Domů » Články » 20 tipů, jak prodloužit výdrž baterie u telefonů s Windows Phone 8

20 tipů, jak prodloužit výdrž baterie u telefonů s Windows Phone 8

Vlastníte telefon s operačním systémem Windows Phone 8 a chtěli byste prodloužit jeho výdrž na baterii? Následující článek vám poskytne několik užitečných tipů, jak toho docílit.

I když mají baterie v dnešních chytrých telefonech stále větší kapacitu, většina uživatelů připojuje svůj telefon na nabíječku denně. Není to způsobeno jen tím, že oproti běžným telefonům jsou ty chytré energeticky náročnější, ale také širokou řadou funkcí, které telefon na svá bedra převzal.

Pokud používání svého smartphonu omezíte pouze na služby, na které byl před lety mobilní telefon zkonstruován – na volání a SMS, může se vám odměnit zcela nečekanou výdrží. Důkazem budiž obrázek z mého sekundárního přístroje Nokia Lumia 520, ve které není datová SIM. Při běžném používání dokázala jeho 1430 mAh baterie telefon napájet nepřetržitě přes sedm dní.

 

Určitě jste si ale nekupovali chytrý telefon k tomu, aby byl celé dny aktivní pouze v pohotovostním režimu a sloužil maximálně k vyřízení několika hovorů a SMS. Chcete-li své zařízení používat plnohodnotně a zároveň mu zajistit baterii co největší výdrž, přinášíme vám několik tipů, jak toho u přístrojů s operačním systémem Windows Phone 8 docílit.

1. Použijte spořič baterie

nastavení > spočič baterie

  

Zapnutím této funkce se vypne push synchronizace vašich emailových schránek a dojde k omezení funkčnosti úloh spuštěných na pozadí, jako je například vestavěný chat ve zprávách. Po zapnutí se objeví na ikoně baterie v horním řádku srdíčko, přičemž máte na výběr tři možnosti spuštění:
– při nízké úrovni baterie (zapne se automaticky při poklesu nabití na 20%)
– nyní až do příštího nabití
– vždy

2. Zakažte aplikacím běžet na pozadí

nastavení > pohybem prstu doleva vyjede z prava nabídka nastavení aplikací > úlohy na pozadí

 

Na tomto místě uvidíte, které aplikace mají povolen běh na pozadí, který jim umožňuje například posílat živé notifikace nebo vykonávat určitou činnost, aniž byste se aplikaci věnovali. Pokud si jste jistí, že nemáte zájem tuto možnost některým aplikacím přidělit, není nic jednoduššího, než jim běh na pozadí zakázat. 

3. Změnte nastavení rychlého přehledu

nastavení > rychlý přehled

 

Pokud pro vás není důležité mít na očích neustále hodiny v okamžiku, kdy je váš mobilní telefon v zamknutém stavu, není nic jednoduššího, než funkci rychlý přehled vypnout. Lze rovněž nastavit její aktivování pouze při pohybu ruky nad telefonem nebo omezit délku zobrazování na krátkou dobu. Taktéž lze snížit jas displeje při používání této funkce ve vámi zvoleném nočním režimu.

4. Nastavte si automatické vypnutí displeje na minimální dobu

nastavení > zamykací obrazovka

  

Pokud necháte ležet telefon bez povšimnutí na stole, je stále nějaký čas aktivní, než se sám uvede do nečinnosti. Tento interval lze změnit od půl minuty do 30 minut (na některých telefonech dokonce do nekonečna). Méně je v našem případě samozřejmě více pro vaši baterii. 

5. Snižte jas displeje

nastavení > jas

 

V továrním nastavení je jas displeje nastaven na hodnotu střední. Chcete-li snížit spotřebu telefonu, snižte jej na nízkou hodnotu nebo alespoň na automatickou, přičemž telefon bude o úrovni jasu rozhodovat inteligentně za vás. 

6. Synchronizujte poštu v delších intervalech

vaše emailová schránka > vysunout nahoru roletku pod třemi tečkami > nastavení > nastavení synchronizace

 

Push synchronizace dokáže být pořádným žroutem baterie, v českém jazyce najdete tuto položku pod názvem Stahovat nový obsah, přičemž nejnáročnější je volba „při doručení položek“. Chcete-li dopřát svojí baterii odpočinek, zvolte ručně. Pokud vám stačí dostávat emaily s drobným zpožděním, zvolte jeden z přednastavených intervalů.

7. Omezte počet živých dlaždic na domovské obrazovce na minimum

dlouhým podržením prstu na dlaždici vyvoláte možnost práce s nimi, stisknutím škrtnutého špendlíku dlaždici odstraníte

 

Čím více se aktualizuje informací na domovské obrazovce, tím je samozřejmě výdrž baterie menší. Omezte se jen na ty nejužitečnější, které například ukazují počet zmeškaných hovorů nebo SMS.

8. Vypněte zjišťování polohy

nastavení > zjišťování polohy

 

Nechcete-li, aby se váš telefon připojoval k globální navigační síti a ukládal do fotografií informace o místě, lze tuto funkci vypnout pro větší výdrž vaší baterie.

9. Vypněte nepotřebné zvuky

nastavení > vyzváněcí tóny a zvuky

 

Vydávájí-li váš telefony zvuky při každém stisku virtuální klávesy na klávesnici, nepochybně to vede k rychlejšímu vybíjení telefonu, obzvlášť jste-li velkými spisovateli. Doporučujeme veškeré nepotřebné zvuky vypnout, zejména pak zvuk stisknutí tlačítka, uzamčení a odemčení, závěrka fotoaparátu a ostatní, které vás místo užitečného upozornění spíše obtěžují.

10. Nastavte si na zamykací obrazovce statický obrázek

nastavení > zamykací obrazovka

  

Další možností, jak ušetřit baterii nějaké procento, je nenastavovat si na zamykací obrazovku žádné doprovodné informace z přidružené aplikace, které se musí aktualizovat, ale jednoduchý statický obrázek

11. Nenechávejte zapnuté Bluetooth a NFC

nastavení > Bluetooth
nastavení > přiblížit + odeslat

  

Pokud se zrovna nechystáte párovat sluchátko nebo posílat skrze Bluetooth soubory, není nutné mít tyto funkce zapnuté. Stačí je zapínat pouze podle potřeby,

12. Nepoužívejte automatické zálohování

nastavení > zálohování

 

Pokud si nepřejete, aby po pořízení snímku byly vaše fotografie odesílány rovnou na Skydrive, můžete beze strachu tuto funkci vypnout

13. Vypněte si zpětnou vazbu

nastavení > zpětná vazba
nastavení > zpětná vazba pro společnost Nokia (pouze u Nokia Lumia)

  

Z vašeho telefonu může být odesláno jednou týdně skrze Wi-Fi, až 10 MB dat, které dávají výrobci operačního systému informace, jakým způsobem používáte telefon. Vypnutím této funkce nebudete odesílat žádná data. Pokud nechcete sdílet informace ani se společnosti Nokia, mějte v druhé položce nastavení odškrtnutou volbu „Zúčastněte se Programu zlepšování služeb společnosti Nokia“.

14. Používejte Wi-Fi a vypněte si funkci jejího vyhledávání

nastavení > Wi-Fi > upřesnit

  

Po zapnutí Wi-Fi vám telefon automaticky nabídne informaci, že jsou k dispozici nové sítě. Vypnutím této funkce můžete ušetřit něco baterie, stejně tak pokud budete upřednostňovat připojení na internet přes Wi-Fi oproti datovým přenosům skrze síť operátora. 

15. Zavírejte aplikace

dlouhé podržení tlačítka zpět

 

Pokud se nespokojíte s tím, že aplikace, ze které odejtete stisknutím tlačítka Windows, běží uspaná na pozadí, můžete ji na telefonech s nainstalovanou aktualizací GDR3 jednoduše vypnout křížkem v pravém horním rohu v menu multitaskingu.

16. Odpojte Xbox LIVE a Xbox Music

nastavení > pohybem prstu doleva vyjede z prava nabídka nastavení aplikací > hry 

 

Nejste-li náruživí hráči nebo nehrajete hry, podporující Xbox LIVE a nesbíráte tak body na svůj profil, je možné propojení vašeho herního hubu s Xbox LIVE zcela vypnout. Máte-li zahraniční účet, který podporuje Xbox Music, je rovněž výhodné tuto službu, v případě, že ji nevyužíváte, vypnout.

17. Zvolte pomalejší rychlost datových přenosů

nastavení > mobilní síť

 

Pokud víte, že oblast, ve které se budete nacházet, má velice kolísavý signál například mezi 2G a 3G sítí, doporučujeme nastavit pouze 2G. Telefon nebude mít snahu se mezi sítěmi přepínat, což vaše baterie ocení.

18. Zapněte režim v letadle

nastavení > režim v letadle

 

Tato funkce se hodí vždy, když si nepřejete být rušeni hovory a SMS a zároveň nepotřebujete využívat datové přenosy skrze síť mobilního operátora. Ideální je tento režim používat v noci v případě, že ráno očekáváte od budíku v telefonu, že vás probudí. Jinak je samozřejmě lepší telefon vypnout úplně.

19. Vypněte možnost probudit telefon dvojitým poklepáním (pouze u Nokia Lumia)

nastavení > dotykové ovládání

 

Vypnutí této možnosti rovněž uspoří nějaká důležitá procenta, vždy si můžete telefon odblokovat hardwarovým tlačítkem. 

20. Nastavte si černý motiv (pouze u AMOLED displejů)

nastavení > motiv

 

AMOLED displeje mají tu vlastnost, že pokud mají zobrazit černou barvu, vypínají jednotlivé pixely, přičemž zhasnuté pixely nespotřebovávají žádnou energii. Máte-li telefon s AMOLED displejem, s tmavým motivem vám vydrží déle než se světlým.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments