Domů » Články » 9 vychytávek, které umí váš iPhone, ale vy o nich pravděpodobně nevíte

9 vychytávek, které umí váš iPhone, ale vy o nich pravděpodobně nevíte

Denis Cherkashin, Unsplash

Při každém vypuštění nové verze iOS nebo iPadOS se mluví o nových funkcích, které zaručeně zvýší naši produktivitu nebo pohodlí. Váš iPhone přitom ukrývá řadu zajímavých a praktických funkcí, o kterých se tolik nemluví, přitom mohou být velmi užitečné.

Safari a snímky celých webových stránek

Pokud občas potřebujete pořídit snímek obrazovky a nestačí vám pouze malý výřez z dlouhého článku, možná to řešíte ukládáním několika obrazovek za sebou. To už ale dávno není potřeba, Safari totiž umožňuje uložit screenshot kompletní stránky.

 1. Otevřete jakoukoliv stránku přes prohlížeč Safari
 2. Vyvolejte pořízení screenshotu (iPhony s FaceID pomocí tlačítka pro zamknutí a zvýšení hlasitosti zároveň, iPhony pouze s TouchID stiskem „home“ tlačítka a zamykání)
 3. V levém dolním rohu klepněte na zmenšeninu pořízeného snímku pro otevření přes celé okno
 4. V horní části obrazovky pak máte na výběr mezi „Obrazovka“ a „Celá stránka“, druhá varianta uloží snímek celé prohlížené stránky
IMG 9935
Screenshot celé stránky

Soukromá Wi-Fi adresa

Pokud se s iPhonem připojíte k nějaké Wi-Fi, váš telefon s touto sítí sdílí unikátní MAC adresu zařízení. Pomocí tohoto čísla je možné váš iPhone identifikovat a všechny sítě, ke kterým se připojujete, toto číslo ukládají. Je tedy možné sledovat pohyb vašeho telefonu mezi jednotlivými Wi-Fi sítěmi.

Apple proto přišel s funkcí, která tomu zamezí. V české verzi iOS ji najdete pod označením „Soukromá adresa“ a funguje to tak, že telefon pro každé připojení k Wi-Fi generuje novou MAC adresu. Zařízení už pak nelze sledovat.

 1. Pro aktivaci funkce vstupte do „Nastavení“ a poté „Wi-Fi“
 2. U sítě, ke které jste připojení, otevřete nabídku pod modrým písmenem „i“ a u položky „Soukromá adresa“ se ujistěte, že je aktivována
 3. Tento postup opakujte pro každou novou Wi-Fi síť

Odstranění textu třemi prsty

Asi znáte funkci, díky které můžete smazat právě napsaný text pouhým zatřesením telefonu. Kromě třesení ale existuje ještě jeden způsob. Stačí se displeje iPhonu nebo iPadu dotknout třemi prsty zároveň a poslední akci vzít zpět. Funguje to téměř pro všechna textová pole v iOS od poznámek po e-maily.

iOS Features iPad Undo with Three Fingers
Gesto pro smazání textu

Měření vzdálenosti

Asi každý občas potřebuje někde něco změřit, ať už jde o kus nábytku nebo balík pro kurýra. Od iOS 12 má každý iPhone integrovanou aplikaci Měření, která vám jen za pomocí fotoaparátu a chytrého algoritmu změří vzdálenost mezi dvěma body. Výsledky jsou navíc poměrně přesné.

iOS Features Measure App
Aplikace Měření

Zrcadlové selfie

Ačkoliv efekt zrcadlení fotografií umí i leckteré sociální sítě, nyní si v iOS můžete tuto možnost nastavit jako nativní a veškeré vaše selfie budou snímány v zrcadlené podobě.

 1. Vstupte do „Nastavení“ a zvolte možnost „Fotoaparát“
 2. Poté aktivujte možnost „Zrcadlit přední fotoaparát“
 3. Můžete se pustit do focení zrcadlených selfie

Vkládání popisků k fotkám

Titulky u fotek jsou další z nových funkcí, které mnoho lidí nezná. Od iOS 14 je možné ke každé fotce vložit popisek, který vystihne danou scénu a zároveň může pomoci při budoucím vyhledávání. Tyto titulky se pak synchronizují mezi ostatními zařízeními a je možné je vkládat i v macOS.

 1. Otevřete aplikaci „Fotky“ a vyberte kterýkoliv snímek
 2. Po jeho rozkliknutí stačí svajpnout nahoru a zobrazí se neviditelné menu pod fotkou
 3. Do pole s textem „Přidejte titulek“ můžete vložit váš vlastní popisek
iphone 13 1
iPhone 13 Pro

Notifikace pomocí LED blesku

Zvuková upozornění na příchozí hovor nebo novou zprávu jsou fajn, občas ale potřebujete, aby vám telefon nezvonil, nebo naopak pracujete v hlučném prostředí, kde zvonění telefonu nemáte šanci slyšet. Přesně pro tyto účely je v iOS možnost použití vizuálních notifikací.

 1. Vstupte do „Nastavení“ a zvolte možnost „Zpřístupnění“
 2. Poté zvolte možnost „Audiovizuální pomůcky“ a úplně dole aktivujte funkci „Výstrahy bleskem LED“
 3. Nyní každá nová notifikace vyvolá blikání LED blesku

Safari ukáže, kdo vás sleduje

Pokud vás zajímá, jak a které webové stránky sledují vaši aktivitu na internetu, Safari vám umí tyto informace odhalit v rámci „Zprávy o soukromí“.

IMG 0023
Zpráva o soukromí
 1. Otevřete jakoukoliv webovou stránku v Safari
 2. V levém horním rohu zvolte „aA“ a poté „Zpráva o soukromí“
 3. V této zprávě najdete shrnutí všech trackerů za posledních 30 dní, které nějakým způsobem sledovaly vaši aktivitu

Místo obrazovek už jen Knihovna aplikací

S příchodem iOS 14 přišla také „Knihovna aplikací“, která umožňuje přehledné zobrazení aplikací v jednotlivých skupinách. Pokud jste si tuto funkci oblíbili natolik, že už nechcete používat klasické obrazovky, je to možné.

IMG 0025
Knihovna aplikací

V „Nastavení“ a „Plocha“ můžete nastavit, aby se vám nové aplikace neukládaly na plochu, ale jen do „Knihovny aplikací“. Lze si tam také zobrazovat notifikační odznáčky, aby vám nic zásadního neuniklo.

Těšíme se: nahlašování nehod a radarů

Mnoho lidí používá jako hlavní navigaci aplikaci Waze a zdůvodňují to množstvím aktuálních informací, které aplikace nabízí díky reportování svých uživatelů.

Podobným směrem se snaží vydat i Apple Mapy a od iOS 14 je možné pomocí Siri upozornit na nehodu na cestě nebo nahlásit radar. Bohužel tato funkce zatím v České republice nefunguje, ani když pokyn zadáte v angličtině.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

18 komentářů

 1. A pritom nevie nastavit SEPARATNE hlasitost budiku.

  • On toho neumí mnohem více. Omezenej systém a neskutečně pomalej příchod nových funkcí. Apple.

  • Používám ip necelý rok a za tu dobu jsem neměl potřebu sahat na hlasitost budíku a vyzvánění. Nezměnil jsem si ani tapetu, vůbec mě to nezajímá, telefon mi slouží a slouží dobře, mnohem lépe než nějaký polofunkční mrdroid pro malé děti, na kterém si wow, můžete nastavit každý zbytečný nesmysl.

   Jak moc nám uživatelům apple strašně ty funkce od konkurence chybí dost vypovídá i náš počet, 1.5 miliardy uživatelů.

   Ale já vám to neberu, taky jsem byl kdysi dítě a hrál jsem si s telefonem, ta doba je už pryč a vyžaduji jen rychlost a spolehlivost (ani jedno android nezvládá).

  • Až na to, že tá separé hlasitosť budíka nastaviť ide :). Len treba ten iPhone aj reálne mať a potom ho používať aj na niečo iné ako je facebook, instagram a youtube…

  • Ty sis nic nenastavil, protože ani za ten rok jsi nepřišel na to, jak se to dělá 😀.

  • jj, za život jsem měl všechny mobilní OS, živím se IT, ale neumím si nastavit ani tapetu, to víš že jo ty trupko :-)

  • Trupko? Ještě tak zvládnout češtinu základní školy 😀.

  • A ještě máš tak originální nick, iovečka jak vyšitá 🤣.

  • Pouze jsem obcházel cenzora. Mimochodem, jsi v pořádku? Nepotřebuješ pomoci? Mám pocit, že by jsi odbornou pomoc potřeboval, my iovečky jsme většinou úspěšní lidé co nemají hluboko do kapsy a máme sem tam světlejší chvilky a pomůžeme bližnímu svému. Chápu, že jsi frustrovaný z toho svého nefunkčního mrdroidu, ale přece není nutné se chovat jako pěti leté dítě, ne? :-)

  • Já jsem spokojen a vše mi funguje jobsi ve smradlavým svetru 🙂.

  • @readytogo: Na tos přišel teď, v roce 2021? Mazec.

  • dad123 – napis ako sa to da urobit.

  • Readytogo: chod do apky hodiny, úplne hore je spánok/budíček, daj zmeniť, otvorí sa ti nové okno a dole máš nastavenie hlasitosti.

  • Ale to se změní hlasitost v celým systému ne? 🙂

  • Mag.net: nie, hlasitosť meníš v nastaveniach, alebo klasicky bočnými tlačidlami. Skús ten postup čo som vyššie popísal a uvidíš, že tá hlasitosť budíka je nastavená defaultne na najvyššej hodnote, a choď potom do nastavení – zvuk a haptika a tam uvidíš, že máš inú úroveň zvonenia a upozornení (ak ju nemáš nastavenú na max. hodnotu), alebo jednoducho stiahni ovládacie centrum a tam je tiež vidíš aktuálnu úroveň zvuku.

 2. Prima tipy. Děkuji!

 3. A ještě máš tak originální nick, iovečka jak vyšitá 🤣.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).