Sledujte nás na YouTube

Aktuálně: Společnost Research In Motion mění vedení

Dnes se v ranních hodinách na oficiálním webu společnosti Research In Motion objevila tisková zpráva oznamující změnu na vedoucích pozicích, novým CEO se stává Thorsten Heins.

-

Tato událost není nijak neočekávaná, na výměnu dosavadní CEO dvojice (Mike Lazaridis a Jim Balsillie) tlačili jak akcionáři, tak i samotní fanoušci platformy BlackBerry. RIM se poslední dobou nacházel v ne příliš dobré situaci, tržní hodnota dosáhla svého dosavadního minima, v médiích se neustále rozebíralo, kdo kanadskou společnost koupí a klid rozhodně nevládl ani v BlackBerry komunitě. Hlavním problémem však nebyly ani finance, ani to, že by RIM neměl uživatelům co nabídnout, největších chyb se dopouštělo právě vedení, a to v prioritách nabízených produktů a služeb, jejich načasování a celkové prezentaci. Bývalý CEO Mike Lazaridis se s oblibou osobně účastnil mnoha přednášek, ačkoliv by se rozhodně nedal zařadit mezi špičkové řečníky. Samotné prezentace postrádaly významovou posloupnost a tak nebývalo výjimkou, že ty nejdůležitější novinky byly oznámeny jen tak mimochodem. Za strategické selhání se dá považovat i přislíbení nové řady chytrých telefonů a softwarového ekosystému BB10 na začátek roku 2012 a jeho odložení až na podzim tohoto roku. Kvůli tomu RIM promrhal jedinečnou příležitost vyšvihnout se před konkurencí na nedávno probíhajícím veletrhu spotřební elektroniky CES 2012.

Mike Lazaridis a Jim Balsillie  sice stáli u zrodu společnosti, nicméně poslední dobou na ně byl vyvíjen obrovský tlak, který směřoval k potřebě jejich rozpůlcený trůn svrhnout a na vedoucí post dosadit někoho nového. Vypovídá tomu i náhlý skok akcií po rozšíření spekulací o odstupu této dvojice. Poté se mediální vody uklidnily a rozbouřilo je až dnes ráno oficiální tiskové prohlášení. Novým CEO se stal Thorsten Heins. Ten přešel k RIM od společnosti Siemens v prosinci roku 2007 jako hlavní víceprezident pro hardwarové inženýrství a v srpnu 2011 se stal hlavním provozním ředitelem, dnes byl pak jmenován prezidentem a výkonným ředitelem společnosti. Jak se bude situace rozvíjet dále uvidíme v řádech týdnů až měsíců, nicméně již dnes lze bezpečně říci, že jakákoliv razantní změna ve vedení byla pro RIM krokem kupředu. Přejeme tedy, ať se novému výkonnému řediteli daří lépe, než jeho předchůdcům, a doufáme, že se letos ještě dočkáme bohaté “ostružinové” úrody.

BlackBerry 8520 Curve lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Hlavní body tiskové zprávy

 • Thorsten Heins se stává prezidentem a výkonným ředitelem Research In Motion
 • Mike Lazaridis jmenován místopředsedou představenstva
 • Jim Balsillie zůstává provozním ředitelem
 • Barbara Stymiest jmenována předsedkyní nezávislé komise
 • Prem Watsa jmenován nezávislým ředitelem

Mike Lazaridis: “Během růstu každé úspěšné společnosti přichází čas, kdy si zakladatelé uvědomí potřebu předat štafetu novému lídrovi. Jim a já jsme oznámili představenstvu, že pro nás dva tento čas nastal právě teď. BlackBerry 7 je již venku, PlayBook OS 2.0 vyjde v únoru a vydání BlackBerry 10 je předpokládáno později tohoto roku, společnost tedy vstupuje do nové fáze a cítili jsme, že nastal čas, aby přišel nový lídr, který by společnost přenesl přes tuto fázi a dál. Jim, představenstvo a já jsme se dohodli, že by tímto vůdcem měl být Thorsten Heins.”

Thorsten Heins: “Mike a Jim udělali moudrý krok, když před 18 měsíci koupili QNX, aby vedl transformaci platformy BlackBerry do další dekády. Jsme si více než kdy jindy jisti, že to byla ta správná cesta. RIM má pevné základy, na kterých může stavět, za poslední čtvrtletí činí zisk 5,2 miliard dolarů, což je o 24% více, než v předchozím kvartálu a roční nárůst uživatelů platformy BlackBerry je 35%, což vychází na více než 75 milionů uživatelů. Jako u každé stejně rychle rostoucí společnosti, jsme i my zažili nevyhnutelné pády. Z těchto náročných situací jsme se poučili a věříme, že ve výsledku budeme o to silnější společností. V budoucnu se budeme dále soustředit jak na krátkodobý, tak i dlouhodobý růst, strategické plánování, cíle na uživatelském i tržním základě a plynulý chod společnosti. Momentálně hodláme zaměstnat  nového marketingového ředitele, který by úzce spolupracoval s našimi produktovými týmy na vydání nových produktů a služeb.”

Zdroj: Research In Motion

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

3 komentáře

 1. kuba (neregistrovaný)

  Taky jsme si jisti, že QNX byla správná cesta, jen jsme čekali, že RIM po ní půjde malinko rychleji. Na BB 10 se přesto těšíme a věříme, že díky němu zase zasuneme BB do kapsy :)

 2. janac_marek (neregistrovaný)

  “společnost tedy vstupuje do nové fáze”

  I keď im držím palce, neverím, že sa presadia na trhu.

  Ako najreálnejšie vidím začlenenie WP do BB zariadení po vzore Nokie.

  Osobne si myslím, že do 2015 skončí BB alebo Nokia pod MS.

  MS potrebuje pridať nové chasis a nejaké funkcie navyše, ale už teraz v mnohom je vhodnejší práve pre danú komunitu, na ktorú cieli BB.

  Prečo mali niektorí BB v dobe WM je jasné, ale presne to WP napravil a tak sa BB podľa mňa nemá (rovnako ako Symbian, Bada a iné okrajové systémy) čím presadiť. Navyše BB sa spoločnostiam ako MS, Google alebo Apple veľkosťou proste nevyrovná a nemyslím si, že je na trho miesto pre viac ako 3 systémy. Všetko ostatné je potom minorita.

  Samotný WP to bude mať extrémne ťažké aby dosiahol na úroveň Androidu či iOS, ale keďže je za ním MS, má to jednoduchšie ako BB.

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *