Domů » Bleskovky » Android ve verzi 5.1+ trpí vážnou bezpečnostní chybou. Ukradený telefon si jednoduše přivlastníte

Android ve verzi 5.1+ trpí vážnou bezpečnostní chybou. Ukradený telefon si jednoduše přivlastníte

Funkce, kterou společnost Google představila před rokem a pojmenovala ji Factory Reset Protection (FRP), trpí vážnou chybou. Za pomocí jednoduchého triku lze celý bezpečnostní systém obejít, a zloději si tak mohou jednoduše ukradený telefon sami přivlastnit.

Kódový zámek ani otisk prstu vás neochrání

Pro zloděje není žádnou překážkou kódový zámek telefonu, otisk vašeho prstu nebo dokonce dvoufázové ověřování emailového účtu Google. Telefon s Androidem stačí jednoduše vypnout, například vytažením baterie nebo dlouhým stiskem zapínacího tlačítka, a spustit tzv. Recovery mód přidržením tlačítka pro snížení hlasitosti a tlačítka pro zapnutí telefonu. Zde už jen spustíte proces továrního nastavení a je vystaráno.

Funkce FRP si klade za cíl chránit svého uživatele stejně dobře, jako je tomu u systému iOS. Pokud vám někdo telefon ukradne a uvede ho do továrního nastavení, telefon je stále svázaný s původním účtem Google, a zloděj proto musí zadat heslo k emailu, který byl nastaven jako primární ještě před samotným továrním nastavením.

Tato funkce byla uvedena v život s příchodem Androidu ve verzi 5.1 a těší se velké oblibě. Sice to s sebou přináší jisté překážky v případě, že dotyčný svůj telefon prodá a zapomene FRP vypnout, ale jinak lze konstatovat, že jde o dobré a účinné řešení jak své uživatele chránit.

Na vině je připojení

Bohužel se však zjistilo, že lze celý bezpečnostní prvek snadno obejít jednoduchým způsobem pomocí vytvořeného hotspotu s internetovým připojením, který stačí ve správný moment vypnout. Nebudete potřebovat žádný kabel nebo speciální software. Operační systém Android zmatený připojením k Wi-Fi dovolí uživateli pokračovat v procesu dále a dalšími kroky si telefon můžete přidružit ke svému vlastnímu Google účtu. Postup je zdlouhavější a celý ho můžete vidět na přiloženém videu.

Podle informací jsou v ohrožení všechny telefony s operačním systémem Android 5.1 a vyšším. Někteří výrobci však nabízí svůj vlastní systém ochrany a tento postup nemusí fungovat úplně na každém telefonu od různého výrobce.

Nexus 6P FRP bypass Marshamllow on May 1 2016 security patch

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments