Domů » Bleskovky » Algoritmus Googlu na YouTube označil šum ve videu za porušení práv

Algoritmus Googlu na YouTube označil šum ve videu za porušení práv

Pokud nahráváte video na YouTube, musíte si dávat pozor, abyste neporušovali autorská práva. Mnohdy algoritmus od Googlu rozpozná i sebetišší vzorek hudební skladby, která by mohla být příčinou žaloby. Pokud se tak stane, automaticky zablokuje zvuk u konkrétního videa. Nyní se jeho algoritmus úsměvně spletl – za porušení autorských práv označil video s bílým šumem. A neoznačil jej jedním porušením, ale rovnou pětinásobným.

Video o délce deseti hodin nahrál na populární portál Australan Sebastian Tomczak v roce 2015. V návaznosti na to jej pět společností obvinilo z porušení autorských práv. „Budu tyto nároky zpochybňovat,“ řekl Tomczak pro BBC. Společnosti přitom nepožadují stažení videa, nýbrž zisk, který Tomczak během jeho přítomnosti na YouTube utržil. Na to Australan odpověděl, že „pokud by takto utržil nějaký zisk, dokázalo by to nefunkčnost systému.“

Google

Podle britských právníků může jít o porušení autorského práva i v případě, že se jedná o náhodný zvuk, jakým bílý šum často je. Rozhoduje to, kdo první tento zvuk zaznamená. Tisková mluvčí Googlu ve vyjádření přiznala, že systém občas funguje až příliš dobře. „Přesnost našich algoritmů je tak přesná, jak přesné jsou vzorky, které nám zasílají držitele autorských práv,“ stojí v prohlášení. Procento chybovosti se podle giganta z Mountain View pohybuje pod jedním procentem.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. Tohle (autorská práva) pěkně prudí na Twitchi (zpětné zhlédnutí)…:/

  2. Celý YouTube je trapny. Zisk predsa nieje za video, ale za reklamy ktoré sa tam zobrazujú. Už by to google mohol pochopiť.
    Pred rokmi mi zablokovali monetizovanie (Zrovna na učte kde mam miliony videní) ale reklamy nechali bežať. Po tom ako som ich ručne vypol (Ked nemam zisk ja, nebude mať ani google) tak neubehol ani rok, a google mi po tajomky znova aktivoval reklamy na tom účte :-) Tak som ich znova vypol a čakám kedy ich zapne znova.
    Sú to uplní chrapúni

    • ešte doložím, že kvoli hudbe ktora sa niekde nahodou z radia objaví na 2 sekundy zablokovať zvuk.. To je už uplny výsmech.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).