Domů » Bleskovky » Airbus přišel s řešením pásmové nemoci, pomůže LED osvětlení

Airbus přišel s řešením pásmové nemoci, pomůže LED osvětlení

Pásmová nemoc přichází u cestovatelů poté, co rychle překonají několik časových pásem. Při cestování na východ často způsobuje problémy s usínáním, cestování opačným směrem pak přináší časné buzení. K tomu se může dostavit bolest hlavy, podrážděnost a další příznaky.

 

Airbus, jeden z největších výrobců letadel, představil novou produktovou linii A350 XWB, jejíž vývoj přišel společnost na 15 miliard dolarů (370 miliard Kč). Její hlavní novinkou je LED osvětlení, které může jak pomalu, tak i drasticky měnit teplotu okolního světla v celém rozsahu barevného modelu RGB, celkem je tedy k dispozici 16,7 milionu barevných odstínů. To by mělo pomoci našemu biorytmu, aby jej prudký přechod několika časových pásem tolik nezmátl.

 

Další novinkou je pak trup vyrobený z plastu tvrzeného uhlíkovými vlákny. Kromě nižší váhy, a tedy i spotřeby, je méně náchylný ke korozi, měl by tedy oproti běžně používanému hliníku snížit i náklady na údržbu. Jako první se tyto stroje objeví ve flotile Katarských aerolinek.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. Lukáš (neregistrovaný)

  supr článek ;).. jen jeden překlep „které mohou jakt pomalu“ -> „…jak…“ a pak smazat tento koment ;) vše nej do nového roku Smartmanie ;)

  • David Preiss (neregistrovaný)

   Dobrý den, díky za upozornění, překlep jsem opravil :)

   Vše nejlepší do nového roku i Vám!

 2. Martin Sadový (neregistrovaný)

  Bombastická novinka „16,7 milionu nastavení“. Upřímně slovem nastavení zmiňovat, že umíme LED rozsvítit podle modelu RGB, tj. 24bit = 2^24 = ~16.7M, je neprofesionální a vlastně jen kopíruje zahraniční média, která alespoň mluví o 16.7M barev (dost často píší „different“, což je taky dobrá ko*otina :D).

  • David Preiss (neregistrovaný)

   Dobrý den, pane Sadový,

   děkuji za připomínku ke článku a za širší úhel pohledu, tahle spojitost mě vůbec netrkla. Formulaci jsem upravil :)

 3. lerion (neregistrovaný)

  Tesil jsem se, ze se dozvim jak ty LED svetla pomahaji prekonat pasmovou nemoc. A nedozvedel :(

 4. Ondřej (neregistrovaný)

  Já osobně si myslím že LED je technologií budoucnost a budoucnost je právě teď. Sám jsem teď nakoupil vybavení do celé domácnosti na [odkaz] a jsem nadmíru spokojený, že konečně uspořím :)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *