Domů » Články » Analýza IDC: Trh s PC zažívá nejprudší propad v historii

Analýza IDC: Trh s PC zažívá nejprudší propad v historii

Analytická společnost IDC zveřejnila data o prodejích PC. Většina výrobců zaznamenala pokles a vina je kladena na Windows 8.

iPad nedávno oslavil třetí narozeniny od zahájení prodeje, před třemi lety byl přijat s velkou skepsí. Ale urychlil proces, který se dnes podepisuje na prodejích počítačů. Minulý týden zveřejnila svá data společnosti Gartner, která zaznamenala 11,4% pokles prodejů PC za první kvartál 2012. 


Údaje o prodejích PC, které zveřejnil Gartner minulý týden 

Nyní máme data i od analytické společnosti IDC, která se dlouhou dobu zabývá výzkumem trhu s PC, konkrétně od roku 1994. Dle jejich zprávy to pro PC průmysl nevypadá dobře. IDC říká, že tradiční počítače zažívají největší čtvrtletí propad v historii, do statistiky se nepočítají tablety a hybridní zařízení s Windows 8, kterých se sice prodalo málo, ale jejich přičtením by se pokles snížil. Meziroční propad byl 13,9 procenta – na 76,3 milionu zařízení. To je dvojnásobný pokles oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku, kdy došlo ke snížení prodejů o 6,4 procenta. Dnes je to již čtvrtý kvartál v řadě, kdy prodeje PC padají. 

 
Trh s PC zažívá pokles již čtvrtý kvartál v řadě

IDC ve své zprávě říká: „Přes zlepšení ekonomického prostředí a nabídku nových modelů PC s Windows 8, byl propad prodejů zřetelný ve všech regionech, oproti přechozímu roku. Teď to bohužel vypadá jasně, Windows 8 nejenže nedokázalo přinést nárůst prodejů, dokonce to vypadá, že trh zpomaluje.“ Je dobré myslet na to, že nejsou počítány tablety, které budou tvořit část prodejů Windows 8 zařízení. 


Údaje o prodejích PC od IDC

Pokud se podíváme na jednotlivé výrobce, Lenovo je jediné, které se vyhnulo propadu. Snižuje tak náskok největšího výrobce HP a je velmi pravděpodobné, že se během následujících dvou čtvrtletí dostane na první místo. Všichni ostatní výrobci z první pětky zaznamenali znatelný propad. IDC situaci komentuje: „Průmysl je na kritické křižovatce. Microsoft bude muset udělat velmi tvrdá rozhodnutí a pohnout se kupředu, pokud chce pomoc oživit trh s PC.“ Nejsou zatím oficiální data o prodejích počítačů Mac od Apple, ale řada analytiků předpovídá růst, nebo stagnaci. 

Meziroční růst prodejů PC a prodej tradiční PC spolu s tablety (autorem je Horace Dediu)

Další klíčové body ze zprávy:

 • Region EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) zaznamenal největší propad: 16 procent, prodalo se pouze 23,3 milionu PC. Hlavní důvody propadu jsou složitá ekonomická situace některých evropských zemí a větší zájem o mobilní zařízení.

 • Asijsko-Pacifický trh na tom nebyl o moc lépe. Propad byl o 10,3 procenta na 27,6 mil. zařízení. Hlavním důvodem poklesu byla ekonomická situace a pozastavení vládních výdajů v Číně. 

 • Zatímco spotřebitelský trh s PC klesal, profesionální zaznamenal mírný nárůst, díky nutnosti aktualizovat zastaralá zařízení a končící podpoře Windows XP. Tvořil tak zhruba polovinu všech prodejů. 

 • HP zaznamenalo nejhorší propad od akvizice Compaq v roce 2003. Pokles zaznamenalo v segmentu profesionálních zařízení i mezi spotřebiteli. 

 • Lenovo překvapilo růstem, speciálně ve Spojených státech, zároveň to byl nejpomalejší růst od prvního kvartálu 2009. 

 • Ekonomické zotavení má malý vliv na trh s PC.

 • Prodeje PC v Spojených Státech zaznamenaly propad o 9,6 procenta oproti přechozímu roku, dosáhly celkového objemu14,2 milionu zařízení.

Steve Ballmer v záři loňského roku proklamoval, že za rok 2013 se prodá 400 milionů zařízení s nejnovějším operačním systémem od Microsoftu. V prvním kvartálu se budou prodeje Windows PC a Windows Phone 8 telefonů pohybovat okolo 80 milionů, zbývá jich tak prodat 320 milionu do konce roku, aby došlo naplnění „plánu.“ IDC je tak další analytický dům v řadě, který potvrzuje problémy tradičních PC. To rozhodně neznamená, že by počítače s Windows v dohledné době zmizeli ze světa. Znamená to pouze to, že stále více činností se bude provádět na displejích telefonů a tabletů, zároveň se tam přesunou zisky a o ty jde výrobcům především.

David Podzimek

14 komentářů

 1. VNavrátil (neregistrovaný)

  Počítají se do zprávy i složené PC? Já si teď skládal komplet stolní PC a samozřejmě jsem vynechal Win8 a lidi, které znám si pořizují nový PC skládaný bez OS. Možná proto vzniká propad

  • David Podzimek

   To by znamenalo, že si vlastní PC skládá o 13% více lidí než před rokem. Že si lidé doma složí o 10 mil. PC více z roku na rok nezní příliš reálně.

   A nakonec v něm nějaký OS být musí…předpokládám legálně koupená Windows. Protože žádný větší nárůst linuxu nebyl zaznamenán.

   Doma složená PC vždy byla jen malým procentem prodejů. Sám takové mám, ale nemyslím, že je to běžné.

 2. Nic nového a překvapivého. PC v posledních 3-4 letech stagnuje, výkon není potřeba, protože hry byly dělané primárně za zastaralé konzole a tak nebylo potřeba upgradovat nebo kupovat nové PC.

  Očekávám, že s příchodem PS4 a xbox 720 se to hodně změní.

 3. Takže analýza nepočítá některá zařízení s Windows 8, ale zároveň hodnotí přínos Windows 8 pro trh. Tak to je fajn. Ještě jeden link ke čtení, který se týká spíše toho minulého bulvárku:

  [odkaz]

  • David Podzimek

   Ed Bott je novinář, který Microsoft chválí za každou cenu, když už…tak alespoň Mary Jo Foley, nebo Paul Thurrott. Kteří mají podobný názor na Windows 8 a věnují se MS na plný úvazek už dlouho.

   Ale souhlasím s pointou, že Windows 8 jsou na trhu krátce a hodnotit jejich přínos půjde objektivně až za delší čas. Na druhou stranu, čtvrtletní výsledky hodnotí co se děje teď a tam je propad a lehký odpor k Windows 8 zřejmý, což může být jen krátkodobý efekt.

  • Tak o tu pointu mi šlo :-) A k tomu je tu do budoucna otázka, jak se budou zařízení klasifikovat a jaké množiny je relevantní sledovat. Psal jsem o tom nedávno. Pokud by se povedlo uspět Microsoftu s Windows 8 na zařízeních, které se nyní klasifikují jako tablet a pokud by pro část běžných uživatelů to byla plnohodnotná a dostačující volba místo PC/notebooku, tak samostatné téma poklesu prodeje PC bude mít v budoucnu jiný význam jak pro Microsoft, tak pro výrobce.

  • David Podzimek

   Rozhodně, to je samozřejmé. Údaje o prodejích tabletů s Windows 8 můžeme teď těžko hodnotit. Většina výrobců tvrdila, že se neprodávají…ale je to nový produkt a lidé je musí poznat. Věřím, že se postaví vedle iOS a Androidu. Ale už jen jako jeden z hráčů a skončí tak monokultura a závislost na Windows, což je pro všechny dobře (mimo MS).

 4. Jenomže stavět vedle sebe Windows 8 spolu s Androidem a iOS je právě ten problém. Nehledě na to, že tu v budoucnu budou zřejmě i phablety s WP. I když z hlediska zákazníka na obchodě to vypadá, že vedle sebe patří, tak z hlediska sledování trhu mi přijde mnohem přehlednější sledovat mobilní a „stolní“ OS. Ale je fakt, že to začíná být poněkud nepřehledné. To je jako otázka co by mělo být nazýváno konvertibilní notebook a co tablet s klávesnicí a jestli to má smysl vůbec rozlišovat.

  • Mělo být do vlákna.

  • David Podzimek

   Chápu, že schopnosti zařízení jsou diametrálně odlišné, ale myslím, že klíčové je…na jakém zařízení uživatelé tráví více času a na čem preferují provádění svých činností.

 5. Souvislost s poklesem prodeje notebooků a růstem prodejů android tabletů čistě náhodná.

 6. PC je jasne definovano, x86 kompatibilni. Jestli je to desktop s Windows, NB s Linuxem nebo tables s Windows je preci jedno:)

 7. Podľa mňa je to logicke pokles je dôsledok toho že užívateľov domácich PC okrem PC hráčov nič v súčastnosti netlačí k výmene pc pokiaľ všetko funguje a neobjaví sa porucha hardware zároveň trh PC v posledných troch rokoch nepriniesol žiadnu zásadnú inováciu ktorá by tiež nútila k nákupu . a veľa uživateľov využivalo PC len ku komunikácii sociálne siete uložisko foto a prehrávanie multimedí čiže využívali poteciál PC tak na 25% a tieto všetky funkcie PC úspešne preberajú mobilné zariadenia ako tablety a mobily z veľkým displejom vím to na dcére ako náhle dostala tablet PC zapína len ked má vypracovať projekt do školy , facebook fotky prezerenie webu počuvanie hudby cez sluchátka vybavovanie e-mailov len na tablete a mobile . Je to ako u niektorých ľudi čo majú smartfon a len esemeskujú číže nevyužívajú potenciál . pred takými 4 rokmi bola situácia obdobná s PC keď si chcel byť napr na skype bez pc to nešlo ( otcova sestra 55r má syna v španielsku PC kúpily len aby boli v spojení nič viac na PC nevyužívajú )alebo poznám ľudí č mali pc len kôli e-mailom

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).