Domů » Bleskovky » Lenovo kupuje od Googlu Motorolu za 2,91 miliardy dolarů

Lenovo kupuje od Googlu Motorolu za 2,91 miliardy dolarů

Vypadá to, že se Google po dlouhé době majetkové stability rozhodl zahrát si hru „škatulata, hejbejte se“ a osvěžit portfolio svých dceřiných společností. V srpnu 2011 koupil za 12,5 miliard amerických dolarů většinový podíl tehdy samostatného výrobce chytrých telefonů Motorola a bylo zřejmé, že motivací bylo Googlu obrovské množství patentů, které Motorola tehdy vlastnila. Posuneme-li se v čase do doby nedávno minulé, vzpomenete si jistě na zprávy o nákupu výrobce chytrých termostatů Nest Labs, tentokrát za 3 miliardy dolarů.

Mediální zprávy o této transakci ještě nestihly utichnout a už tu máme další velkou změnu – dle deníků Reuters, China Daily a The New York Times Google připravuje prodej divize Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo.

Tato zpráva se objevila na internetu teprve před několika okamžiky a oficiální oznámení je údajně „na prasknutí“. Je poměrně zvláštní, že Google prodává svou dceřinou společnost za čtvrtinu nákupní ceny, proto se spekuluje, že patenty získané v roce 2011 nebudou součástí tohoto obchodu, což by vysvětlovalo tak výrazný cenový rozdíl.

Pro Lenovo se tato transakce zdá být každým coulem výhodná – kromě výhodné ceny si ukrojí konečně žádoucí podíl na americkém trhu poté, co se byl loni vetován jejich pokus o koupi kanadské společnosti BlackBerry.

Aktualizováno ve 23:30: A je to oficiální, Google právě vydal tiskovou zprávu, ve které potvrdil prodej Motorola Mobility společnosti Lenovo za 2,91 miliard dolarů. Jak bylo nastíněno výše, patenty si skutečně ponechá reklamní gigant. CEO společnosti Lenovo se k situaci vyjádřil takto:

„Pořízení tak legendární značky, inovativního produktového portfolia a neuvěřitelně talentovaného globálního týmu postaví hned Lenovo do pozice silného hráče na rychle rosoucím mobilním trhu“.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
50 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments