Domů » Bleskovky » Android 5.0 umožní aplikacím třetích stran plný přístup k paměťové kartě

Android 5.0 umožní aplikacím třetích stran plný přístup k paměťové kartě

Mluvilo se o tom již od letní vývojářské konference, nicméně až nyní přišel Google s oficiálním prohlášením. S novým systémem Android 5.0 Lollipop se vrátí možnosti využití adresářů na vyměnitelných úložištích. Google tím reaguje na vcelku hlasité požadavky vývojářů aplikací, kterým se nelíbilo zavedení vcelku nešikovných restrikcí u Androidu 4.4 KitKat. Proto do nového Lollipopu Google přidá funkci ACTION_OPEN_DOCUMENT_TREE.

V jádru půjde o to, že při instalaci aplikace s touto funkcí dostanete mnohem větší možnosti, jak bude moci aplikace přistupovat k vašim datům na SD kartě. U KitKatu totiž byla přidána omezení, která aplikacím dovolovala přistupovat pouze k datům ve své složce, načež ostatním aplikacím byla daná data znepřístupněna. Veškeré další činnosti napříč celé SD kartě byly omezeny, proto musely například aplikace pro správu souborů své funkce vcelku složitě programovat a restrikce obcházet. Tomu je teď s novou API pro vývojáře snad konec.

Uživatelé tak podle vyjádření Googlu budou mít mnohem větší moc v určení, co aplikace číst může a co ne. Pokud budete například chtít, aby aplikace nepracovala se složkou „Obrázky z dovolené“, měli byste zařídit, aby aplikace tato data neprocházela. Škoda je však, že tato funkce se dostaví pouze u uživatelům Androidu 5.0 Lollipop. Uživatelé KitKatu mají smůlu.

Kolik aplikací tuto změnu zakomponuje do své struktury zatím pochopitelně není jasné. Je však zřejmé, že ACTION_OPEN_DOCUMENT_TREE vcelku zásadním způsobem ovlivní práci na zařízeních se systémem Android, a vývojáři budou muset částečně upravit své aplikace.

Daniel Javorský

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mino
Uživatel
mino

PARADA

bkf1
Uživatel
bkf1

Mohli ale treba vydat aplikaci, která je schopná tohle zprovoznit i na KitKatu :-/

tomaschenko
Uživatel
tomaschenko

Takových je spousta, bohužel potřebují rootovat zařízení.

bkf1
Uživatel
bkf1

Ja ale mluvim o oficialni uprave od Google, ktera by upravu systemu provedla treba pres PC ;-)