Domů » Bleskovky » AMOLED displej: Rozdíl ve výdrži při používání „tmavých“ aplikací je zásadní

AMOLED displej: Rozdíl ve výdrži při používání „tmavých“ aplikací je zásadní

Princip fungování AMOLED displejů je všem pravděpodobně dobře známý. U těchto panelů platí, že jsou při zobrazování černé barvy energeticky podstatně úspornější než klasické LCD panely, jelikož se jednotlivé pixely či subpixely jednoduše vypnou (a černá je tak opravdu černá). AMOLED displeje kromě nižší spotřeby energie lákají na více saturované barvy, ostřejší obraz a rychlejší odezvu. Mají také lepší čitelnost na přímém sluníčku. Nevýhodou ale výrazně vyšší výrobní cena a nižší životnost.

Ryan Whitwam ze serveru GreenBot.com se rozhodl otestovat, zda je rozdíl zátěže baterie při používání aplikace s tmavým pozadím u AMOLED displejů opravdu tak výrazný.

Ryan přitom provedl velmi jednoduchý test – popadl letošní verzi Moto X, která svět kolem sebe rozzařuju právě AMOLED displejem. V rukou tedy měl macka s 5,2″ full HD panelem. Do telefonu nainstaloval monitorovací nástroj a aplikaci Reddit Sync, která má v nastavení temný & světlý režim. Všechny procesy v systému na pozadí byly vypnuty a všechny testy prováděl s 50% jasem. Snažil se, aby test byl co možná nejvíce relevantní.

Ve třicetiminutových intervalech uskutečnil celkem 10 měření, z nichž vzešla naprosto jasná odpověď. Tmavá verze jakékoliv aplikace vám na AMOLED panelech uspoří přibližně 41 % baterie, což je poměrně razantní rozdíl. U celkové výdrže tedy používání tmavých schémat může přidat i několik hodin provozu navíc na jedno nabití.

Daniel Javorský

35 komentářů

 1. Fore (neregistrovaný)

  Takových článků by tu mělo být více :)

 2. neregistrovany (neregistrovaný)

  no a lollipop je pritom nesmyslne svetly. osobne mam tmave menu i radsi, je mnohem prijemnejsi na oci a celkove i pouzivani

  • uni (neregistrovaný)

   Je to tak, s tím ale, že by vývojáři měli na to myslet. Viz např. Feedly. Je sice hezké, že umí černy layout, jenže on ho chápe vy smyslu „noční režim“ a zároveň snižuje kontrast bílého písma, což je na kulový (venku). Takže jsi nucen užívat bílý, kde je s černým písmem větší kontrast. Ale ten zase na AMOLEDu baští. Ještě že se zřejmě schyluje k přesunu na LCD:)

   Ad příjemnější na oči, je to stejné téma jako kousek vedle (článek o Material design), kvalitní zařízení poskytuje velký rozsah jasu, tedy i velmi nízký-neoslňující.

   Ale jak píšeš, je nepochopitelné představení OLED N6 spolu s světlým Lollypopem, to hlava nebere.

  • Geary (neregistrovaný)

   To není nepochopitelný, drtivá většina zařízení má LCD a systém google nedělá pro jeden konkrétní model, navíc představil i druhý model s LCD, čili kdo má větší právo kafrat? Ideální by bylo mít možnost si vybrat.

  • uni (neregistrovaný)

   Drtivá většina MODELŮ jistě ano, ale velký podíl ZAŘÍZENÍ má Samsung s OLED (nejen on) a ještě větší podíl mají alternativní nadstavby výrobců s různou mírou integrace a svou vlastní barevností.

   Tvrdit, že se příchodem Lollipopu Android převléknou do světlého téma je hodně odvážné (víme jak jsou nasazovaný nové verze, jak je překrývají výrobci svými nadstavbami).

   Navíc Nexus přístroje jsou referenční a mají ukazovat nejlepší potenciál Androidu, což bílá a OLED rozhodně nedělá (viz např. tento článek). Už jen z pohledu výdrže a často ze schopnosti OLEDu bílou vůbec solidně vykreslit.

   Kdo má právo kafrat nevím, jak je to míněné? Pokud chápu, má právo z pohledu Google uživatelé potenciálně nejprodávanějšího přístroje, N6, což není moc dobrý nápad.

  • Geary (neregistrovaný)

   Ona i bílá na každým lcd je úplně jiná, někdy je i na amoledu lepší, třeba na iPhonu je žlutobéžová, až s plným jasem je bělejší. Nejde přeci o systém, ale o aplikace od googlu, který se na všechny telefony dostávají téměř okamžitě bez ohledu na verzi systému, jakou barvu má nastavení je fuk.

  • uni (neregistrovaný)

   Geary: Nějak nechápu souvislost s aktualizacemi aplikací. Bavíme se o vhodnosti bílého GUI a OELDu na N6?

  • Geary (neregistrovaný)

   A vždyť ta bílá je pouze v nastavení, kolik času tam trávíš? U klávesnice máš výběr mezi tmavou a světlou.

  • uni (neregistrovaný)

   Geary: Jen v nastavení? [odkaz]

 3. Tade (neregistrovaný)

  Jo tohle byla další věc, která mě naštvala po zrušení integrace FB ve WP.

 4. .... (neregistrovaný)

  Na WP je to katastrofa s prehliadaním a Fb samozrejme aj messengerom…

 5. Refael (neregistrovaný)

  Také nechápu, že právě pro Lillipop, disponující většinou bílou a modrou barvou(největší nepřátele pro AMOLED) mohl Google vybrat u Motoroly právě AMOLED displej. Moc nevěřím, že Motorola má více „vychytaný“ AMOLED než například Samsung.

  • lerion (neregistrovaný)

   Už takhle se mluví o velké podobnosti s Windows Phone. Když by udělali černé pozadí, tak jim tu silnou inspiraci už nikdo neodpáře…

  • steelspace (neregistrovaný)

   Tady nejde o insporace, černá na AMOLEDu je prostě nutnost, teď tady vyšel dokonce článek a úspora energie je 40 procent!

  • jirxu (neregistrovaný)

   no nutnost je to hlavně v tom, že můžete lidem v hospodě nebo večer venku ukazovat jak vypadá černá…to sou občas dobře protáhlý xichty když to porovnaj se svym iPhonem s iŠedou černou:D

  • uni (neregistrovaný)

   jirxu: Ale prosím tě:) Sice je černá šedou, ale při vysokém jasu (což dokud nepřestaneme svítit na to z boku nevyřešíme), ale při snížení jasu je černá také velmi pěkná (na kvalitním IPS, viz iPhone např.). Navíc, kde se člověk s takovou plochou setká? Na webu, v kalendáři, ve hře, video? Ani moc ne co?;-)

  • uni (neregistrovaný)

   Tedy myšleno v běžné konfiguraci iOS, Android, BB….

  • jirxu (neregistrovaný)

   no u WP hned na uvodni obrazovce;) btw ten koment byl myslel vicemene ironicky…

  • uni (neregistrovaný)

   jirxu: tak za a) jsem WP ne náhodou nezmínil, za b) to také není až tak pravda, jen velmi málo je vidět varianta černé pozadí, černé dlaždice (pokud to vůbec jde) a ve většině případů je dlaždicemi největší plocha displeje zobrazována v jiné barvě (při užití obrázku na pozadí se o nějaké černé už ani bavit více méně nemůžeme).

  • jirxu (neregistrovaný)

   no černé pozadí na WP je…myšleno to co je za dlaždicema a dlaždice nejsou až k okrajům, takže tam se amoled od ISP pozná celkem dost bezpečně na 10 metrů (v noci a šeru), a pokud je pod dlaždičkama obrázek, tak ano můžeme se stejně bavit o černé, pač jsou tam stále ty okraje, které na OLED displejích splývají s rámečkem displeje ISP nikoliv a je tam vidět šedá (hlavnš v noci – za světla se to u dobrých ISP skoro nepozná)

   jinak u ostatních OS je to asi nepostřehnutlené resp. oled stejne poznáš, pač jsou přepálený barvy a skoro nikdo si to nenastavuje nějak rozumějc…

  • Michal (neregistrovaný)

   Používáte windows phone? asi ne, protože byste tohle jinak nenapsal, prakticky to co ste napsal je přesně naopak, jediné místo, kde se setkává člověk s nějakou plochou barevnosti, která je větší než plocha černé je jen na úvodní obrazovce s dlaždicemi (a galerie, ale to snad každému dojde). Všude jinde je pozadí černé a text bílý, nic víc.

  • jirxu (neregistrovaný)

   já jsem řešil pouze úvodní obrazovku a to, že i tam je to poznat oproti jiným technologiím…v menu je to jasné..btw. ano mám WP s AMOLEDem

  • Michal (neregistrovaný)

   To bylo myšleno na Uniho :) než jsem to napsal tak jsi mě předběhl :-D

  • uni (neregistrovaný)

   Michal (neregistrovaný): Pánové, jsou tu věci jako REAGOVAT, pak je zvykem nějak ocitovat na koho reagujete, pak se jaksi nedá orientovat, čehož jste se stali obětmi:)

   A ve skutečnosti jsem to moc nepochopil, jen jinak formuluješ mnou řečené:)

   Ale opakuji, nejmenoval jsem WP proto, protože ten je už od gudiline od MS směřován (i) k černé:)

 6. WhiteR (neregistrovaný)

  když už mluvíš o BlackBerry, tak právě BlackBerry u svých modelů Z30 a Q10 nabízí AMOLED displeje a samotný operační systém dává na černou dost důraz. Například kalendář, SMS, BBM, nastavení, režim čtečky v prohlížeči, ukolovnik, hudební přehrávač atd atd. Tam všude buď je nebo si můžeš zvolit tmavou variantu.

 7. mino (neregistrovaný)

  no škoda, že ci už samotný Android tak aj TouchWiz prechádza v posledných rokoch vo svojich verziach z tmavej na bielu

  • steelspace (neregistrovaný)

   No jistě, protože je to nekoncepční bordel. V MS mysleli a pokud není vývojář vyslovené prase, tak každá (!) aplikace funguje v černém i bílém podkladu.

 8. king125kg (neregistrovaný)

  A kto chce mať čierne, pesimistické aplikácie ako na funuse?

 9. Xzeit (neregistrovaný)

  Jsem zvědavý, kdy konečně vývojáři messengeru pochopí a dají možnost volby tmavého schématu…..nejen kvůlu spotřeby na AMOLEDu, ale také proto, že večer je to až hnus, jak bílé schémá svítí do xichtu! :-)

  • lerion (neregistrovaný)

   Bojím se, že nikdy. Facebook si vždy prosazuje vlastní věci bez ohledu na to, co chtějí lidé nebo co by bylo vhodné.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *