Domů » Bleskovky » Android P a gesta jako z iPhone X: takto budou fungovat

Android P a gesta jako z iPhone X: takto budou fungovat

Příští verze systému Android přinese významnou změnu ovládání – klasickou trojici tlačítek ve spodní části displeje nahradí vodorovný proužek (v originále pill neboli pilulka), nahrazující jak kruhové domovské tlačítko, tak čtvercové tlačítko pro vyvolání multitaskingu. Jak bude tento systém fungovat, naznačil omylem před nedávnem sám Google, web 9to5Google nyní přidává další screenshoty.

Pilulka téměř na všechno

Jednoduchým stisknutím proužku má dojít k návratu na domovskou obrazovku, jeho dlouhý stisk pak vyvolá funkci Google Assistant. Novinkou bude gesto vyvolané tažením vzhůru, které vyvolá nabídku multitaskingu. U ní budou na rozdíl od současného stavu karty aplikací seřazeny horizontálně, gestem doleva či doprava bude probíhat výběr aplikace, tažením vzhůru pak dojde k jejímu zavření.

Vlevo od „pilulky“ se má nacházet klasické trojúhelníkové tlačítko pro návrat zpět, objevovat se však má jen v případech, kdy má smysl; na domovské obrazovce má například zmizet, neboť z ní se není kam vrátit.

Výše uvedené rendery byly vytvořeny na základě úniků z vývojářského preview, je možné, že v příštích verzích bude funkční či designová stránka pozměněna. Je také možné, že Google dá uživateli na výběr, zda používat starý způsob ovládání, nebo ten nový. Více bychom se měli dozvědět na květnové vývojářské konferenci Google I/O.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Jako z iPrd X :D spíš gesta z BB nebo Palm ae ne z iPrd který to okopíroval a ještě blbě.

  • Blbe myslis tak, ze je to tak intuitivni jako do te doby pouzivany home button? Gesta z BB/Palm nikdo krom par lidi odsud ani nepamatuje..

 2. Tento typ přepínání aplikací v multitaskingu se objevil poprvé u WebOS a Palm Pré. Kdepak iPhone…

 3. Koukám, že redakce toho dohromady moc neotestovala, když gesta mají původ už u webOS, nikoli iOS.. Nicméně ten proužek dole, tam je to jasný..

  • Když vyšel Palm, tak pan redaktor ještě tahal „mobilní kačenku“.

 4. Nevím nevím. Opravdu je nutné tam tu nudli s šipkou pořád mít? Blackberry ani Palm to tam nikdy neměli a stejně se to lidi používat naučili. Není lepší k tomu dát spíš nějakou instrukci na papíře/informaci do mobilu na první den používání? Opravdu bude uživatel po půl roce používání potřebovat vědět, že pod swipnutím přes nudli je home?
  Na gesto na tlačítko zpět už došla inspirace?
  Ono u iPhone je to ta nudle docela logická – dochází tam k ořezu spodní nabídky v aplikacích důsledku zaoblení spodní hrany a nebylo by to hezké, kdyby to bylo naraženo přímo na konec s lehce oseknutým písmem.
  Proč bych toto měl ale vídat na třeba rovném Pixelu 2 mi hlava nebere.

  • V textu je to jasně napsaný, stisknutí „nudle“ Vás vrátí na domovskou obrazovku (prostě klasickej Home Button) a gestem se otevírá pouze multitasking, takže ta pilulka tam zobrazená musí být ;) Uvítal bych ještě nahrazení tlačítka zpět přejetím zleva doprava od kraje obrazovky.

 5. Nejlépe to vyřešil Samsung. Nechal tradiční virtuální tlačítka, která lze skrýt a vyvolávají se vyjetím zespod směrem nahoru

  • to mas ale krok naviac

  • Ne, nejlíp to vyřešil Apple i iPhone X (netvrdím že dokonale). V podstatě jde jen o to, na kolik se tomu Google míní přiblížit či odlišit. Každopádně vysouvací lišta (součást Immersive mode) je dost blbý kompromis, po celé roky.

  • Uni vyzera aj ako brigadnik z redakcie SM na podporu zivosti diskusii ????

  • „nejlíp to vyřešil Apple i iPhone X“ jak prekvapujici :)

  • @imperator: To mne taky napadlo. Kdyz jsem si ja chtel zaregistrovat jmeno, tak to chtelo alespon 4 znaky dlouhe:)
   Dalsi dukaz jak tady ‚UNI‘ visi 24hodin kazdy den. Zdravy, normalni jedinec s osobnim zivotem by to nedal:D

  • iPhone X je skvely mobil, ale v ovladani ma svoje mouchy.

  • To nevyresil Samsung ale google uz od verze 4.4, pokud se nemylim.

 6. osel z vesnice

  takze multiwindow pres podrzeni □ je pryc a prepnuti na posledni aplikaci pres dvojite kliknuti take?

 7. Na to už chytráci nedajú odpoveď ??

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).