Domů » Články » 20 tipů, jak prodloužit výdrž baterie u telefonů s Windows Phone 8

20 tipů, jak prodloužit výdrž baterie u telefonů s Windows Phone 8

Vlastníte telefon s operačním systémem Windows Phone 8 a chtěli byste prodloužit jeho výdrž na baterii? Následující článek vám poskytne několik užitečných tipů, jak toho docílit.

I když mají baterie v dnešních chytrých telefonech stále větší kapacitu, většina uživatelů připojuje svůj telefon na nabíječku denně. Není to způsobeno jen tím, že oproti běžným telefonům jsou ty chytré energeticky náročnější, ale také širokou řadou funkcí, které telefon na svá bedra převzal.

Pokud používání svého smartphonu omezíte pouze na služby, na které byl před lety mobilní telefon zkonstruován – na volání a SMS, může se vám odměnit zcela nečekanou výdrží. Důkazem budiž obrázek z mého sekundárního přístroje Nokia Lumia 520, ve které není datová SIM. Při běžném používání dokázala jeho 1430 mAh baterie telefon napájet nepřetržitě přes sedm dní.

 

Určitě jste si ale nekupovali chytrý telefon k tomu, aby byl celé dny aktivní pouze v pohotovostním režimu a sloužil maximálně k vyřízení několika hovorů a SMS. Chcete-li své zařízení používat plnohodnotně a zároveň mu zajistit baterii co největší výdrž, přinášíme vám několik tipů, jak toho u přístrojů s operačním systémem Windows Phone 8 docílit.

1. Použijte spořič baterie

nastavení > spočič baterie

  

Zapnutím této funkce se vypne push synchronizace vašich emailových schránek a dojde k omezení funkčnosti úloh spuštěných na pozadí, jako je například vestavěný chat ve zprávách. Po zapnutí se objeví na ikoně baterie v horním řádku srdíčko, přičemž máte na výběr tři možnosti spuštění:
– při nízké úrovni baterie (zapne se automaticky při poklesu nabití na 20%)
– nyní až do příštího nabití
– vždy

2. Zakažte aplikacím běžet na pozadí

nastavení > pohybem prstu doleva vyjede z prava nabídka nastavení aplikací > úlohy na pozadí

 

Na tomto místě uvidíte, které aplikace mají povolen běh na pozadí, který jim umožňuje například posílat živé notifikace nebo vykonávat určitou činnost, aniž byste se aplikaci věnovali. Pokud si jste jistí, že nemáte zájem tuto možnost některým aplikacím přidělit, není nic jednoduššího, než jim běh na pozadí zakázat. 

3. Změnte nastavení rychlého přehledu

nastavení > rychlý přehled

 

Pokud pro vás není důležité mít na očích neustále hodiny v okamžiku, kdy je váš mobilní telefon v zamknutém stavu, není nic jednoduššího, než funkci rychlý přehled vypnout. Lze rovněž nastavit její aktivování pouze při pohybu ruky nad telefonem nebo omezit délku zobrazování na krátkou dobu. Taktéž lze snížit jas displeje při používání této funkce ve vámi zvoleném nočním režimu.

4. Nastavte si automatické vypnutí displeje na minimální dobu

nastavení > zamykací obrazovka

  

Pokud necháte ležet telefon bez povšimnutí na stole, je stále nějaký čas aktivní, než se sám uvede do nečinnosti. Tento interval lze změnit od půl minuty do 30 minut (na některých telefonech dokonce do nekonečna). Méně je v našem případě samozřejmě více pro vaši baterii. 

5. Snižte jas displeje

nastavení > jas

 

V továrním nastavení je jas displeje nastaven na hodnotu střední. Chcete-li snížit spotřebu telefonu, snižte jej na nízkou hodnotu nebo alespoň na automatickou, přičemž telefon bude o úrovni jasu rozhodovat inteligentně za vás. 

6. Synchronizujte poštu v delších intervalech

vaše emailová schránka > vysunout nahoru roletku pod třemi tečkami > nastavení > nastavení synchronizace

 

Push synchronizace dokáže být pořádným žroutem baterie, v českém jazyce najdete tuto položku pod názvem Stahovat nový obsah, přičemž nejnáročnější je volba „při doručení položek“. Chcete-li dopřát svojí baterii odpočinek, zvolte ručně. Pokud vám stačí dostávat emaily s drobným zpožděním, zvolte jeden z přednastavených intervalů.

7. Omezte počet živých dlaždic na domovské obrazovce na minimum

dlouhým podržením prstu na dlaždici vyvoláte možnost práce s nimi, stisknutím škrtnutého špendlíku dlaždici odstraníte

 

Čím více se aktualizuje informací na domovské obrazovce, tím je samozřejmě výdrž baterie menší. Omezte se jen na ty nejužitečnější, které například ukazují počet zmeškaných hovorů nebo SMS.

8. Vypněte zjišťování polohy

nastavení > zjišťování polohy

 

Nechcete-li, aby se váš telefon připojoval k globální navigační síti a ukládal do fotografií informace o místě, lze tuto funkci vypnout pro větší výdrž vaší baterie.

9. Vypněte nepotřebné zvuky

nastavení > vyzváněcí tóny a zvuky

 

Vydávájí-li váš telefony zvuky při každém stisku virtuální klávesy na klávesnici, nepochybně to vede k rychlejšímu vybíjení telefonu, obzvlášť jste-li velkými spisovateli. Doporučujeme veškeré nepotřebné zvuky vypnout, zejména pak zvuk stisknutí tlačítka, uzamčení a odemčení, závěrka fotoaparátu a ostatní, které vás místo užitečného upozornění spíše obtěžují.

10. Nastavte si na zamykací obrazovce statický obrázek

nastavení > zamykací obrazovka

  

Další možností, jak ušetřit baterii nějaké procento, je nenastavovat si na zamykací obrazovku žádné doprovodné informace z přidružené aplikace, které se musí aktualizovat, ale jednoduchý statický obrázek

11. Nenechávejte zapnuté Bluetooth a NFC

nastavení > Bluetooth
nastavení > přiblížit + odeslat

  

Pokud se zrovna nechystáte párovat sluchátko nebo posílat skrze Bluetooth soubory, není nutné mít tyto funkce zapnuté. Stačí je zapínat pouze podle potřeby,

12. Nepoužívejte automatické zálohování

nastavení > zálohování

 

Pokud si nepřejete, aby po pořízení snímku byly vaše fotografie odesílány rovnou na Skydrive, můžete beze strachu tuto funkci vypnout

13. Vypněte si zpětnou vazbu

nastavení > zpětná vazba
nastavení > zpětná vazba pro společnost Nokia (pouze u Nokia Lumia)

  

Z vašeho telefonu může být odesláno jednou týdně skrze Wi-Fi, až 10 MB dat, které dávají výrobci operačního systému informace, jakým způsobem používáte telefon. Vypnutím této funkce nebudete odesílat žádná data. Pokud nechcete sdílet informace ani se společnosti Nokia, mějte v druhé položce nastavení odškrtnutou volbu „Zúčastněte se Programu zlepšování služeb společnosti Nokia“.

14. Používejte Wi-Fi a vypněte si funkci jejího vyhledávání

nastavení > Wi-Fi > upřesnit

  

Po zapnutí Wi-Fi vám telefon automaticky nabídne informaci, že jsou k dispozici nové sítě. Vypnutím této funkce můžete ušetřit něco baterie, stejně tak pokud budete upřednostňovat připojení na internet přes Wi-Fi oproti datovým přenosům skrze síť operátora. 

15. Zavírejte aplikace

dlouhé podržení tlačítka zpět

 

Pokud se nespokojíte s tím, že aplikace, ze které odejtete stisknutím tlačítka Windows, běží uspaná na pozadí, můžete ji na telefonech s nainstalovanou aktualizací GDR3 jednoduše vypnout křížkem v pravém horním rohu v menu multitaskingu.

16. Odpojte Xbox LIVE a Xbox Music

nastavení > pohybem prstu doleva vyjede z prava nabídka nastavení aplikací > hry 

 

Nejste-li náruživí hráči nebo nehrajete hry, podporující Xbox LIVE a nesbíráte tak body na svůj profil, je možné propojení vašeho herního hubu s Xbox LIVE zcela vypnout. Máte-li zahraniční účet, který podporuje Xbox Music, je rovněž výhodné tuto službu, v případě, že ji nevyužíváte, vypnout.

17. Zvolte pomalejší rychlost datových přenosů

nastavení > mobilní síť

 

Pokud víte, že oblast, ve které se budete nacházet, má velice kolísavý signál například mezi 2G a 3G sítí, doporučujeme nastavit pouze 2G. Telefon nebude mít snahu se mezi sítěmi přepínat, což vaše baterie ocení.

18. Zapněte režim v letadle

nastavení > režim v letadle

 

Tato funkce se hodí vždy, když si nepřejete být rušeni hovory a SMS a zároveň nepotřebujete využívat datové přenosy skrze síť mobilního operátora. Ideální je tento režim používat v noci v případě, že ráno očekáváte od budíku v telefonu, že vás probudí. Jinak je samozřejmě lepší telefon vypnout úplně.

19. Vypněte možnost probudit telefon dvojitým poklepáním (pouze u Nokia Lumia)

nastavení > dotykové ovládání

 

Vypnutí této možnosti rovněž uspoří nějaká důležitá procenta, vždy si můžete telefon odblokovat hardwarovým tlačítkem. 

20. Nastavte si černý motiv (pouze u AMOLED displejů)

nastavení > motiv

 

AMOLED displeje mají tu vlastnost, že pokud mají zobrazit černou barvu, vypínají jednotlivé pixely, přičemž zhasnuté pixely nespotřebovávají žádnou energii. Máte-li telefon s AMOLED displejem, s tmavým motivem vám vydrží déle než se světlým.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

32 komentářů

 1. 21. Vypnite telefon

 2. Niektoré z týchto rád sú strašná blbosť. Napríklad to vypnutie BT, GPS a podobne. Ja mám na mojom HTC 8S výdrž min. 2 dni a to mám zapnuté 3G, WiFi, BT, GPS, nemám automatické blokovanie obrazovky ani nič podobné.

  Vypínanie aplikácii je pri WP totálna blbosť. Aplikácie bežia len v prípade že sú používané, inak nespotrebuvávajú energiu, nakoľko sú pozastavené a to že sú v RAM je jedno, lebo RAM má spotrebu rovnakú keď tam dáta sú aj keď nie

 3. o. prime (neregistrovaný)

  U 6 mi nejak pokulhava logika.

 4. Tak zrovna u nastavení jasu nevim nevim… Jednoznačně bude nejvíc žrát baterku nastavení na automacicky, protože se jas reguluje neustále při rozsvícení displeje :-)

  • Ja myslim, ze na automatiku bude prave brat nejmene.

  • Automatika je stejně na nic. Stačí vzít telefon jiným způsobem, nechtíc si zakrýt čidlo a jas máte jiný, než chcete/potřebujete. Překrýt čidlo např. při hrách je tak snadné…

  • Není pravda.. Snad ještě nikdy se mi to nestalo. Asi nemám tak křivé ruce a umím držet telefon. Kdyžtak tu vteřinu přežiju s menším jasem. Reaguje to rychle.

   Navíc jsem si všiml, že při nastavení automatického jasu v noci to ztmaví displej ještě víc, než níká úroveň bez automatického nastavení => větší výdrž.

  • Automatika je samosebou nejlepší.. když není jas potřeba, sníží se na minimum, tudíž nežere baterku zdaleka tolik, jako rozzářená obrazovka při slunečném odpoledni..

   A jak píše Dejv, automatika má k dispozici větší rozsah. A nejlepší na tom všem je, že to pak prostě nemusím řešit.. :-D

   Prostě technika!

  • Jirka (neregistrovaný)

   Přesně jak píše Mimonaut. Ale ještě je důležité říci, že i když nastavíte automatiku, stále záleží na nastavení úrovně jasu (přesto že je zašedlé), automatika se chová jinak. Nejlepší je tedy nastavit úroveň nízká, a následně nastavit automatický režim.

  • WTF (neregistrovaný)

   Aspon u lumie 920 je pri automatike v tme ešte nižši jas, ako je možné nastaviť, to iste aj opačne pri slnku. mnoho z tych tipov je trochu blbosť. A ked zakryjete svetelny senzor tak sa nič nestane. Telefon vie že to držiš ty. ale toto funguje len na lumiach, divne. ked som to skusal na Samsungu či HTC, že som sa dotkol čidla tak jas sa znižil, na lumiach nie.

 5. 22. Nepouzivajte aplilacie, ktore zarucene zeru bateriu a su zrejme neodladene, alebo len zbytocne bezia na pozadi. Vid niektore battery monitory.

 6. Hezký, ale nejsem líný každý den nabíjet, takže není důvod ze smartphone dělat mrzáka :)

 7. – na lumiích funguje automatický jas perfektně, manuálním nastavením si to zhoršíte

  – synchronizujte poštu v kratších intervalech: snad v delších, ne?

  – zavírejte aplikace: zavřená aplikace nic nedělá, nulový efekt (autor je zřejmě androiďák)

  – zvolte pomalejší rychlost datových přenosů: nesmysl, při pomalejším toku dat trvá přenos stejného objemu dat delší dobu, po kterou telefon nespí = zvýšení spotřeby

  • Jakub Karásek

   Děkuji za připomínky. Ohledně synchronizace jsem opravdu myslel delší intervaly, děkuji za upozornění, opraveno.

   Ohledně zavírání aplikací – to, že z aplikace vylezete stisknutím klávesy Windows ji sice uspí, ale některé její procesy mohou stále běžet na pozadí. Pokud chcete mít jistotu, že například uspaná navigace stále nehledá GPS, je lepší tuto aplikaci vypnout křížkem (nebo jí předem zakázat běh na pozadí)

   K datovým přenosům asi takto – nebylo to myšleno v režimu, kdy stahujete data, ale v místech s nestabilním signálem, která zapřičiňují neustálé přepínání telefonu mezi 2g a 3g sítí, což značně baterii vybíjí.

   Jinak podíváte-li se do seznamu mých používaných telefonů, tak zjistíte, že androiďák opravdu nejsem.

   Hezký večer

  • Na pozadí může nepřetržitě běžet jenom geolokační aplikace, která musí být přímo takto napsána a musí na to uživatele upozornit. U jakékoliv jiné aplikace to možné není.

   Ano, přepínání mezi 2G, 3G a kolísání síly signálu obecně je jeden z největších žroutů energie, ale to je problém našich „skvělých“ operátorů, jako uživatel s tím nic nenadělám.

 8. Velda (neregistrovaný)

  Prosím Vás autore, prostudujte si, co to je push notifikace prosím Vás. A pokud nevíte co to je, nepoužívejte ten pojem ve článku.

  • Jakub Karásek

   Prošel jsem článek dvakrát a slovní spojení push notifikace jsem v něm nepoužil ani jednou.

 9. marek.gabik (neregistrovaný)

  21) Prodejte mobil a kupte si 3310.-_-

  Mě ta výdrž taky štve ale přece se kvůli tomu nebudu omezovat ještě víc. Jestli pro člověka není problém nabíjet mobil každej den nebo dva tak tohle nemá smysl řešit.. jen na tom nemůže hrát 10 hodin v kuse.

 10. zkill (neregistrovaný)

  Dosti podprůměrný článek s velkým množstvím nepřesností a chyb. V některých částech jsem si musel domýšlet co tím autor chtěl říct. Při psaní obdobného článku musí být člověk dobře obeznámen s problematikou jinak to nedopadne moc dobře.

  • Jakub Karásek

   Autor používal Windows Phone v podstatě od počátku jejich vzniku na celkem třech přístrojích a používá jej nadále. Pokud některému bodu nerozumíte, napište sem jeho číslo a já ho milerád speciálně pro vás ještě jednou vysvětlím.

  • ZKILL: Je to v podstatě převzaté, takže si taktéž můžete stěžovat u zdroje :D

 11. jarda (neregistrovaný)

  Nahodou pripominky dobry. Hned jsem si vypnul xbox stahovani,diky za tipy. Jinak bych zapomnel. Vzdycky se nekdo u nas najde,kdo bude mit pripominky ci kritiku na autora misto chvaly.Ja chvalim a dekuji.

 12. Originál zde:

  [odkaz]

  Opravdu autor nemůže napsat, že to „přeložil“ a doplnil?

  • Jakub Karásek

   Autor se originalnim clankem netaji, je uveden pod clankem vpravo dole pod nazvem „zdroj“

  • Franta Jouda (neregistrovaný)

   A VKLAUS neumí číst nebo co? Snažíte se tady autora potopit, ale sám jste ze sebe udělal vola…

  • Aha, tak to jsem opravdu přehlédl, omlouvám se. Já jsem holt zvyklý, že je na konci (textu) článku uvedena řada odkazů a inspirací, případně ještě lépe – je to uvedeno na začátku článku. Nezlobte se na mě, ale tento článek je opravdu spíše překladem, než pouhou inspirací.

   @Jouda: Raději ze sebe udělat vola, přiznat chybu a díky tomu se třeba něco dozvědět.

 13. Vypnout automatické zálohování je teda pěkná hovadina, stačí když se nastaví synchronizace fotek pouze na Wi-Fi.

 14. Většina návodů je naprosto hloupá. Smartphone vydrží oproti „hloupým“ telefonům tak málo, protože přináší nové funkce a technologie. Kdo potřebuje dlouhou výdrž a přitom nepotřebuje věci jako wifi, GPS, notifikace, mobilní síť, čitelný displej a podobně si snad koupí hloupý telefon, ne? Nebo ideálně vůbec nic.

  Pochopím rady typu vypnutí synchornizace, xbox live a podobně, ale abych dával telefon do módu letadlo? Ten článek mi přijde dost ubohý. Což jen umocňuje fakt, že je opsaný z jiného zdroje. Je vážně potřeba takové články opisovat? To se redaktoři nezmůžou na to, napsat podobnou věc sami? Kor, když se autor dušuje nad tím, že používá WP od jeho vzniku?

 15. Podle mě je článek napsaný dobře i s popisem co a jak nastavit. Je vidět co člověk to jiný názor. Ať si každý z toho vezme co se mu líbí. Já např. všechno nastavil tak aby to nežralo baterku a telefon dělal to co já chci a kdy to chci. Ne že bych nemohl nabíjet třeba každý den ale to mě vyloženě prudí stále myslet na to že musím zase nabíjet. Rozhodně ať si každý na svém mobilu zapne co chce a nenapadá autora článku za nějaké opisování atd. Je dobře když to alespoň někdo opíše a dá do uceleného článku a člověk to nemusí jinde hledat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).