Aktualizace BlackBerry 10 odhaluje podporu APK souborů a Amazon Appstore

Před několika dny jsme s vámi v článku sdíleli spekulaci o možném příchodu Google Play na platformu BlackBerry 10. Tato zpráva rozpoutala poměrně vášnivou diskuzi v komentářích se spoustou zajímavých a věcných názorů ať už pro nebo proti tomuto kroku. Krátce po vypuknutí spekulací server CrackBerry kontaktoval BlackBerry a společnost následně zprávy o „adopci“ Google Play popřela slovy:

„Neplánujeme podporovat Google Play na BlackBerry. BlackBerry World zůstává primárním zdrojem důvěryhodných a ověřených aplikací pro BlackBerry a budeme dále podporovat otevřené standardy a nástroje pomocí kterých mohou vývojáři dále vytvářet skvělé aplikace na kterékoliv z vývojářských platforem, které nabízíme”


BlackBerry popírá plány na podporu Google Play, něco nám ale říká, že hra ještě není u konce :)

Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že nešlo o nic jiného než prázdný drb, se ale na fóru CrackBerry objevil další takzvaný „leak“, neboli nová dosud oficiálně nevydaná aktualizace, s označením 10.2.1.1055. Navzdory poměrně nenápadnému zvýšení pořadového čísla se však v této aktualizaci objevila řada významných novinek. Mezi ty nejzajímavější patří například nativní podpora APK souborů – instalační balíčky aplikací z Androidu už tedy není třeba konvertovat a instalovat přes počítač, zvládnete to jedním kliknutím rovnou na telefonu.


Stáhnout a otevřít – portace aplikací z Androidu na BlackBerry 10 nikdy nebyla jednodušší

Pro uživatele to tedy znamená značné usnadnění při instalaci aplikací portovaných z Androidu, navíc dle ohlasu uživatelů na fóru CrackBerry i samotný Android Runtime byl odladěn, neboť nově fungují i aplikace, se kterými byly dříve problémy (například plně funkční už je Instagram, kde dosud nešlo nahrávat videa). Zajímavé je, že nově funguje i Amazon Appstore, což je taková náhrada Google Play původně vytvořena pro tablety Kindle – nemusíte tedy už ani hledat a stahovat APK balíčky ručně, můžete je instalovat přes toto alternativní tržiště. Zdůrazňuji však, že nejde o oficiální podporu ze strany Amazonu.


Aktualizace přináší i spoustu nových funkcí, jednou z nich je rozšíření „quick launch“ panelu o další prvky

 Zatím však stále není jasné, zda u tohoto kroku BlackBerry zůstane – podporu Google Play sice společnost popřela, nicméně ve zmíněné aktualizaci byly nalezeny stopy snahy o otevření této cesty. Možností pro další spekulace je několik: BlackBerry může do poslední chvíle z taktických důvodů podporu Google Play tajit, případně tuto možnost nenabídne oficiální cestou, jen svým uživatelům přestane bránit, aby si Google Play doinstalovali neoficiálně; stejně tak je možné, že své tvrzení dodrží a pro šíření aplikací bude dále využíván pouze BlackBerry World, jen do něj zakomponuje aplikace z Androidu podobně jako to udělal Amazon se svým Appstore.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku