Domů » Bleskovky » 9 z 10 Čechů přijme hovor od šéfa i na dovolené: Jak jste na tom vy?

9 z 10 Čechů přijme hovor od šéfa i na dovolené: Jak jste na tom vy?

Přes 90 procent Čechů na dovolené nosí mobil pořád při sobě a svému nadřízenému odpoví nejdéle do druhého dne. Více než polovina odpoví dokonce okamžitě nebo do hodiny. Nejrychleji reagují na hovor od šéfa na dovolené Pražané. Oproti tomu v Plzeňském kraji odpoví tak rychle jen 50 procent zaměstnanců na dovolené. Datové služby v zahraničí využívají více muži. Ženy oproti tomu spíše volají a píší SMS.  Lidé si na dovolené mobil nechávají u sebe i kvůli druhé nejvyužívanější funkci mobilního telefonu, fotoaparátu. Vyplývá to z online průzkumu Vodafone Zoom, který pro Vodafone mezi 1 050 respondenty různých věkových kategorií z celé ČR realizovala agentura Data Collect. 

Dvě třetiny českých zaměstnanců si na dovolené vybírají, na jaké hovory a zprávy budou reagovat. Třetina z nich reaguje na každý hovor a každou SMS. Více než polovina  bez mobilu vydrží maximálně jeden den a překvapivě se nejedná jen o mladé lidi ve věku 18-24 let. Ti naopak tvrdí, že vydrží bez mobilu i déle. Dvě pětiny z nich vydrží na dovolené bez mobilu až tři dny. 

Nejpoužívanější funkce mobilního telefonu na dovolené (v %):


Další závěry, které vyplynuly ze speciálního dovolenkového průzkumu:

 • Téměř polovina Čechů používá v zahraničí jak volání, tak SMS. Druhou  nejoblíbenější funkcí mobilního telefonu na dovolené je fotoaparát. Dalšími oblíbenými funkcemi jsou budík a Mp3 přehrávač. 
 • Pouze 9 % Čechů si mobilní telefon o dovolené nechává v hotelových sejfech. Každý druhý z nich i tak minimálně jednou denně kontroluje přijaté hovory a sms. 
 • 65 % Čechů odpovídá jen na vybrané hovory a SMS. Pouze 1 procento respondentů během své dovolené neodpovídá na žádné hovory ani SMS.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

9 komentářů

 1. Telefon bych nezvedl.

 2. Prijde na typ prace a tak. Pokladni v hypermarketu asi nezvedne, proc by volal ze. Ale jsou situace a druhy prace, kde to muze mit sve duvody. Ale to si kazdy musi srovnat sam.

  • To je pravda, v mém případě by šéf prudil abych šel na přesčas. Proto nezvedam telefon.

 3. Michal (neregistrovaný)

  Tak jelikož mám mobil placený firmou tak jej zvednu kdekoliv kde to jde. A když zrovna nejsem u mobilu tak volám zpátky a to nejen šéfovi.

 4. Telefony zásadně na dovolené nezvedám,natož ještě od šéfa…:-)

 5. Nezvedám ani na dovolené ani o volnu. V telefonním seznamu mám uložené jako „NEBRAT!!!“. Stejně mě chtějí jen dotlačit na přesčas. =)

 6. Zvedam i podrizenym i sefovi. Potrebuji aby oni zvedali telefony take kdyz maji dovolenou…

 7. Zvedám jen dle míry vlastního černého svědomí a stejně tak se chovám i k ostatním: pokud jde někdo na dovolenou a má resty, klidně mu zavolám, v opačném připadě jim neotravuju dovolenou prací.

  • Asi tak.

   Navíc pokud mi volají na dovolenou, tak to už opravdu musí být něco a ne nějaká trivialita.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).