Domů » Články » Amazon představil Fire Phone: Telefon s šesti kamerami a dynamickým 3D prostředím

Amazon představil Fire Phone: Telefon s šesti kamerami a dynamickým 3D prostředím

Americká společnost Amazon představila svůj první smartphone. Nabízí revoluční 3D prostředí, povedeného pomocníka Firefly a dokonalé propojení s ostatními službami největšího světového internetového obchodu.

Na dnešní den, 19:30 hodin středoevropského času, byla naplánována konference společnosti Amazon, od níž se v podstatě očekávalo jediné – představení prvního mobilního telefonu značky Amazon. O prezentaci se postaral sám zakladatel a výkonný ředitel Amazonu, Jeff Bezos.


Amazon Fire Phone na oficiálním renderu

Důvěra zákazníků na prvním místě

Pochopitelně při podobných prezentacích nesmí chybět nějaká ta čísla, ta první se týkala počtu členů předplatitelské služby Amazon Prime, jejichž počet od roku 2011 exponenciálně roste a služba Prime instant video aktuálně nabízí více než 40 tisíc titulů. Tomuto úspěchu Amazon vděčí především svému tabletu Kindle Fire, který se prodává v podstatě za cenu výrobních nákladů a Amazonu generuje zisk právě prodej služeb a předplatné obsahu.

  

Podobný úspěch zaznamenávají i čtečky elektronických knih Amazon Kindle, které obchodní gigant vyrábí již sedm let a očekává se i od multimediálního centra Fire TV. V žebříčku spokojenosti amerických občanů se Amazon nachází na prvním místě, na desátém místě je značka Kindle a jestli se Amazon něčím odlišuje od svých konkurentů, tak je to především důvěra zákazníků. Důvěra ve kvalitní hardware a obrovskou šíři podpůrného obsahu.

Amazon Fire Phone 3D hands-on

Amazon Fire Phone

Naštěstí Bezos nažhavené publikum dlouze nenapínal a již čtvrt hodiny po začátku konference se za jeho zády objevil nápis: Chystá se Amazon vyrobit telefon? Načež vzápětí odpověděl ANO a vytáhl zařízení ze své kapsy; na první pohled je patrná podobnost s iPhonem od Apple a již dříve odhalená čtveřice kamer v rozích zařízení (plus běžná čelní kamera pro videohovory a zadní fotoaparát).

Displej telefonu má být krytý ochranným sklíčkem Gorilla Glass s gumovým rámečkem okolo, samotná tlačítka mají být vyrobena z hliníku, samotná záda zařízení jsou rovněž skleněná. A nyní se pojďme podívat na hardwarové parametry.

Samotný IPS displej telefonu má úhlopříčku displeje 4,7 palce a HD rozlišení (1280 × 720 pixelů), jeho jas je 590 nitů, díky čemuž má být viditelný na venkovním světle z jakéhokoliv úhlu i ve slunečních brýlích. Uvnitř Fire Phone tepe čtyřjádrový procesor s taktem 2,2 GHz pro každé jádro a grafickým akcelerátorem Adreno 330, čip je podpořen 2 GB paměti RAM. Vnitřní paměť zařízení je 32 nebo 64 GB.

  

V režimu naležato uživatelé ocení dvojici stereoreproduktorů Dolby Digital Plus, v balení pochopitelně nebudou chybět ani nezbytná špuntová sluchátka s plochým kabelem, která se nezamotají.

    

Inteligentní pomocník Firefly

Hlavní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx a nabídne optickou stabilizaci obrazu. Vynikat má především při pořizování snímků za horšího osvětlení a bude na něj navázána spousta doprovodných funkcí a služeb, jako je například neomezené datové úložiště pro ukládání fotografií Amazon cloud drive nebo inteligentní čtečka čárových nebo QR kódů, přebalů knih, CD, DVD se jménem Firefly. Ta se má stát jakýmsi pomocníkem napříč celým zařízením a bude pro ni vyhrazeno zvláštní tlačítko na straně telefonu.

 

Firefly dokáže rozpoznat více než 100 milionů objektů, rozpoznávat text a převádět jej do strojově čitelné podoby, rozeznávat hudební nahrávky, známá umělecká díla apod. Blogger Tom Warren tuto službu ve svém tweetu nazval jako Bing Vision na steroidech. Firefly budou moci díky otevřeným API využívat i tvůrci aplikací třetích stran.

   

Telefon je připraven na konzumaci veškerého obsahu nabízeného Amazonem, od přehrávání hudebního a videoobsahu (Netflix, HBO Go, Hulu Plus, ESPN), čtení elektronických knih apod. Kromě toho dokáže bezdrátově sdílet obsah na Amazon TV, případně vyvolat službu MayDay, což je živá telefonická podpora, kterou lze vyvolat i skrze Wi-Fi připojení.

   

Uživatelské 3D prostředí

Následně přišla funkce, na kterou všichni přítomní netrpělivě čekali – ukázka toho, proč má telefon na přední straně celkem pět fotoaparátů (jeden je ovšem klasický pro selfies a videohovory). Prostředí telefonu má svoji hloubku, která se mění při jeho pohybu, tuto funkci ale již známe například z iOS 7. Nakláněním telefonu lze scrollovat, prohlížet 3D budovy na mapách apod.

 

Díky čtveřici kamer (každá z nich dokáže snímat oblast pod úhlem 120°) se však v mnoha aplikacích nejedná o klasický známý paralaxní efekt, ale o dynamickou perspektivu, která využívá každého pohybu vaší hlavy vůči telefonu.

Amazon Fire Phone 3D hands-on part 2

Tuto ukázku Bezos demonstroval v plošinové hře nebo v galerii dámských šatů, které bylo možné pozorovat z několika úhlů právě na základě vzájemné polohy hlavy a telefonu. Podle serveru TheVerge působí prostředí velmi živě. API pro využití 3D efektu bude otevřené, čili jej budou moci využít vývojáři aplikací třetích stran.

Amazon Fire Phone 3D gaming with Dynamic Perspective

   

Technicky by pro zachycení hloubky scény postačila dvojice kamer, nicméně kvůli úchopu a zakrytí některých z nich Amazon použil kamery čtyři. Navíc každá z kamer obsahuje infračervené světlo pro bleskurychlé zachycení vzdálenosti, čili 3D efekt prostředí lze používat i za velmi špatného osvětlení. Telefon snímá obličeje neustále, přičemž v reálném čase vyhodnocuje „souřadnice“ X, Y, Z vůči telefonu. Technologie snímání obličejů byla vyzkoušena na milionech tváří z celého světa a dokáže rozpoznat, zdali se jedná skutečně o hlavu uživatele a nikoliv pouze o její obrázek.

   

3D efektu umí využít kromě několika aplikací i zamykací obrazovka, ze které se dá dostat přímo do několika přednastavených aplikací. Ostatní nabídky prostředí telefonu jsou nicméně ploché, jedná se o upravený Android, rozdíl je zejména ve vlastních aplikacích Amazonu (přehrávač hudby nebo kalendář), zajímavé je rozdělení aplikací do dvou záložek – lokální a cloudové.

Cena a dostupnost

A nyní k tomu nejdůležitějšímu a to je cena a dostupnost. Jak jsme psali již dříve, na Amazon Fire Phone bude mít exkluzivitu americký operátor AT&T, který jej bude při úvazku nabízet za 199 USD (asi 4 000 Kč bez DPH) za 32 GB verzi, 64 GB varianta bude o 100 USD dražší.

 

V ceně bude zahrnuto i roční předplatné služby Amazon Prime. Prodej bude zahájen již 25. července, bohužel v našich končinách můžeme prozatím americkým uživatelům pouze závidět.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. fore (neregistrovaný)

  3d prostředí: na co? Nuda, nezájem, prvních 10 minut mě to možná bude bavit, ale co pak? Pro mě zbytečnost a celkově docela nudný telefon – vzhledově 100%.

 2. Koncepcia je to zaujímavá, ale čo na to povie batéria?

  • Několik permanentně snímajících kamer a software ta data vyhodnocující si určitě neco vezme – viz pokusy Samsungu.

 3. 3D telefony tu už byly (i když na jiném principu) a nikdo si z toho na zadek nesedl.

 4. „3D telefony tu už byly (i když na jiném principu) a nikdo si z toho na zadek nesedl.“

  lebo sa s tym dalej nepracovalo a hlavne nebolo az takto dobre. dnes je tu daleko viac moznosti vyuzitia ako pred 3 rokmi.

  Podla mna toto ma velmi silny WOW Effekt.

  • Az na to bude nejaka aplikace, ktera tohoto 3D efektu bude skutecne pouzivat, bude to mit smysl. Prozatim je to bohuzel blbina, ktera je efektni, ale naprosto k nicemu. Napr. na iOS7 (ktery pouziva akcelerometry) to byla prvni funkce kterou jsem vypl.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).