát lepší produkty :-)

  • Standa: Z čeho jsi vysoudil, že jsem jakkoli nervózní? Jen jsem zesumarizoval 1 rok viditelných nebo známých investic do vývoje. S mým rozpoložením to nemá nic společného.

   Ale děkuji za starost:)

   Praskající? Jako hliník? uf… Ad škrábání, to dělá prakticky každý přístroj, i můj plasťák od Samsungu. A ten skutečně na rozdíl od hliníku i praská. Nějak se ti to pomíchalo.

   Také se těším, zdá se, že iWatch by mohli být zajímavým demonstrátorem věcích příští (pro mobily a tablety).

  • Uníku! Konstrukce iPhone se skládá pouze ze dvou hlavních materiálů a ty jako praskající vybereš zrovna hliník?

   A teď mazej minimálně na Wikipedii a nauč se něco o materiálech. Ale honem :-)

   Na iWatch se budu těšit jen v případě, že nepůjde o další zmenšenou TV na ruku. Pořád čekám na náhradu vynikajících Sony Ericsson MBW-150.

  • Standa: Stando Stando, dnes je to skutečně velmi slabý den, že?:) Pokud máš na mysli skleněné krytí displeje, tak ano, ty při pádu praskají. U Sony, HTC, Samsungu (HTC a Samsung mohu osobně potvrdit, zato Applí iPad po ošklivém pádu nic), Apple…. nějak nevím, proč by zrovna Apple měl být synonymem?

  • Uni: Nevim proc na Standovy vykriky reagujes – jasne deklaroval, ze deni kolem Apple nesleduje a ani nechce, cili nektere veci mu zrejme nejsou zname (a asi jen tak placa a zkousi, kdo se chyti).

  • weth: Máš pravdu, téma uzavřeno (aspoň z mé strany).

  • Tady opravdu panuje nervózní atmosféra :-) Slušně jsem se zeptal, a Uni, jako jediný místní mnohaletý specialista na výhradně pozitivní zprávy o Apple, mi popravdě a správně napsal, co jsem chtěl vědět, za což mu děkuji.

   A ty Wethe nesýčkuj, třeba budeš příště rychlejší, a budeš se moct svými znalostmi blýsknout i ty.

 8. Mirek (neregistrovaný)

  Tak jestli je tohle novinka, tak redaktor:

  a) Ma prikazano kolik clanku ma napsat (no a i tenhle clanek prispeje ke splneni kvoty)

  b) Nebo se prave vratil po 10 letech meditaci nekde mimo civilizaci v Himalajich

  c) Nebo povazuje mistni ctenare za hloupejsi nez ctenare Blesku…

  O tomhle uz davno X-krat psali kde se dalo – i treba na Idnes apod. – nemluve o odbornejsich webech. Kdokoliv kdo vi trochu neco o Applu a Googlu o tom vi… Android puvodne vyrazil konkurovat Blackberry, az nasledne zatocil k dotykovym displejum…

 9. Milan Keršláger (neregistrovaný)

  Jobs se inspiroval u Nokie N770 a následujících modelů, které samozřejmě ve své prezentaci v roce 2007 neukázal, protože by se poznalo, že integroval existující nápady jako to udělali se svým Mac OS na začátku 90. let…

 10. Jiří Vyhnálek (neregistrovaný)

  Nevím, co tady všichni pranýřujete autora za to, že o tom dávno víte. Pokud jste tu informaci věděli před přečtením článku, dobře pro vás, ale nikdo vás přeci nenutí číst to znova. Nechápu, kde se bere názor, že si může člověk diktovat, jak má vypadat obsah, co dostává zadarmo a ještě si může vybrat, jestli ho vůbec bude číst… Uvědomte si to.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).