Domů » Bleskovky » 3D maska obličeje oklamala letištní i platební systémy. Na Face ID od Applu ale nestačila

3D maska obličeje oklamala letištní i platební systémy. Na Face ID od Applu ale nestačila

Biometrické ověření má dnes prakticky každý telefon včetně těch nejlevnějších. Některá zařízení se spoléhají na čtečku otisků prstů, jiná na sken obličeje, ani jeden ze způsobů však nelze považovat za 100% bezpečný. Společnost Kneron nedávno provedla test technologií rozpoznávání uživatele podle obličeje, použila k němu kvalitní 3D masky.

S profesionální maskou dokážete i zaplatit

Test se netýkal primárně smartphonů, ale obecně jakéhokoliv systému používaného např. na letištích, platebních terminálech apod. Výsledky jsou poměrně alarmující – zneužít cizí identitu se s pomocí 3D masky podařilo na spoustě míst, v Asii dokonce k oklamání platebních systémů AliPay a WeChat. Tým testerů ale „uspěl“ i v samoobslužném terminálu na nizozemském letišti Schiphol (tamní systém šlo oklamat pouhou fotografií), nebo na čínských vlakových stanicích, kde je ověření obličejem používáno dojíždějícími zaměstnanci k platbě jízdenek.

3D mask

Co je však povzbuzující, některé systémy pokusu o oklamání odolaly, a jedním z nich byla i technologie Face ID od Apple, konkrétně na iPhone X. Částečně uklidnit také může malá pravděpodobnost, že si někdo obstará kompletní a detailní 3D model vašeho obličeje a nechá jej nákladně vyrobit; 3D masky použité v testu byly získané od výrobců speciálních masek v Japonsku.

Nepřehlédněte

Ředitel Kneronu Albert Liu hovoří o teoretickém ohrožení soukromí uživatelů, neboť firmy i přes existující technologie zabezpečení svých produktů nikterak nezvyšují; raději se soustředí na rychlost ověření. Společnost Kneron tyto experimenty provedla také proto, aby zjistila omezení technologií a přišla s vlastním řešením.

Jmenuje se Edge AI a s pomocí umělé inteligence provádí rozpoznávání obličejů na konkrétních zařízeních, nikoliv na službách. Do technologií Kneronu investují i giganti jako Qualcomm či Sequoia Capital, je tak možné, že o této firmě ještě uslyšíme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

21 komentářů

 1. na faceid eplu nestacila, protoze faceid od eplu nepozna ani xicht opravnene osoby

  • Tak sis kopl a muzes zase dale brecet jak je Apple drahy a.ze bys jej rad mel…. :-D miluju tyhle nuly :-D

  • ja nekdy brecel ze je drahej? ja taky miluju nuly co musi mit epl i kdybyste na zradlo nemeli

  • Ano, brecel jsi zde pod jednim z tvych nicku, konkretne „bob“. Bohuzel pro tebe jsi hloupy a svuj slovosled a dalai znaky neschovas ani pod spatnou gramatikou. Jen tak mimochodem, ja Apple nemam. Potrebuju S Pen. Uz jsi asi zraly na bambularnu, protoze ta nenavist a zavist vuci tem uspesnejsim te zere za ziva. Takovy obrazek typickeho Cecha s lahvacem v ruce :-D

  • tak se jeste vosle podivej jestli to neni bob anonym. ale to po tobe chci moc

  • Rika se tomu schizofrenie. Ale jo, pokud ti to pomuze s mindrakem zanadavat si na Apple, tak do toho. To ti ale nepomuze na produkt dosahnout.

  • Milujem ludi, co jedia suchy chleba, len preto, aby potom splacali iphone a chvalili sa v autobuse co maju.

  • nemam to, tak to automaticky kritizuji… to je klasicky cesko-slovensky pristup zpusobeny zavisti a nejde jen o telefony. Tak aspon se tu clovek pobavi, kdyz uz se nedocka kvalitni diskuze :)

 2. Tak tam nainstalujou vsude iPhone 🤭 Nejdokonalejsi popelnici vsech dob 🤭

  • Alespoň ta popelnice má nějaké vyšší využití. O ostatním odpadu se to říci nedá.

 3. Apple krám roku 😁😂

  • Apple jako jediny odolal. O tom si tbe Xiaomi muze nechat zdat. Tam mas bonus ve forme reklamy primo v systemu :-D

  • Ne, jako jediný, ale spolu s huawei. [odkaz]

  • Ano, Huawei má rozpoznávání obličeje prakticky totožné s Applem.

  • A pak, ze nejsi hloupa Huaovce. Huawei se technologicky v rozpoznavani obliceje nechyta ani z vlaku. Ty si svou modlu musis vychvalit snad v kazdem ohledu a v nicem nema chybu. Tohle predvadely iOvce v roce 2010 :-D

  • Jsem ovce, protože je to pravda? A kde se teda nechytá? Funguje to úplně stejně.

  • Huawei faceID (3D) myslím použil v jediném telefonu a tím bylo MATE20Pro. To jen aby si od teď někdo nemyslel, že to od nich zvládá každý telefon. Sice to od nich má myslím i nový MATE30Pro, ale ten zase pro změnu nemá google služby :D (nepočítám nelegální bastleni a dodělávky) A 2D rozpoznání obličeje, které má dnes většina telefonů je max na hraní a pro lidi co neřeší bezpečnost.

  • Michal: ne, to samozřejmě nemá. 3D face unlock od Huawei mají jen modely řady Mate 20 pro a Mate 30 pro. Odemykání skrze fotku není dobré.

  • U systémových aplikací Xiaomi jsem za poslední 3 roky nikdy žádnou reklamu neviděl. Mimochodem Xiaomi se na odemykání obličejem nikdy nespecializovalo, za to čtečky otisků prstů má Xiaomi už dlouho jedny z nejlepších a nejrychlejších na trhu a to i v levných telefonech.

  • Martin123: fnuk fnuk zase?:( Treba dostanes iPhona od jeziska, neztracej nadeji!

  • Hlavně jak tady různí rozumbradove s htcjirkou v čele, před časem FaceID kritizovali….teď jaksi nemají co říct ze

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).