Analýza IDC: Trh s PC zažívá nejprudší propad v historii

Analytická společnost IDC zveřejnila data o prodejích PC. Většina výrobců zaznamenala pokles a vina je kladena na Windows 8.

iPad nedávno oslavil třetí narozeniny od zahájení prodeje, před třemi lety byl přijat s velkou skepsí. Ale urychlil proces, který se dnes podepisuje na prodejích počítačů. Minulý týden zveřejnila svá data společnosti Gartner, která zaznamenala 11,4% pokles prodejů PC za první kvartál 2012. 


Údaje o prodejích PC, které zveřejnil Gartner minulý týden 

Nyní máme data i od analytické společnosti IDC, která se dlouhou dobu zabývá výzkumem trhu s PC, konkrétně od roku 1994. Dle jejich zprávy to pro PC průmysl nevypadá dobře. IDC říká, že tradiční počítače zažívají největší čtvrtletí propad v historii, do statistiky se nepočítají tablety a hybridní zařízení s Windows 8, kterých se sice prodalo málo, ale jejich přičtením by se pokles snížil. Meziroční propad byl 13,9 procenta – na 76,3 milionu zařízení. To je dvojnásobný pokles oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku, kdy došlo ke snížení prodejů o 6,4 procenta. Dnes je to již čtvrtý kvartál v řadě, kdy prodeje PC padají. 

 
Trh s PC zažívá pokles již čtvrtý kvartál v řadě

IDC ve své zprávě říká: „Přes zlepšení ekonomického prostředí a nabídku nových modelů PC s Windows 8, byl propad prodejů zřetelný ve všech regionech, oproti přechozímu roku. Teď to bohužel vypadá jasně, Windows 8 nejenže nedokázalo přinést nárůst prodejů, dokonce to vypadá, že trh zpomaluje.“ Je dobré myslet na to, že nejsou počítány tablety, které budou tvořit část prodejů Windows 8 zařízení. 


Údaje o prodejích PC od IDC

Pokud se podíváme na jednotlivé výrobce, Lenovo je jediné, které se vyhnulo propadu. Snižuje tak náskok největšího výrobce HP a je velmi pravděpodobné, že se během následujících dvou čtvrtletí dostane na první místo. Všichni ostatní výrobci z první pětky zaznamenali znatelný propad. IDC situaci komentuje: „Průmysl je na kritické křižovatce. Microsoft bude muset udělat velmi tvrdá rozhodnutí a pohnout se kupředu, pokud chce pomoc oživit trh s PC.“ Nejsou zatím oficiální data o prodejích počítačů Mac od Apple, ale řada analytiků předpovídá růst, nebo stagnaci. 

Meziroční růst prodejů PC a prodej tradiční PC spolu s tablety (autorem je Horace Dediu)

Další klíčové body ze zprávy:

  • Region EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) zaznamenal největší propad: 16 procent, prodalo se pouze 23,3 milionu PC. Hlavní důvody propadu jsou složitá ekonomická situace některých evropských zemí a větší zájem o mobilní zařízení.

  • Asijsko-Pacifický trh na tom nebyl o moc lépe. Propad byl o 10,3 procenta na 27,6 mil. zařízení. Hlavním důvodem poklesu byla ekonomická situace a pozastavení vládních výdajů v Číně. 

  • Zatímco spotřebitelský trh s PC klesal, profesionální zaznamenal mírný nárůst, díky nutnosti aktualizovat zastaralá zařízení a končící podpoře Windows XP. Tvořil tak zhruba polovinu všech prodejů. 

  • HP zaznamenalo nejhorší propad od akvizice Compaq v roce 2003. Pokles zaznamenalo v segmentu profesionálních zařízení i mezi spotřebiteli. 

  • Lenovo překvapilo růstem, speciálně ve Spojených státech, zároveň to byl nejpomalejší růst od prvního kvartálu 2009. 

  • Ekonomické zotavení má malý vliv na trh s PC.

  • Prodeje PC v Spojených Státech zaznamenaly propad o 9,6 procenta oproti přechozímu roku, dosáhly celkového objemu14,2 milionu zařízení.

Steve Ballmer v záři loňského roku proklamoval, že za rok 2013 se prodá 400 milionů zařízení s nejnovějším operačním systémem od Microsoftu. V prvním kvartálu se budou prodeje Windows PC a Windows Phone 8 telefonů pohybovat okolo 80 milionů, zbývá jich tak prodat 320 milionu do konce roku, aby došlo naplnění „plánu.“ IDC je tak další analytický dům v řadě, který potvrzuje problémy tradičních PC. To rozhodně neznamená, že by počítače s Windows v dohledné době zmizeli ze světa. Znamená to pouze to, že stále více činností se bude provádět na displejích telefonů a tabletů, zároveň se tam přesunou zisky a o ty jde výrobcům především.

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku