Android 13 klepe na dveře. „Dvanáctka“ přitom pohání pouze zlomek zařízení

Google Android telefon smartphone

Zřejmě už za pár týdnů Google uvolní finální verzi Androidu 13, čímž znovu roztočí kolotoč aktualizací stávajících smartphonů a tabletů. Stejně jako v minulých letech bude distribuce probíhat postupně – nejprve se dočkají smartphony Google Pixel, poté poslední generace vlajkových lodí zavedených značek, a teprve v průběhu příštího roku dojde řada i na starší nebo levnější zařízení.Google Pixel 6 recenze 1Nepřehlédněte

Recenze Google Pixel 6: návrat mezi elitu

Je však nutné poznamenat, že drtivá většina zařízení se nového Androidu nedočká vůbec – buď proto, že jim skončila softwarová podpora, anebo proto, že jeho výrobce na aktualizace lidově řečeno dlabe. Zejména levnější telefony čínských značek obvykle nové verze Androidu nedostávají vůbec, v lepším případě se dočkají jedné systémové aktualizace. A právě kvůli těmto smutným, ale bohužel hojným případům, nevypadají grafy zastoupení nových verzí na trhu vůbec lichotivě.

Google již tyto statistiky na svém webu nepublikuje – pro jejich získání je zapotřebí navštívit prostředí Android Studio. Zde je v průvodci pro vytvoření nového projektu vývojářům ukázáno, jaké verze systému mají jaký podíl, a to proto, aby vývojáři viděli, pro jaké systémy (a s jakými API) má cenu nové aplikace vyvíjet, aby měly co největší dosah.

Android 12 2

Podle informací zveřejněných na začátku tohoto měsíce má největší zastoupení předloňský Android 11 s podílem 27 procent, který následuje Android 10 s podílem 22,3 procent. Třetí nejrozšířenější je Android 9 Pie s podílem 14,5 procent a teprve čtvrtá příčka patří (zatím ještě) aktuálnímu Androidu 12, který má podíl 13,5 procenta.

Android 2022 version share

Výchozí pozice tak pro Android 13 nevypadá příliš lichotivě, neboť na tuto verzi přejde pouze část zařízení z oněch necelých 14 procent. Tahouny nového Androidu se tak stanou zejména nové produkty, které jej dostanou již z výroby.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku