K vybraným smartphonům Xiaomi dárek zdarma

Domů » Bleskovky » Na internet uniklo nejnovější sestavení Windows 8.1 Update 1 (aktualizováno)

Na internet uniklo nejnovější sestavení Windows 8.1 Update 1 (aktualizováno)

Aktualizováno 21. února, 08:30

Vývoj jarní aktualizace systému Windows 8.1 již zřejmě vstoupil do finální fáze a na internetu se objevilo nové sestavení s číslem 9600.17025 z minulého týdne, které je možné stáhnout v 32-bitové i 64-bitové verzi. Novinky obsažené v příští verzi systému jsou již delší dobu známé, jedná se především o bližší propojení klasického prostředí desktopu a Modern UI. Aplikace z moderního prostředí půjde nejen nově připínat na hlavní panel, multimediální aplikace půjde z živého náhledu na hlavním panelu přímo ovládat. Dosud poslední uniklé sestavení mělo číslo 9600.17019, je tedy očividné, že systém je již prakticky dokončen a pouze se na poslední chvíli odstraňují poslední drobné chyby. Datum vydání bude s největší pravděpodobností stanoveno na druhé dubnové úterý v rámci aktualizačního dne Microsoftu. 

 

Původní článek: Aktualizace Update 1 pro Windows 8.1 unikla na internet

Oficiální vydání aktualizace Update 1 pro Windows 8.1 je sice naplánováno až na 11. března, na internet se však testovací 64bitová verze dostala už dnes a potvrzuje veškeré dříve spekulované novinky (jedná se o build 9600.16596.WINBLUES14_GDR_LEAN.140114-0237). Windows 8.1 Update 1 nabízí širší propojení desktopu s prostředím Modern UI; první změnou má být možnost připnout zástupce aplikací z Modern UI na hlavní panel v desktopu.

Změn doznalo také rozhraní Modern UI, které se snadněji ovládá pomocí myši. Nyní se při pravém kliknutí myší na některou z dlaždic nezobrazí spodní řádek pro úpravy, ale kontextová nabídka, jakou známe z prostředí desktop.

  

Na obrazovce Start také přibyla dvě nová tlačítka vedle jména a avatara přihlášeného uživatele – tlačítko lupy a tlačítko pro vypnutí počítače. Jsou to nepochybně další kroky, jejichž cílem je zpříjemnit ovládání dlaždicového rozhraní na nedotykových přístrojích, předpokládáme však, že při ovládání prsty bude současné rozhraní zachováno.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

13 komentářů

 1. Kato (neregistrovaný)

  No fuj to je humac – Metro dostava na prdel :( Snad to tak bude opravdu pouze v pripade pri pouzivani mysi..

 2. mceza (neregistrovaný)

  Tohle se nemělo stát. Lidi nadávají na schizofrenii Windows 8. Prý je problémem to, že některé desktopové věci jsou teď už jen v designu Modern UI. A jak to Microsoft vyřeší? Do Metra nabastlí kontextové nabídky desktopu.

  Neříkám, že koncept Windows 8 si nezaslouží vylepšení, ale tohle rozhodně není správná cesta. Stejně tak, jako Start tlačítko je zde i toto naprosto hnusným a kontraproduktivním ústupkem.

  • uni (neregistrovaný)

   Aneb stále stejné téma, odděleně desktopové rozhraní a dotykové. Kombinovat je nesmysl (min. jako základní nastavení systému). Zatím jsem s W7 plně spokojený, ale je znepokojivé, že tento systém nemá výhledově nástupce…

 3. TTWD (neregistrovaný)

  Aha, takže se opět navrací logika pro vypnutí PC do Startu? (ne, že by mi to vadilo)

  • mceza (neregistrovaný)

   Tohle je Start screen. Dalo by se to vyložit tak, že odsud odstartuješ všechny úlohy, které chceš dělat. A jedna z takových úloh je i vypnutí počítače.

   Je pravda, že je zvláštní, že kliknutím na Account nahoře mohu počítač zamknout nebo se odhlásit, ale to vypnutí tam chybí. Sice je to logické, protože se to má vztahovat k accountu, ale i tak…

   Windows 8 mají spoustu možností vypnutí – mnou nejpoužívanější klávesová zkratka, dále pak pravý klik na Start button (popřípadě do levého horního rohu) a pak na charmbaru.

   Tohle se MS povedlo. Každý může použít způsob, který mu vyhovuje. Jde pohodlně vypnout myší, klávesnicí i na dotykovém displeji.

   Mě nejvíc zajímá, jak vyřeší nabídku bezdrátových sítí. Od Win8 to docela zmrvili. Sice přidali přenínače na jednotlivé vypínání sítí, což je paráda, ale zároveň pro podrobnější nastavení musím do nastavení a nelze to udělat z této nabídky. Což je naopak hovadina.

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   A co takhle nejjednodušeji klepnout z desktopu na ALT + F4? Nebo použít hw tlačítko k tomu určené? Jak na PC, tak na ntb?

   Aneb jak hledat složitosti tam kde nejsou.

  • mceza (neregistrovaný)

   Však ano, jak píšu výše – sám vypínám zásadně klávesovou zkratkou – tedy ALT+F4. Ale po lidech jako je třeba můj táta to člověk chtít nemůže. Táta se nedokázal naučit (že to prý nepotřebuje) používat pro posouvání v okně kolečko myši… Chtěj pak po takových lidech, aby používali nějaké klávesové zkratky…

   Tlačítko na vypnutí osobně moc nepoužívám. Musel bych se natakovat moc daleko přes klávesnici. To je ta ALT+F4 rychlejší. Navíc nekteří ho mohou mít nastaveno na jiné věci (např. hibernace, režm spánku apod.)

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   To ano, ale defaultne je nastaven na vypnutí (když už nevědí jak ho nastavit). Já ho třeba mám nastavené na spánek, a víko ntb na nic, když třeba stahuju apod.

  • uni (neregistrovaný)

   Nazývat to start screen, když může komp bootovat rovnou do plochy… Tedy PC přeskakuje start?:-)

   Je to prostě více než smutné téma. W8 generaci prostě musíme nějak přetrpět a počkat, co se předvede v W9, ostatně, prostě stále platí praxe sudých a lichých verzí no.

  • mokashi (neregistrovaný)

   zavrete uz nekdo toho magora do blazince

 4. spellshaper (neregistrovaný)

  Tohle je hnus! Nechápu, proč MS poslouchá pár děcek, co W8 nikdy neměly zapnuté a dává tam takové zhovadilosti, místo aby skutečně vylepšoval systém.

  Pokud takto bude update vypadat, dávám si tam zpět čisté W8, které imo byly nejlepší.

 5. Jiří (neregistrovaný)

  Neuvěřitelné. Přitom by úplně stačilo, kdyby hned od první verze obsahovala možnost zvolit na začátku instalace mezi 1) Desktop Only, 2) Metro Only, 3) Desktop+Metro. Tohle je jasné přiznání k selhání původního záměru. Lidé zodpovědní za násilné protlačení konceptu 3) by měli viset! :-))) (jak mi obden říká BFU kámoš, který je z 8ček na novém noťasu do vývrtky nasraný)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *