Domů » Bleskovky » Fragmentace Androidu v roce 2015: 24 tisíc unikátních zařízení od 1 300 výrobců

Fragmentace Androidu v roce 2015: 24 tisíc unikátních zařízení od 1 300 výrobců

Společnost OpenSignal vydává každý rok statistiku fragmentace systému Android a nejinak je tomu i letos. Není překvapení, že počet unikátních zařízení s různými verzemi nejrozšířenějšího mobilního operačního systému oproti loňsku narostl, aktuálně je jich 24 093. Pro srovnání – loni to bylo 18 796, předloni 11 868 a v roce 2012 „pouze“ 3997.

  

Letošní číslo má na svědomí téměř 1 300 výrobců zařízení, 37,8 % připadá na korejský Samsung. Nejběžnějším zařízením v celé statistice, která je postavena na vzorku 682 tisíc modelů, je Samsung Galaxy S III, následovaný loňskou vlajkovou lodí Galaxy S5 a předloňským modelem Galaxy S4.

 

I když se může zdát, že je Samsung vládcem Androidu, jeho podíl klesl oproti loňskému roku o 5,2 procenta, což mají na svědomí právě nové značky především z Číny. Nadvláda Samsungu je vidět i na této mapě světa. Modrou barvu mapy nejvíce narušuje Xiaomi v Číně, Sony v Indii, Huawei v Iránu, HTC v Saudské Arábii, TCT v Mexiku a LG v Peru a Argentině. 

  

Statistika OpenSignal také odhaluje rostoucí výpočetní výkon zařízení s Androidem – průměrné zařízení s Androidem má úhlopříčku displeje 4,6″, 3,5jádrový procesor a 1,2 GB RAM. Třetina zařízení s Androidem je vybavena čipem NFC. 

 

I když je fragmentace Androidu poměrně velkým strašákem pro vývojáře, situace se v poslední době začíná lepšit. Poslední statistika Google odhaluje, že 91 procent zařízení běží na posledních třech majoritních verzích systému (Jelly Bean, KitKat a Lollipop). I tak to mají vývojáři aplikací pro systém iOS mnohem jednodušší. 

  

Na podrobnou statistiku s interaktivními grafy se můžete podívat na těchto stránkách.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. kde je aaron, wpezvanil a spol ? tu keby admin zamenil android za WP tak uz je tu davno 125 komentarov

  2. Zajímavé, jak několik zařízení s iOS oproti 24.000 s Androidem může mít +- 17% podíl na trhu.

    • Urcite velky uspech ale ono sa to rozdeluje na niekolko skupin – iphone = ekosystem, alebo image, alebo vykon bez kompromisov alebo vsetky dostupne app

      Android – chcem nejaky telefon, chcem customizovat, chcem lowend chcem highend, chcem warez, chcem vsetky dostupne app, chcem silny pomer cena vykon v divajsoch a ich velky vyber

      No a trh urcil tie percrnta kde iphone ma 17

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).