TOPlist

13 věcí, které díky technologiím ztratily své kouzlo. Souhlasíte s nimi?

notebook pc

Technologie dávají a technologie také berou. Někteří z vás si možná vzpomínají na dobu, kdy byly dnešní technologie teprve v plenkách, či dokonce vůbec neexistovaly. Vzpomínáte si na dobu, kdy jste měli plnou knihovnu různých knih, nebo plné nosiče CD disků s hudbou? Na dobu, kdy jste museli do videopůjčoven, nebo kdy jste si složitě kopírovali půjčená DVD?

Vzpomínáte na dobu vytáčeného připojení a omezené doby, kterou jste mohli strávit na internetu ačkoliv tam téměř nebylo nic k vidění? Ano, někteří z vás jsou jistě rádi, že tato doba již skončila, ale na druhou stranu je v tom něco nostalgického a mnohým z nás to připomíná dobu našeho mládí. Chybí vám tato doba? Pokud je vaše odpověď ano, tak tu pro vás máme seznam věcí, které byly téměř vymýceny moderními technologiemi. Na druhou stranu se nemůžeme ubránit dojmu, že v řadě případů technologie dokáží výrazně pomoci. A jak se říká – pokrok nezastavíš :-)

Setkání tváří v tvář

Setkání tváří v tvář bylo kdysi běžnou formou společenské interakce a říká se, že lidé k sobě měli blíž. Dnes většina setkání probíhá skrze video hovory, textové zprávy, popřípadě chatování na sociálních sítích. Ano, někdo by mohl říct, že dnešní způsob komunikace nabízí mnohem více možností, jako jsou automatické překladače ve video hovorech, nebo kontakt s kýmkoliv ať je kdekoliv. Na druhou stranu se z toho vytratil ten kýžený efekt emocí.

Pohlednice

Vzpomínáte si na tu radost, když vám od někoho blízkého přišla pohlednice z dovolené? Nebo jste dokonce sami nějaké posílali a v jednu chvíli jste si nebyli jisti, zda dorazí dříve pohlednice nebo vy? To už dnes neplatí. Dnes už se ve většině případů posílají pouze samotné fotky z dovolených, které dorazí okamžitě, popřípadě se dají celkem rychle vytvořit elektronické pohlednice, jež nahrazují ty původní.

Nečekané návštěvy

V minulosti bylo normální navštívit své kamarády zcela neohlášeně například jen proto, abyste si povídali a dali si u toho něco dobrého k jídlu a k pití. Všichni se rázem skvěle bavili. Dnes je toto chování považováno spíše za neomalené a ve většině případů je vyžadována předchozí domluva. A jak jinak než za pomocí mobilního telefonu, sociálních sítí nebo jakéhokoliv jiného druhu moderní komunikace.

Čtení novin

Ten pocit, když člověk ráno vstal, udělal si kávu a spokojeně listoval denním tiskem, popřípadě nějakým časopisem s tématikou. Bylo na tom něco uklidňujícího. Dnes už tohle téměř nikdo nedělá. Jistě, díky tabletům, mobilním telefonům nebo počítačům si můžeme přečíst zprávy z jakéhokoliv média na světě a filtrovat si pouze ty zprávy, které nás zajímají.

Pořád ale existují lidé, kteří nedají dopustit na klasické noviny a elektronické čtení jim moc neříká. Není se čemu divit, zkuste tabletem zabít mouchu nebo s ním zatopit v krbu.

Tištěné mapy

Papírové mapy bývaly velkým hitem a prodávaly se téměř všude. Turistické, cyklistické, automapy nebo třeba atlasy a globusy. S příchodem smartphonů a technologie GPS tohle všechno zmizelo a dnes už téměř nikdo nepotřebuje tištěnou mapu. Nehledě na to, že díky klasickým mapám člověk potkal mnohem více lidí. Občas totiž nebylo snadné se v cizím městě zorientovat, a to i v případě, že jste měli mapu. Zeptat se někoho na ulici tak patřilo k běžnému rituálu turistů.

Místní legendy

Jak jistě víte, ústní vyprávění patřilo kdysi k nejrozšířenějším způsobům předávání informací a často také k vytváření dezinformací. V minulosti existovaly řady smyšlených příběhů a legend, které se pochopitelně nedaly nijak dokázat, ale lidé tomu věřili. Nehledě na to, že vyprávění strašidelných příběhů byla oblíbená zábava u táboráku.

Skvělé na těch příbězích byl fakt, že by to klidně mohla být pravda, protože neexistovaly žádné důkazy, které by to potvrdily nebo vyvrátily. Dnes máme Google, který všem zkazil tuto zábavu a každý si dnes může dohledat, že příběhy byly z drtivě většiny smyšlené.

Videopůjčovny

Nedávno skončila největší videopůjčovna na světě, Blockbuster. Také si vzpomínáte na ty doby, kdy jste si každý pátek s rodinou nebo s přáteli vyrazili do videopůjčovny a vybírali si filmy na víkend? Když se vám líbily, tak je bylo potřeba složitě kopírovat, což mnohdy zabralo hodiny času.

Na druhou stranu, právě díky tomuto procesu si člověk nakonec takového filmu více vážil a měl z něj mnohem větší radost. Dnes nám tento trend přerušily streamovací služby, které fungují obdobně, popřípadě si za předplatné můžete filmy rovnou stahovat, nikoliv jen pronajímat. Tou nejznámější je jistě Netflix, ale i takový Microsoft má vlastní prodejnu filmů přímo ve Storu, podobně jako Apple.

Fotoaparáty bez paměťových karet

Ti z vás, kteří už léta rádi fotíte si možná pamatujete dobu, kdy bylo potřeba fotky vyvolávat. Zašlo se do obchodu, film jste za poplatek uložili do boxu a čekali týden nebo i déle na své fotky. Jiní jste si možná své fotky vyvolávali sami doma. Temná místnost, UV světlo, šňůra na prádlo a spousty kolíčků. A především tu byl ten fakt, že filmy byly drahé, takže jste si museli hodně rozmyslet, zda něco vyfotíte nebo ne. Nakonec jste se na výslednou fotku ani nemohli podívat.

Kupodivu i dnes stále existují profesionální fotografové, kteří na tento typ paměťového média nedají dopustit. Ale většina s tím skončila v době, kdy se objevily moderní digitální fotoaparáty s paměťovou kartou, která byla mnohem levnější a fotky se daly kdykoliv stáhnout, smazat nebo prohlížet ihned po vyfocení.

S tímto trendem přišel i trend úpravy fotografií, který ve většině případů trvá mnohem déle než nafocení samotné fotky. Dnes tedy může fotit téměř každý a existuje řada programů, které za vás fotku upraví. V minulosti fotili především skuteční fotografové, kteří přesně znali principy fotografie.

Koncerty

V minulosti si lidé skutečně užívali koncerty a měli z nich skutečné prožitky a vzpomínky mnohdy na celý život. Dnes už něco takového jen těžko zažijete. Všichni si na koncerty berou mobilní telefony, popřípadě jiná zařízení a snaží se koncerty natáčet a fotit.

Nemluvě o tom, že všichni samozřejmě používají při focení blesk, což poněkud ničí atmosféru a zpěvákům to nemusí být úplně příjemné. Představte si, že někde vystupujete a kromě reflektorů vám neustále někdo bliká do očí. V neposlední řadě to kazí zážitek těm, kteří nic netočí, protože kvůli ostatním mnohdy ani nevidí na pódium.

Vytáčené připojení

Vzpomínáte si na tento zprvu otravný zvuk? Zvuk, který vás přenesl do zcela neznámého světa internetu. Dnes už je v tom něco nostalgického. Vzpomínka na dobu, kdy člověk zapnul internet pouze ve chvíli, kdy opravdu něco potřeboval zjistit. Nemluvě o tom, že tehdy toho na internetu ještě mnoho nebylo.

S vynálezem širokopásmového připojení jsou lidé připojeni téměř neustále a jejich počet stále stoupá. Dnes už dokonce spousta lidí přechází na internet v mobilních telefonech a jsou online 24 hodin v kuse. Internet je samozřejmě skvělý vynález a dostupnost pro každého také, ale vše je mnohem lepší právě díky dočasnosti.

Hádání pohlaví dítěte

Před vynálezem ultrazvuku nebylo možné zjistit pohlaví dítěte jinak než těsně po porodu. Rodiče si tak mohli hrát hru: “Bude to chlapec nebo holka?” Běžně se tak vymýšlela dvě jména pro dítě, jedno pro chlapce a jedno pro dívku. Nebylo možné se jakkoliv připravit, například barvy dětského pokojíčku nebo oblečení se nedaly vybírat předem. Dnes je možné zjisti pohlaví dítěte relativně brzy, pochopitelně sdílet takovou fotku na sociálních sítích a dobře se připravit na příchod dítěte.

Sdílení muziky

Vytvoření hudebního CD pro někoho blízkého, či milovanou osobu patřilo v minulosti k oblíbeným romantickým gestům. Bylo zapotřebí sehnat správné hudební stopy a následně je zkopírovat na CD, a to ještě ve správném formátu aby je dotyčná osoba přehrála.

Dnes něco podobného téměř neznáme. Většina lidí má své vlastní hudební přehrávače, popřípadě má muziku ve svém mobilním telefonu. Nehledě na služby, kde za nízké předplatné dostanete veškerou muziku, na kterou si vzpomenete. Takovou populární službu je Spotify.

Hledání vypínače

Dnešní mladá generace asi nikdy nepozná ten úzkostný pocit, kdy uprostřed noci hledá vypínač aby si rozsvítili a šli se třeba napít do kuchyně. Kdysi to bylo zcela běžné a například po sledování hororu byl za hrdinu ten, který šel rozsvítit. Dnes máme svítilny v mobilních telefonech, popřípadě se dají všechna světla v domácnosti rozsvítit pomocí mobilní aplikace.

Jak děti trávily čas kdysi a dnes

Pouštění draka patřilo k nejoblíbenějším dětským činnostem. Pokud dnes uvidíte nějaké dítě, které má něco nad sebou, bude to s největší pravděpodobností telefon na selfie tyči, popřípadě dron.

Pokud rovněž patříte ke generaci, která vyrůstala v 90. letech, či dokonce dříve, dejte nám vědět, co ze zmíněného vám nejvíce chybí, nebo naopak se kterými tvrzeními nesouhlasíte.

Autor článku Tomáš Ondříšek
Tomáš Ondříšek
Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

Kapitoly článku