Domů » Bleskovky » Americká vláda zaplatí pokutu 50 milionů dolarů za používání warezu

Americká vláda zaplatí pokutu 50 milionů dolarů za používání warezu

Americká vláda v uplynulém týdnu odsouhlasila zaplacení pokuty 50 milionů dolarů za porušení licenčních práv společnosti Apptricity. Ta dodává tamnímu ministerstvu obrany svůj specializovaný software, který slouží ke sledování pohybu ozbrojených a zásobovacích jednotek. Na základě smlouvy z roku 2004 držel Pentagon licence k jeho nasazení na pěti serverech a zhruba dvou tisících stanic při ceně 1,35 milionů dolarů za server.

 

V únoru loňského roku podala firma Apptricity žalobu proti Spojeným státům na 224,5 milionů dolarů, když zjistila, že armáda používala její software na téměř 100 serverech a 11 000 stanic. Paradoxem je fakt, že představitelé Obamovy administrativy v čele se samotným prezidentem v uplynulých letech tvrdě vystupovali proti warezu a nelegálnímu šíření autorských děl.

Americká vláda ale nakonec uznala svoji chybu a dohodla se s dodavatelem na mimosoudním vyrovnání ve výši 50 milionů dolarů. Podle zástupců Apptricity je firma využije k vlastní expanzi. Jak říká prezident společnosti Tim Garcia, obě strany k problému přistupovaly profesionálně, takže vzájemné obchodní vztahy nijak neutrpěly. „Došlo k chybě, kterou zkrátka bylo potřeba napravit. Je to jako v manželství. Občas máte svoje rozepře, to ale neznamená, že se hned musíte rozvádět,” uzavírá Garcia.

Miroslav Havlíček

Diskuze k článku

  1. co by sa rozvadzali, vela takychto firiem by skrachovalo nebyt statu s ktoraym maju vyhodne zmluvy na ukor tych ktorych stat zdanuje…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).