TOPlist

Amišové žijí jako v 16. století. Tři z nich si přinesli telefon, teď musí trpět

Amiš s telefonem
  • Mezi americkými amiši došlo k bizarní situaci, po které byli tři příslušníci exkomunikováni
  • Do striktně církevní organizace si přinesli moderní smartphony

Být součástí nějaké náboženské komunity s sebou nese řadu odříkání. Své o tom ví i parta amišů z amerického Středozápadu, kteří porušili pravidla komunity, když si do amišské osady přinesli chytré telefony. Víra jim přitom veškerou elektroniku striktně zakazuje.

Amišové s telefonem

Amišové, podobně jako mennonité, jsou křesťanskou frakcí žijící v Kanadě a na americkém Středozápadě, zejména ve státech Ohio, Indiana či Pensylvánie. Žijí velmi skromným, asketickým stylem života, odmítají násilí a také veškerou elektroniku. Jsou striktně spjati s Biblí a jejich zvyky vycházejí z 16. století našeho letopočtu.

Jistě si tak umíte představit, jaký poprask vyvolá, když se v této velmi ortodoxní komunitě objeví moderní výdobytek, jako je smartphone. Britský plátek Daily Star informoval o jedné amišské komunitě, která musela řešit nestandardní problém – trio příslušníků církevní organizace si totiž přineslo mobilní telefon.

https://www.youtube.com/shorts/QqCeuF5uT0E

Nějakou dobu moderní vychytávku tajili, jenže byli prozrazeni nenadálou notifikací. Vláda Spojených států totiž na telefonech občanů testovala speciální upozornění v případě ohrožení civilního obyvatelstva (WEA). Taková zpráva může na americké telefony dorazit v případě teroristického útoku, zemětřesení, povodní či jiné přírodní katastrofy.

Trest je nemine

Trojice progresivních amišů tak byla odhalena velmi záhy, protože zkouška poplašné notifikace vyburcovala další příslušníky komunity. „Několik mých známých amišů bylo exkomunikováno z amišské církve za to, že měli v kapse chytré telefony, když se spustil systém nouzového varování,“ prohlásil excentrický youtuber a bývalý amiš Eli Yoder.

Co vlastně znamená, když je amiš „exkomunikován“? Komunita jej na nějaký čas zavrhne, nesmí se sdružovat, jíst s dalšími příslušníky komunity, ani s nimi jezdit speciálním amišským kočárem. Tento typ církevní ostrakizace a s ním spojené veřejné zostuzení je pro hluboce věřící velkým trestem. Amiš má pochopitelně právo z komunity odejít, pak už se ale nikdy nesmí vrátit.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku