Domů » Články » Vybrali jsme 8 technologických mýtů: věříte jim také?

Vybrali jsme 8 technologických mýtů: věříte jim také?

Ačkoli všeobecné povědomí o technologiích je čím dál tím lepší, čas od času se nejen v diskuzích, ale také v různých průzkumech objeví mýtus, který byl sice mnohokrát vyvrácen, ale z nějakého důvodu jim lidé stále věří. Často tyto domněnky pocházejí z nepochopení dané technologie či jsou součástí opakovaného folklóru, kdy se stokrát vyřčená nepravda stává pravdou. V našem článku přinášíme 8 technologických mýtů, které rozhodně neplatí. Věříte jim také?

Více čárek signálu = lepší signál

I když se může zdát pravděpodobné, že počet čárek u signálu znázorňuje silnější spojení, není tomu tak. Méně či více čárek nemá na kvalitu spojení se sítí operátora žádný vliv, neboť značení pouze oznamuje uživateli, jak blízko se nachází od nejbližšího telefonního vysílače. Samozřejmě je lepší, pokud máte čárek signálu více, na jeho síle se ale podílí více faktorů. S jednou čárkou tak můžete mít stejně dobré telefonické spojení jako s plným signálem.

Více čárek rozhodně neznamená lepší signál

Mobilní telefony způsobují rakovinu mozku

Není žádným tajemství, že mobilní telefony vyzařují určitou dávku radiace. Ta je, jak je známo, zodpovědná za rakovinotvorné bujení. Lidské tělo je nicméně do určité míry odolné proti přirozené radiaci, která se nachází například v přírodě. Podle výzkumů amerického National Cancer Institute neexistuje v podstatě žádný důkaz, že by mobilní telefony měly nějaký vliv na vznik rakoviny mozku, která se často přisuzuje právě nadměrnému používání telefonu.

Letištní rentgen smaže veškerá vaše data

Pokud často cestujete letadlem, patrně vám tento mýtus vykouzlí úsměv na tváři. Podle průzkumu HighSpeedInternet.com 31 % dotázaných věří, že to ale je pravda. Je samozřejmě nesmysl, aby rentgenové záření smazalo údaje z pevných disků, i když rentgen umí smazat třeba takový 35mm film. Pro vymazání údajů na pevném disku v počítači potřebujete spíše hodně silný neodymový magnet než letištní rentgen.

V inkognito režimu se před nikým rozhodně neschováte

Inkognito režim je bezpečnější

Takřka všechny prohlížeče nabízí speciální režim procházení internetu, který se často nazývá soukromým či inkognito režimem. Přes to, že takovýto název vzbuzuje bezpečí, nejedná se o nijak zvlášť zabezpečené procházení internetu oproti klasickému režimu prohlížeče. Soukromý režim znamená pouze to, že prohlížeč nebude ukládat některé typy údajů do počítače. Pokud chcete skutečně bezpečné procházení internetu, sáhněte spíše po některé z VPN služeb.

Více megapixelů = lepší fotografie

Patrně nejrozšířenější mýtus, kterému věří drtivá většina lidí, podle průzkumů až 86 %. Bohužel pro tyto uživatele má počet megapixelů na kvalitu fotografie jen pramalý vliv, neboť při fotografování vstupují do hry důležitější parametry jako například velikost čipu či světelnost, které mají přímý vliv na pořízený snímek. Počet megapixelů je pouhé rozlišení, tedy velikost snímku. Výrobci a obchody nicméně stále lákají zákazníky na známé rčení „čím víc proužků, tím víc Adidas.“

Více megapixelů vám nezaručí lepší kvalitu fotografií

Firmy úmyslně zpomalují starší modely s příchodem nových

Konspirační teorie jako ze špionážního filmu – zlá korporace vydá nový telefon a aby se lépe prodával, s pomocí updatu zpomalí všechny starší modely. Naštěstí to tak nefunguje, byť tomuto mýtu podle průzkumu věří 52 % dotázaných. Tento mýtus přiživil například samotný Apple, který starší telefony skutečně zpomaloval. Nikoli však úmyslně všechny, ale pouze ty, které měly opotřebenější baterii. Což je také vysvětlení, proč váš starý telefon už neběží tak jako dříve – pokud něco používáte, časem se to opotřebí. Update naopak ve většině případů telefon může zrychlit.

Jednou smazaný soubor je navždy ztracen

Určitě se vám také někdy stalo, že jste omylem smazali nějaký důležitý soubor z koše. Pro spoustu lidí to znamená, že takovýto soubor je už navždy ztracen. Naštěstí v případě toho řešení se nedá mluvit jako o permanentním, neboť takto smazaný soubor se stále nachází v paměti zařízení. Stačí použít specializovaný software, který se zaměřuje na záchranu smazaných souborů. Jen příliš neotálejte – s uplynulým časem se naděje na záchranu ztenčuje.

Jakmile jednou něco smažete, nemusí to znamenat, že jste o to nadobro přišli

Vypínat notebook je nutné každý den

Přes pokroky ve vývoji baterií a správy napájení, 31 % lidí stále věří, že je nutné vypínat notebook každý večer, aby se nezačal chovat nepředvídatelně. Toto samozřejmě není pravda, počítač rozhodně nemusíte vypínat poctivě každý den, neboť to na něj nemá žádný vliv. Rozhodně to ale neznamená, že jej čas od času nemáte vypnout. Vypnutím totiž docílíte snížení zátěže baterie, což prodlouží její životnost.

Věříte či jste věřili některým z těchto mýtů? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

15 komentářů

 1. Takže, když mám ve sklepě jednu čárku a před barákem 5, tak jsem se dostal 5x blíž k vysílači?

  • Ano. Pochopil jste to správně. Vysílač je tedy ve Vašem případě u Vás na zahradě. ;D
   Autor měl více zdůraznit rozdíl síly a kvality signálu, než do toho motat vzdálenost vysílače.

  • Franta Tyčka

   Přesně tak.
   Každá čárka je 1x.
   Dobrá práce.

 2. > Počet megapixelů má na kvalitu fotografie jen pramalý vliv
  To je také pěkný blábol. To mi jako chcete sdělit, že mezi 1Mpx a 10Mpx při zachování optických parametrů není na kvalitě žádný rozdíl? Více megapixelů nabízí více detailů. Ta 10Mpx s více detaily je tedy kvalitnější než ta 1Mpx bez detailů.
  Ale je mi jasné, co je tím míněno. Od určité hodnoty na základě těch dalších parametrů je více megapixelů už zbytečných a lepší fotku z toho neudělají. Stejně tak bez dalších hodnot je samotný údaj Mpx nic neříkající hodnota. Jenže tak, jak je to napsáno je to nesmysl. Pokud bude kvalitní optika, kvalitní snímače, pak nevidím důvod, proč si nedovolit i více megapixelů. Když se běžně používá nějakých 12Mpx, tak třeba 30Mpx je už zbytečných a nemá na kvalitu vliv? Tak to pak ty drahé fullframe zrcadlovky mají těch 30Mpx také zbytečné.

  • Používám Lumii 1020 a musím říct, že jsem za těch 41Mpx vděčen. Když používám zoom, výsledná fotografie se stále dá použít, protože bude v těch 10 nebo 12 Mpx bez ztráty kvality.
   Říkat, že více Mpx je na nic, je to samé, jako že zbytečně se dělají silná auta.
   Pokud telefon bude mít 12Mpx, těžko z toho vymáčknete výsledek jako z telefonu s 40Mpx a už vůbec když použijete zoom. A k tomu xenonový blesk a pochopíte, proč ten telefon, který je starý už 5let mám sále.

  • Přesně tak, taky používám lumii, a nedám na ni dopustit.

  • Už si konečne kúp nový mobil. Lebo ak napíšeš do diskusie, že ešte používaš L1020 už si na smiech a za čudáka…

  • Samozřejmě, že na Mpx záleží i nezáleží. Je to jen hrozně nešťastně formulované asi jako ta část se signálem. Spíše jde o to, že mainstream Samsung s 8Mpx může pořizovat mnohem lepší fotky než nějaký čínský noname s 10Mpx.

  • S ohledem na budoucnost 8K zobrazovačů se bude muset zvýšit Mpx u fotoaparátů. Na druhou stranu s ohledem na výkon, tu bude pouze 4k asi dlouho. Kvalita fotografie 1Mpx a 8Mpx a 32Mpx může být stejná… Jen velikost fotografie se bude lišit. Ono dnešních 12Mpx není nic jiného, než 4K rozlišení v 16:9

  • Možná jste si všiml, že dost často se dělají 2 verze téhož foťáku jen s jiným značením. Je to proto, že jedna má právě více těch magapixelu než druhá. A při stejném snímači a optice to značí, že ta s menším počtem je vhodnější do horších světelných podmínek a na video a snese větší ISO bez ztráty kvality. Ono je to totiž i o velikosti samotných pixelů. Čím více pixelů na stejně velkém snímači, tím jsou logicky menší. A to má na kvalitu v různých světelných podmínkách samozřejmě vliv. Komu stačí na focení kvalita z mobilu, stejně se tímto do hloubky nebude zabývat. A zde jsme primárně na webu o mobilech a ty diskuse ohledně kvality focení podle toho často vypadají :)

  • M E G A P I X E L y
   ________________

   Pokud budete mít stejně velký snímač, ovšem jednou s 1 MPx a jednou s 10 MPx, tak:
   1) Ano, ten druhý bude mít více detailů (jemnější kresbu)
   2) Ale pozor: u toho druhého prostě dopadne na jeden pixel 10x méně světla, čili třeba bude potřeba výrazně zvýšit citlivost (ISO) a tedy zvýšit šum.

   Výhoda na straně 10 MPx snímače bude jen tehdy, když bude HODNĚ světla a/nebo budete mít opravdu hodně světelný objektiv.

   Je otázka, zda je lepší mít méně detailů, ale bez šumu, nebo více detailů s hrozivým šumem (nebo mazaninu, když se software snaží ten šum odstranit).

   Také je dobré mít na paměti, že i objektiv má určité rozlišení (kvalita, schopnost ty detaily ze scény promítnout na snímač). Pokud ten objektiv je sestaven z levných špatných malých čoček, nemá hromada megapixelů smysl.

   Další věc je, že snímače s větší plochou jednoho pixelu většinou mají i lepší dynamický rozsah – což je zrovna u telefonů docela častý problém (holt mají čip jak špendlíková hlavička, ale megapixelů více, jak fullframe zrcadlovka) – pak uděláte fotku a obloha je bílá/přepálená a ve stínu pod stromem není žádná kresba, ale jen černo.

   Asi by se to dalo zobecnit tak, že rozhodně není dobré mít megapixelů málo, ale zase je zbytečné jich mít moc (nevýhody pak převáží). Mobilním telefonem se dělají momentky. Malé fotečky. Nikdo od nich neočekává, že se použijí na plakát či billboard (od toho jsou zrcadlovky).

   Takže megapixelů by mělo být tolik, aby to stačilo, ale ne více (pak už je lepší zvětšovat plochu jednoho pixelu).
   A kolik megapixelů je akorát? No co s tou fotkou hodláte dělat?
   Pro ukazování na malém displeji telefonu bohatě stačí 2 megapixely. Až až.
   Pro ukazování na FullHD TV či monitoru také stačí 2 megapixely (protože FullHD=2MPx). Mít jich na snímači 48, jak nabízejí některé telefony, je NESMYSL.
   Na opravdu velké 4K TV využijete dejme tomu 8 megapixelů (protože 4K=8MPx).
   Když si ty fotky necháte vytisknout ve fotolabu, tak opět stačí jen pár megapixelů. Taková fotka 10×15 při 300dpi prostě je 1800×1200 pixelů, čili opět pouze 2 megapixely.

 3. Koukám hodně lidí co jen kritizuje než aby dělali neco pořádného ;-). Všichni koukam znalci, hlavně v oboru focení :-)

 4. Místo informací plno zábavy, tak třeba jakou asi radiaci umí vyzářit mobilní telefon? No přece žádnou. Vtipný je i názor na kvalitu fotografie podle počtu pixelů. Fakt? takže by stačiko jen třeba 50px.

 5. HerrBezzemek

  Myšlence dávám za 1, ale samotné provedení článku je opravdu nešťastné takže za 4.

  Příště by to chtělo více nastudovat jednotlivé oblasti daných problematik, pak nebudete ( autor článku ) za takového hlupce…..

 6. Článek plný nepravd, málo vysvětlení, o počtu mpx se netřeba ani vyjadřovat je to blbost, jasně ze je rozdíl mezi vga rozlišením a treba 20mpx, stejně jako radiace z telefonu, to ze to nema na telo vliv a neni důkaz neznamená že tomu tak není..aneb tvoju pi.u jsem taky nevidel a verim že ju máš, u počítače je lepší obcas vypnout ho, vymaže se paměť dočasných souborů a poté se může zvýšit výkon, a platí to u každého os..mýty to rozhodně nejsou…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).