Allwinner se přidává mezi výrobce 64bitových čipů: Svého zástupce uvede ještě letos

Čínská společnost Allwinner Technology sice není v našich končinách příliš známá, přesto se jedná o jednoho z největších výrobců mobilních čipů pro tablety s Androidem, který je oblíbený především na východě. V letech 2012 a 2013 vévodil žebříčku vyrobených kusů těchto čipů, nyní mu šlape na paty konkurence, například MediaTek. Allwinner chystá protiútok s novým 64bitovým čipem, který přijde ještě na konci letošního roku.

    
Podíl v oblasti čipů pro tablety v dubnu 2013 (zdroj: Gartner)

Má se jednat o velmi výkonný čip s nízkým příkonem s podporou 4K videa v kodeku H.265. Procesor bude postaven na architektuře ARMv8-A, dá se předpokládat, že jádra bude tvořit Cortex-A53, A57 nebo jejich big.LITTLE kombinace, se kterou již má Allwinner zkušenosti. Chystanou novinku odprezentuje v říjnu na eventu Hong Kong Electronics Fair.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku