Domů » Bleskovky » Android běží na 2,5 miliardách zařízení. Pouze desetina má aktuální verzi

Android běží na 2,5 miliardách zařízení. Pouze desetina má aktuální verzi

Google se v rámci vývojářské konferenci I/O pochlubil novým milníkem – po světě údajně pobíhá 2,5 miliardy aktivních zařízení se systémem Android. Před dvěma roky to přitom bylo o půl miliardy méně.

android bilion

Google také po velmi dlouhé době aktualizoval tabulku s procentuálním zastoupením jednotlivých verzí, která odhaluje rychlejší adopci nejnovější verze Android 9 Pie. I tak to ale není žádná sláva, na „koláčku“ běží pouze 10,4 procent zařízení, přestože do jeho vypuštění uběhlo třičtvrtě roku. Vedení si stále udržuje dva roky starý Android Oreo s podílem 28,3 %, třetí příčka patří Andoidu Nougat s podílem 19,2 procenta.

android adoption

V tabulce nechybí ani osm let starý Android 2.3.x Gingerbread, který pohání 0,3 procent zařízení. V absolutních číslech to znamená nezanedbatelných 7 a půl milionu zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Podle jednoho článku prý půjde alespoň bezpečnostní aktualizace stahovat skrze Google Play to by nebylo špatné pokud to Google nějak prosadí

 2. Hm u Apple je 1,5 miliardy aktivních zařízení s iOS a aktuální systém má 80% z nich.
  Takže vlastně výrazně víc než u androidu.

 3. Ti s „Gingerbread“ budou místní, co neustále dokola křičí, k čemu aktualizace… ??

  • To budou ti, co mají roky starý přístroj blbče. Stejně jako má někdo dneska ještě ajfon 4. Ten má snad poslední ajos?

  • iOS má 85% aktuálního OS, tj o 75% více než Android. O iPhone 4 nebo o průměrném stáří zařízení to očividně není?

  • A k čemu ti to vůbec je, když je i poslední Ajos na úrovni androidu 3….ani to možná ne ?

  • Neřeš, téma ti zcela uniká ?

  • Ne, je to úplně easy. Jen ty jako tupelo to nechápeš. Spousta lidí ještě třeba ty první a droidy používá. Kromě toho, androidu je mnohem vice, než ajos zařízení. Ty si už aspoň ten ajfon konečně kup.

  • uni: *Ti s „Gingerbread“ budou místní, co neustále dokola křičí, k čemu aktualizace“
   Pěkně si se*res do huby, když sam na svém starém TCL si neviděl aktualizaci několik let, přesto tady pořád kvičíš. Kdyby se dělala statistika jenom u „místních“, tak máš s přehledem nejstarší krám, ale pořád kricis, jak za to můžou všichni ostatní. Neskutecne pokrytectví.

  • tak sa uni pochval, aku verziu Android OS mas ty.

  • On by potřeboval novu verziu mozku.

  • Horních 10%.

  • Neuveritelne. Jablkovy sasek a este aj klamar. Nechaj si uni tieto reci pre deti v skolke :)

  • Facepalm ?

 4. UNI telefon nemá, tam kde je ho nepotřebuje. Proto je 26 hodin denně na SMARTmania a zkouší diskutovat o tom, kdy se zasekl v čase, ale realita mu zcela uniká. :)

 5. Ja mám 3,5 roka starý mobil a mám v ňom Android 9.0 a bezpečnostnú záplatu z 05.04.2019.
  Dôležité je pri výbere telefónu pozerať aj na to, či je možné do neho inštalovať custom rom. Inak životnosť určuje výrobca (do kedy je ochotný aktualizovať)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).