Sledujte nás na YouTube

Android Oreo byl uvolněn loni v srpnu, jeho podíl se však stále nepřehoupl přes 1 %

Přestože je nejnovější verze Androidu nazvaná Oreo k dispozici výrobcům už od srpna loňského roku, její podíl roste neskutečně pomalu; dokonce pomaleji než podíl o generaci staršího Nougatu. Poslední čísla ze stránek Google Developers odhalují, že Oreo v tuto dobu pohání pouze…

… 0,7 procent zařízení s Androidem, a to se ještě o tento nicotný podíl dělí dvě verze – 8.0 a novější 8.1. Za poslední měsíc zaznamenalo Oreo vzestup pouze o dvě desetiny procenta, podíl rok a půl roku starého Androidu Nougat (verze 7.0 a 7.1) přitom povyskočil o 3 procenta na 26,3 procent. Nutno podotknout, že loni touto dobou na tom byl Nougat naprosto totožně – verzi 7.0 patřil podíl 0,5 %, verze 7.1 měla 0,2 %.

VerzeKódové označeníAPIPodíl
2.3.3 – 2.3.7Gingerbread100.4%
4.0.3 – 4.0.4Ice Cream Sandwich150.5%
4.1.xJelly Bean161.9%
4.2.x172.9%
4.3180.8%
4.4KitKat1912.8%
5.0Lollipop215.7%
5.12219.4%
6.0Marshmallow2328.6%
7.0Nougat2421.1%
7.1255.2%
8.0Oreo260.5%
8.1270.2%

Situace se pro Oreo výrazněji zlepší patrně až po únorovém veletrhu MWC, kde budou představeny nové smartphony již s Oreem na palubě. Tyto telefony by teoreticky měly díky podpoře Projectu Treble dostávat aktualizace častěji a dříve, neboť s jejich přípravou nebudou mít výrobci tolik práce jako dosud. Nicméně budou to právě výrobci zařízení, kdo budou mít v updatování starších modelů konečné slovo.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. MIROSLAV (neregistrovaný)

  Čemu se divíte, výrobci na to totálně serou, hlavně že prodávající.

 2. Naštvaný uživatel Orea (neregistrovaný)

  Protože je to mr*ka můj telefon po aktualizaci vydrží 1 den minimálního používání místo 3, kde mi vždycky ještě zbývalo tak 20 něco %.

  Nových funkcí je minimum, pro denní používání v podstatě žádné.

  PS: ještě jedna věc mě na tom štve a to je notifikace že na pozadí běží aplikace, bez aplikace 3. Strany nejde skrýt.

 3. Kladivoun (neregistrovaný)

  Vzhledem k tomu, že proti A7 toho Oreo nenabízí pokud jde o funkčnost víceméně nic navíc a bezpečnostní updaty se aktualizují i pro Nougat, nevidím důvod přecházet, notabene Nougat je perfektně odladěný a díky Xposed modulům si systém upravím opravdu jak chci. A to hovořím jako majitel Redmi Note 4, kde už je Lineage ROM Oreo perfektně běžící a bez jakéhokoliv bugu, přecházet ale nevidím důvod (jedu na cRDroid 7.1.2)

  • To je dost hloupý názor. Na co nový Android, když ty funkce mám od nadstavby výrobce (interpolováno). Ach jo:(

   • Jirka (neregistrovaný)

    No, a co kdyz to otocim? Na co nova verze iOS, kdyz na mem starsim iPhonu polovina novych funkci stejne nefunguje?

   • Marek (neregistrovaný)

    uni: To je dost hloupý názor. A co, kdyz nejake funkce jsou od nadstavby vyrobce, to je nejaky duvod k prechodu? Se divim ze je to dulezite zrovna pro bazaristu jako ty

   • Jirka (neregistrovaný): NIKDY nebylo nic jako polovina nedostupných funkcí. Jsou jednotlivé funkce, ano.
    Ale plácáš kraviny, chceš mi tvrdit, že když nainstaluji Android 8.0 s podporou BT 5.0 nebo audio kodeků, že tak dostanu všude, kde to nainstaluji? Ach ty najivko….

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    UNi a jeho kodeky :-) :-) :-)

   • Jirka (neregistrovaný)

    Uni nepochopil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *