Domů » Bleskovky » Američan si vydělá na iPhone za 3 dny, Čechovi to trvá téměř 7x déle

Američan si vydělá na iPhone za 3 dny, Čechovi to trvá téměř 7x déle

Internetový srovnávač cen Srovname.cz vydal zajímavou analýzu vývoje cen iPhonů v ČR za posledních 10 let. Součástí analýzy je také to, kolik dní je třeba pracovat při průměrné mzdě na nákup nejlevnějšího iPhonu v USA a v ČR. Zajímavé je ale zejména porovnání cenového rozdílu při nákupu iPhonu v ČR a v USA.Historicky nejmenší cenový rozdíl byl u dostupného modelu iPhone SE, který se v ČR začal v roce 2016 prodávat „jen“ o 2 874 Kč dráž než v USA. Největší cenový rozdíl byl pak u modelu iPhone 6S Plus, který se v ČR v roce 2015 začal prodávat o neuvěřitelných 12 424 Kč dráž než stejný model v USA.V roce 2007 stačilo na nákup iPhonu pracovat v USA pouhé dva dny, zatímco v ČR s tehdejší průměrnou mzdou (20 957 Kč) bylo hypoteticky třeba pracovat 12 dní (v ČR se první iPhone 3G ovšem začal prodávat až v roce 2008). V roce 2016 si Američan s průměrnou mzdou (120 809 Kč) vydělal na nejlevnější model iPhonu za 3 dny. Proti tomu Čech s průměrnou mzdou (27 589 Kč) musel pracovat celých 20 dní.

iPhone X: známe české ceny. Připravte se na pořádné tornádo v peněžence

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

13 komentářů

 1. No výpočet je to zajímavý… protože vypočítává nákup iPhonu z hrubé měsíční mzdy :-)

  • a navic nevime, jestli nahodou nesrovnava ceny s dani a bez dane. :)

  • Psal jsem už pod prvním článkem na jiného setveru, že je metodika nějasná, že je třeba upřesnit.
   Bohužel se to šíří dal v té mizerné podobě(-:

  • Je použita měsíční hrubá mzda, protože napříč státy USA se platí různá daň. Což by velice zkreslilo průměr. Data vychází z celosvětové statistiky OECD. Ceny telefonů jsou s DPH, a je to vždy výchozí průměrná cena, za kterou se telefon začal na jednotlivých trzích prodávat.

 2. A uni ani za 10 let. Musi mu stacit zajit se podivat do elektra:)

 3. Nesmyslný výpočet kde počítájí jen ty co mají 30K a víc peněz a ti co mají 10K jim trvá 3 měsíce než si může koupit iP X ale to by nesměl 3 měsíce jíst, platit nájem… Prostě banda kret.énů co navýšují ceny ale jednou se jim to vymstí a myslím si že letos to poznají už i podle průzkumů si 18% lidí koupí nový iP X někdo iP8/Plus a zbytek bud zustane u 7 nebo odejde ke konkurenci.

 4. ach jo navrhoval by som redakcii ešte viac takýchto článkoch o iPhone denne aspoň 10 až 20 napr porovnanie a pre objektivitu so Samsung s8 a note 8 a aj LG ako dlho trvá kým zarobíme na to ,

  • Ty jsi moc nepochopil, že pointa není v konkrétním přístroji, ale že je ekonomické.
   Více tvých offtopic komentů navrhuji, ať to tu žije.

  • Tohle ale neni ekonomicky web ze by se mely resit nizke platy…Cil ale byl dalsi clanek o IP tak se hodi i to. Proc ti v prvni rade nevadi offtopic clanek a resis kratky komentar? Mas jenom prazdne pindy

 5. Porovnanie nemá žiadnu výpovednú hodnotu, nikde nie je napísane aký štát v USA brali do úvahy (každý štát ma iné dane) a podľa ceny to vyzerá tak, že v USA zobrali cenu bez dane a v ČR s daňou takže porovnanie je nezmysel.

 6. Ceny zboží se v USA uvádějí většinou v obchodě bez dph. Teprve na kase se započtou. Tedy by bylo opravdu zapotřebí upřesnit o jakou mzdu se jedná a zda cena je s/bez dph. Nebo se mýlím?

 7. DPH je v USA ve většině států kolem 10 %. Takže jestli do USA ceny počítali DPH nebo ne je celkem jedno. Rozdíl bude minimální. Místo 3 dnů to bude 3 dny a 7 hodin. Ale v Čechách pořád 20 dnů. ;-)

 8. Nie kazdy zarobi na to za 3 dni, mne to trva az 7 dni. A tyzdnovu mzdu za telefon urcite nedam. Na to si svoje peniaze prilis vazim.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).