Biometrické ověření má dnes prakticky každý telefon včetně těch nejlevnějších. Některá zařízení se spoléhají na čtečku otisků prstů, jiná na sken obličeje, ani jeden ze způsobů však nelze považovat za 100% bezpečný. Společnost Kneron nedávno provedla test technologií rozpoznávání uživatele podle obličeje, použila k němu kvalitní 3D masky.
S profesionální maskou dokážete i zaplatit
Test se netýkal primárně smartphonů, ale obecně jakéhokoliv systému používaného např. na letištích, platebních terminálech apod. Výsledky jsou poměrně alarmující – zneužít cizí identitu se s pomocí 3D masky podařilo na spoustě míst, v Asii dokonce k oklamání platebních systémů AliPay a WeChat. Tým testerů ale „uspěl“ i v samoobslužném terminálu na nizozemském letišti Schiphol (tamní systém šlo oklamat pouhou fotografií), nebo na čínských vlakových stanicích, kde je ověření obličejem používáno dojíždějícími zaměstnanci k platbě jízdenek.
Co je však povzbuzující, některé systémy pokusu o oklamání odolaly, a jedním z nich byla i technologie Face ID od Apple, konkrétně na iPhone X. Částečně uklidnit také může malá pravděpodobnost, že si někdo obstará kompletní a detailní 3D model vašeho obličeje a nechá jej nákladně vyrobit; 3D masky použité v testu byly získané od výrobců speciálních masek v Japonsku.
Nepřehlédněte
- Huawei P40 Pro: známý leaker odhalil podobu i parametry
- Samsung Galaxy S11 nabídne revoluční fotoaparát: vše, co o něm zatím víme
Ředitel Kneronu Albert Liu hovoří o teoretickém ohrožení soukromí uživatelů, neboť firmy i přes existující technologie zabezpečení svých produktů nikterak nezvyšují; raději se soustředí na rychlost ověření. Společnost Kneron tyto experimenty provedla také proto, aby zjistila omezení technologií a přišla s vlastním řešením.
Jmenuje se Edge AI a s pomocí umělé inteligence provádí rozpoznávání obličejů na konkrétních zařízeních, nikoliv na službách. Do technologií Kneronu investují i giganti jako Qualcomm či Sequoia Capital, je tak možné, že o této firmě ještě uslyšíme.