Android P a gesta jako z iPhone X: takto budou fungovat

Příští verze systému Android přinese významnou změnu ovládání – klasickou trojici tlačítek ve spodní části displeje nahradí vodorovný proužek (v originále pill neboli pilulka), nahrazující jak kruhové domovské tlačítko, tak čtvercové tlačítko pro vyvolání multitaskingu. Jak bude tento systém fungovat, naznačil omylem před nedávnem sám Google, web 9to5Google nyní přidává další screenshoty.

Pilulka téměř na všechno

Jednoduchým stisknutím proužku má dojít k návratu na domovskou obrazovku, jeho dlouhý stisk pak vyvolá funkci Google Assistant. Novinkou bude gesto vyvolané tažením vzhůru, které vyvolá nabídku multitaskingu. U ní budou na rozdíl od současného stavu karty aplikací seřazeny horizontálně, gestem doleva či doprava bude probíhat výběr aplikace, tažením vzhůru pak dojde k jejímu zavření.

Vlevo od „pilulky“ se má nacházet klasické trojúhelníkové tlačítko pro návrat zpět, objevovat se však má jen v případech, kdy má smysl; na domovské obrazovce má například zmizet, neboť z ní se není kam vrátit.

Výše uvedené rendery byly vytvořeny na základě úniků z vývojářského preview, je možné, že v příštích verzích bude funkční či designová stránka pozměněna. Je také možné, že Google dá uživateli na výběr, zda používat starý způsob ovládání, nebo ten nový. Více bychom se měli dozvědět na květnové vývojářské konferenci Google I/O.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku