TOPlist

Android 14 odhalen: v hlavní roli umělá inteligence a vylepšená grafika

Android 14 na smartphonu Google Pixel
  • Nová verze Androidu zapojí do hry umělou inteligenci
  • Ta se projeví například při tvorbě vlastních tapet
  • Google nezapomněl ani na RCS nebo optimalizaci pro větší displeje

Jedním z hlavních bodů dnešní vývojářské konference Google I/O nebylo nic jiného, než nová verze mobilního operačního systému Android s číslem 14. Ten je od poloviny dubna k dispozici vývojářům v první beta verzi, nyní jsme se ovšem dozvěděli další střípky toho, co bude chystaná verze obsahovat. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Leitmotivem celé události je umělá inteligence, která se pochopitelně nevyhnula ani Androidu 14. Na přetřes přišel relativně nový standard komunikace RCS, tedy Rich Communication Services. Ten aktuálně využívá přes 800 milionů uživatelů a jejich počet roste. Google si neodpustil ani rýpnutí směrem k Applu, který se novému standardu prozatím brání. V rámci něj se umělá inteligence projeví například chytrými nápovědami zpráv.

lcimg 302ad610 d4c4 41e4 8138 6c42723945fe
Umělá inteligence se projeví především při vizuálních úpravách

Další oblastí, kde umělá inteligence bude hrát větší prim, je vizuální stránka. Zamykací obrazovka dostane nové možnosti přizpůsobení, kupříkladu ve stylu hodin nebo nového typu tapety, která se skládá kompletně z emoji podle vaší chuti. Umělá inteligence vstupuje do hry v případě filmových tapet – některé typy fotografií dokáže umělá inteligence „rozpohybovat” a dodat jim hloubku navíc. Patrně nejzajímavější je ovšem možnost na systémové úrovni generovat zbrusu nové tapety, ať už jde o kočky v kubistickém stylu či stylizované panorama města.

lcimg 64c84d23 fae1 4f7e 8543 dcd95b6e5342
Počet aktivních uživatelů RCS strmě roste

Google nezůstane pozadu ani v optimalizaci Androidu pro větší displeje. Sám aktualizoval přes padesát svých aplikací pro velké obrazovky, a to jak ty tabletové, tak ty ukryté ve skládacích zařízeních. Gigant z Mountain View zároveň přislíbil, že bude více tlačit na partnery, aby optimalizovali i své aplikace. Vylepšením projde také systém vyhledávání zařízení, který se rozšíří například o sluchátka či tablety. Nechyběl ani důraz na ochranu soukromí, kupříkladu skrze notifikace neznámých sledovacích zařízení, jako je konkurenční AirTag.Smartphone Google Pixel 7 Pro na tiskovém snímkuNepřehlédněte

Vyzkoušejte si nový Android 14! Google vydal první veřejnou beta verzi

Poměrně překvapivě se firma z Mountain View o Androidu 14 více nerozpovídala. Na další novinky nebo dokonce datum zveřejnění hotové verze systému si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku