Domů » Bleskovky » Android mi do kabiny netahej! Kouč z NBA po všech hráčích vyžadoval iPhone

Android mi do kabiny netahej! Kouč z NBA po všech hráčích vyžadoval iPhone

Tenhle příběh bychom očekávali snad někde na základní či střední škole, nikoli však u profesionálního klubu z prestižní basketbalové soutěže NBA. Když trenér Jason Kidd koučoval tým Milwaukee Bucks (nyní trénuje Dallas Mavericks), poměrně skandálním způsobem potrestal celý svůj mančaft. Jeden z jeho tehdejších svěřenců Thon Maker totiž nepoužíval iPhone jako všichni ostatní, ale vlastnil telefon s Androidem.

basketball sport unsplash
Jeden tým, jeden telefon – to je filozofie trenéra NBA Jasona Kidda

Trenér Kidd si to vyložil tak, že celý tým netáhne za jeden provaz, a dal to pořádně „sežrat“ nejen samotnému Makerovi, ale rovnou celému týmu. Basketbalista Thon Maker se tak stal ukázkovým příkladem takzvaného „green bubble shamingu“, tedy ponižování na základě toho, že někdo vlastní chytrý telefon s operačním systémem Android.

AppleiPhone11Pro GalaxyNote10Plus 2 1
Vlastnit jiný telefon než vaši spoluhráči se nemusí v profesionálním sportu setkat s pochopením

Termín vznikl z barev používaných v konverzacích iMessage – modrá barva znamená, že s uživatelem komunikujete skrze platformu od Applu, zatímco zelená značí, že stojíte mimo ekosystém kalifornské společnosti. Kidd si změnu barvy u skupinové konverzace vyložil tak, že působí negativně na morálku celého týmu. A protože se přes tuto skutečnost nepřenesl, potrestal nejen Makera, ale také celý tým.

Drobná epizoda z kabiny profesionálního basketbalového týmu nicméně ukazuje, jak vrcholový sport umí potírat odlišnosti a individuální projevy jednotlivých hráčů.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

 1. „Tenhle příběh bychom očekávali snad někde na základní či střední škole,“ sorry, ale co je to za hloupý začátek?

  Jakože od učitele(, třídního nebo ředitele) bychom to ještě čekali?

 2. marastudna 50

  Trenér je psychoapt a patří do blázince!!!

 3. Myslim, ze neni treba zas tak vysoke IQ, aby clovek pochopil, ze to bylo mysleno mezi zaky/studenty…

 4. To je ta diverzita a podobné kecy, ale tady je vidět, jak to reálně funguje :D.

 5. „Tenhle příběh bychom očekávali snad někde na základní či střední škole, nikoli však u profesionálního klubu z prestižní basketbalové soutěže NBA.“

  Tohle bych spíše čekal u fotbalu 🧠🔨😀

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).