Domů » Články » 13 věcí, které díky technologiím ztratily své kouzlo. Souhlasíte s nimi?

13 věcí, které díky technologiím ztratily své kouzlo. Souhlasíte s nimi?

Technologie dávají a technologie také berou. Někteří z vás si možná vzpomínají na dobu, kdy byly dnešní technologie teprve v plenkách, či dokonce vůbec neexistovaly. Vzpomínáte si na dobu, kdy jste měli plnou knihovnu různých knih, nebo plné nosiče CD disků s hudbou? Na dobu, kdy jste museli do videopůjčoven, nebo kdy jste si složitě kopírovali půjčená DVD?

Vzpomínáte na dobu vytáčeného připojení a omezené doby, kterou jste mohli strávit na internetu ačkoliv tam téměř nebylo nic k vidění? Ano, někteří z vás jsou jistě rádi, že tato doba již skončila, ale na druhou stranu je v tom něco nostalgického a mnohým z nás to připomíná dobu našeho mládí. Chybí vám tato doba? Pokud je vaše odpověď ano, tak tu pro vás máme seznam věcí, které byly téměř vymýceny moderními technologiemi. Na druhou stranu se nemůžeme ubránit dojmu, že v řadě případů technologie dokáží výrazně pomoci. A jak se říká – pokrok nezastavíš :-)

Setkání tváří v tvář

Setkání tváří v tvář bylo kdysi běžnou formou společenské interakce a říká se, že lidé k sobě měli blíž. Dnes většina setkání probíhá skrze video hovory, textové zprávy, popřípadě chatování na sociálních sítích. Ano, někdo by mohl říct, že dnešní způsob komunikace nabízí mnohem více možností, jako jsou automatické překladače ve video hovorech, nebo kontakt s kýmkoliv ať je kdekoliv. Na druhou stranu se z toho vytratil ten kýžený efekt emocí.

Pohlednice

Vzpomínáte si na tu radost, když vám od někoho blízkého přišla pohlednice z dovolené? Nebo jste dokonce sami nějaké posílali a v jednu chvíli jste si nebyli jisti, zda dorazí dříve pohlednice nebo vy? To už dnes neplatí. Dnes už se ve většině případů posílají pouze samotné fotky z dovolených, které dorazí okamžitě, popřípadě se dají celkem rychle vytvořit elektronické pohlednice, jež nahrazují ty původní.

Nečekané návštěvy

V minulosti bylo normální navštívit své kamarády zcela neohlášeně například jen proto, abyste si povídali a dali si u toho něco dobrého k jídlu a k pití. Všichni se rázem skvěle bavili. Dnes je toto chování považováno spíše za neomalené a ve většině případů je vyžadována předchozí domluva. A jak jinak než za pomocí mobilního telefonu, sociálních sítí nebo jakéhokoliv jiného druhu moderní komunikace.

Čtení novin

Ten pocit, když člověk ráno vstal, udělal si kávu a spokojeně listoval denním tiskem, popřípadě nějakým časopisem s tématikou. Bylo na tom něco uklidňujícího. Dnes už tohle téměř nikdo nedělá. Jistě, díky tabletům, mobilním telefonům nebo počítačům si můžeme přečíst zprávy z jakéhokoliv média na světě a filtrovat si pouze ty zprávy, které nás zajímají.

Pořád ale existují lidé, kteří nedají dopustit na klasické noviny a elektronické čtení jim moc neříká. Není se čemu divit, zkuste tabletem zabít mouchu nebo s ním zatopit v krbu.

Tištěné mapy

Papírové mapy bývaly velkým hitem a prodávaly se téměř všude. Turistické, cyklistické, automapy nebo třeba atlasy a globusy. S příchodem smartphonů a technologie GPS tohle všechno zmizelo a dnes už téměř nikdo nepotřebuje tištěnou mapu. Nehledě na to, že díky klasickým mapám člověk potkal mnohem více lidí. Občas totiž nebylo snadné se v cizím městě zorientovat, a to i v případě, že jste měli mapu. Zeptat se někoho na ulici tak patřilo k běžnému rituálu turistů.

Místní legendy

Jak jistě víte, ústní vyprávění patřilo kdysi k nejrozšířenějším způsobům předávání informací a často také k vytváření dezinformací. V minulosti existovaly řady smyšlených příběhů a legend, které se pochopitelně nedaly nijak dokázat, ale lidé tomu věřili. Nehledě na to, že vyprávění strašidelných příběhů byla oblíbená zábava u táboráku.

Skvělé na těch příbězích byl fakt, že by to klidně mohla být pravda, protože neexistovaly žádné důkazy, které by to potvrdily nebo vyvrátily. Dnes máme Google, který všem zkazil tuto zábavu a každý si dnes může dohledat, že příběhy byly z drtivě většiny smyšlené.

Videopůjčovny

Nedávno skončila největší videopůjčovna na světě, Blockbuster. Také si vzpomínáte na ty doby, kdy jste si každý pátek s rodinou nebo s přáteli vyrazili do videopůjčovny a vybírali si filmy na víkend? Když se vám líbily, tak je bylo potřeba složitě kopírovat, což mnohdy zabralo hodiny času.

Na druhou stranu, právě díky tomuto procesu si člověk nakonec takového filmu více vážil a měl z něj mnohem větší radost. Dnes nám tento trend přerušily streamovací služby, které fungují obdobně, popřípadě si za předplatné můžete filmy rovnou stahovat, nikoliv jen pronajímat. Tou nejznámější je jistě Netflix, ale i takový Microsoft má vlastní prodejnu filmů přímo ve Storu, podobně jako Apple.

Fotoaparáty bez paměťových karet

Ti z vás, kteří už léta rádi fotíte si možná pamatujete dobu, kdy bylo potřeba fotky vyvolávat. Zašlo se do obchodu, film jste za poplatek uložili do boxu a čekali týden nebo i déle na své fotky. Jiní jste si možná své fotky vyvolávali sami doma. Temná místnost, UV světlo, šňůra na prádlo a spousty kolíčků. A především tu byl ten fakt, že filmy byly drahé, takže jste si museli hodně rozmyslet, zda něco vyfotíte nebo ne. Nakonec jste se na výslednou fotku ani nemohli podívat.

Kupodivu i dnes stále existují profesionální fotografové, kteří na tento typ paměťového média nedají dopustit. Ale většina s tím skončila v době, kdy se objevily moderní digitální fotoaparáty s paměťovou kartou, která byla mnohem levnější a fotky se daly kdykoliv stáhnout, smazat nebo prohlížet ihned po vyfocení.

S tímto trendem přišel i trend úpravy fotografií, který ve většině případů trvá mnohem déle než nafocení samotné fotky. Dnes tedy může fotit téměř každý a existuje řada programů, které za vás fotku upraví. V minulosti fotili především skuteční fotografové, kteří přesně znali principy fotografie.

Koncerty

V minulosti si lidé skutečně užívali koncerty a měli z nich skutečné prožitky a vzpomínky mnohdy na celý život. Dnes už něco takového jen těžko zažijete. Všichni si na koncerty berou mobilní telefony, popřípadě jiná zařízení a snaží se koncerty natáčet a fotit.

Nemluvě o tom, že všichni samozřejmě používají při focení blesk, což poněkud ničí atmosféru a zpěvákům to nemusí být úplně příjemné. Představte si, že někde vystupujete a kromě reflektorů vám neustále někdo bliká do očí. V neposlední řadě to kazí zážitek těm, kteří nic netočí, protože kvůli ostatním mnohdy ani nevidí na pódium.

Vytáčené připojení

The Sound of dial-up Internet

Vzpomínáte si na tento zprvu otravný zvuk? Zvuk, který vás přenesl do zcela neznámého světa internetu. Dnes už je v tom něco nostalgického. Vzpomínka na dobu, kdy člověk zapnul internet pouze ve chvíli, kdy opravdu něco potřeboval zjistit. Nemluvě o tom, že tehdy toho na internetu ještě mnoho nebylo.

S vynálezem širokopásmového připojení jsou lidé připojeni téměř neustále a jejich počet stále stoupá. Dnes už dokonce spousta lidí přechází na internet v mobilních telefonech a jsou online 24 hodin v kuse. Internet je samozřejmě skvělý vynález a dostupnost pro každého také, ale vše je mnohem lepší právě díky dočasnosti.

Hádání pohlaví dítěte

Před vynálezem ultrazvuku nebylo možné zjistit pohlaví dítěte jinak než těsně po porodu. Rodiče si tak mohli hrát hru: „Bude to chlapec nebo holka?“ Běžně se tak vymýšlela dvě jména pro dítě, jedno pro chlapce a jedno pro dívku. Nebylo možné se jakkoliv připravit, například barvy dětského pokojíčku nebo oblečení se nedaly vybírat předem. Dnes je možné zjisti pohlaví dítěte relativně brzy, pochopitelně sdílet takovou fotku na sociálních sítích a dobře se připravit na příchod dítěte.

Sdílení muziky

Vytvoření hudebního CD pro někoho blízkého, či milovanou osobu patřilo v minulosti k oblíbeným romantickým gestům. Bylo zapotřebí sehnat správné hudební stopy a následně je zkopírovat na CD, a to ještě ve správném formátu aby je dotyčná osoba přehrála.

Dnes něco podobného téměř neznáme. Většina lidí má své vlastní hudební přehrávače, popřípadě má muziku ve svém mobilním telefonu. Nehledě na služby, kde za nízké předplatné dostanete veškerou muziku, na kterou si vzpomenete. Takovou populární službu je Spotify.

Hledání vypínače

Dnešní mladá generace asi nikdy nepozná ten úzkostný pocit, kdy uprostřed noci hledá vypínač aby si rozsvítili a šli se třeba napít do kuchyně. Kdysi to bylo zcela běžné a například po sledování hororu byl za hrdinu ten, který šel rozsvítit. Dnes máme svítilny v mobilních telefonech, popřípadě se dají všechna světla v domácnosti rozsvítit pomocí mobilní aplikace.

Jak děti trávily čas kdysi a dnes

Pouštění draka patřilo k nejoblíbenějším dětským činnostem. Pokud dnes uvidíte nějaké dítě, které má něco nad sebou, bude to s největší pravděpodobností telefon na selfie tyči, popřípadě dron.

Pokud rovněž patříte ke generaci, která vyrůstala v 90. letech, či dokonce dříve, dejte nám vědět, co ze zmíněného vám nejvíce chybí, nebo naopak se kterými tvrzeními nesouhlasíte.

Tomáš Ondříšek

Ekonom a příznivec nových technologií, mobilních telefonů, tabletů a zařízení 2v1. Skalní fanoušek systému Windows a společnosti Microsoft. Nadšený fotograf detailů a nočních snímků. Odpůrce bloatwaru, nefunkčního multitaskingu, nekvalitního zpracování a keynesiánství.

61 komentářů

 1. Co tohle psalo za lempla? co má znamenat earlietr a now? Neumí psát česky či co? nebo mu čeština smrdí?

  • Moja reč! Vážme si naše jazyky!

  • Takhle se totiž dnes mluví, zvykejte si :-)

  • František Mlejnek

   Tak na tohle si zvyknout by bylo barbarství. Je to prostě hnus a naši obrozenci se musí v hrobě obracet, když zjišťují, jak se przní naše krásná mateřština. Mimochodem – užíváte v běžné řeči přechodníky? Já ano.

  • Obrozenci muzou GTFO tbh. Spoustu naprostych nesmyslu v nasem jazyce jsou tady kvuli nim.. A ne prechodniky fakt nikdo v mluvene podobe nepouziva, vicemene jsou dobry jen na extra body za eseje v CJ :)

  • František Mlejnek: Použitím obrázku ze zahraničního webu s anglickými popisky se przní čeština? To jsou mi ale novinky.

  • Asi je to převzatý z nějakýho anglickýho článku.

  • František Mlejnek

   To dneska všechno, nejsnadnější výdělek. Pak jen čekáš, kolik pitomců jako my na článek klikne – každé kliknutí je nějaká ta koruna…

  • Tak určitě, protože kdyby to vycházelo z našich reálií, tak tam nemáš Netflix a třetinku láhváč, ale Uloz.to a půllitr ????

 2. Nečekané návštěvy mi chybí. Zazvonit u někoho, to působí dnes jak příchod gestapa. Na druhou stranu, když jste u někoho na návštěvě a najednou tam vrazí soused, začne se vybavovat a úplně návštěvu zničí, to taky nebylo nic moc.

  • František Mlejnek

   Nečekané návštěvy byly nepříjemné vždycky, pokud nešlo o návštěvu sousedů nebo naší vesnické zpravodajky, která vždy přinesla, co kdy kde kdo a s kým. Dneska nevíme o vztazích na vsi nic… Ale fotka toho blba v obleku, to mi připomíná debilní americký sitkom. Asi ale dost našich mladších ročníků už party a la USA pořádá. Aby byly IN…

 3. Osobně SMARTmania byla kdysi docela solidní web, ale v posledních letech to jde dolů. Videopohledy točíte jednou za uherský rok a vaše článk začínají připomínat spolupráci s FAKTY.CZ. Na veletrh nejezdíte a kdž tam jedete vidíme jeden až dva videopohledy z celého veletrhu (viz MWC 2018). Zamyslete se nad určením tohoto webu. Pakliže ho chcete ukončit nic Vám nebrání a můžete se vrhnout na něco jiného.

 4. To s tím CDčkem není moc dobrý příklad. Vždyť hudební CD na počítači snad vyrábíme pořád, ne? Jo ,kdyby tam dali „earlier“, jak ladíme rádio s oblíbenou hudební stanicí a nahráváme na magnetofon a „now“, jak posloucháme hudbu na Youtube nebo stahujeme z nějakýho serveru, tak to asi jo.

  • Jukni na konfiguraci PC-laptopů a uvidíš, kolik potenciálních uživatelů asi vyžaduje optickou mechaniku ????

  • Proto máme PC a ne laptop, ne? Já teda na starém notebooku mám optickou mechaniku, ale ta už funguje jak se jí zachce, takže k vypalování to nepoužívám.

  • PC a laptop je to samé. Asi máš na mysli desktop. Nicméně fakt prostě je, že na jeden desktop (což si na spotřebitelském trhu prakticky kupují jen hráči, a to ještě spíše sami staví/konfigurují) je 9 laptopů. A 99 laptopů ze 100 nemá optickou mechaniku.

   Znovu, optická mechanika dnes není relevantní komponenta (resp. periférie) PC.

  • Jo, myslel jsem klasický stolní počítač vs notebook. Můj nejstarší PC má i disketovku. A před 2 lety jsem si němu dokoupil BD mechaniku.

  • Jo, také mám v bedně custom vodníka poháněného Eheimemem a rozhodně jsem dalek tvrdit, že je to std. výbava desktopů ????????

  • Tak stolních PC určitě. Neumím si představit, jak bych bez optické mechaniky nainstaloval programy.

  • HonzaEM (neregistrovaný): Úplně stejně jako je prakticky následně komplet přeinstaluješ patchema, online:DDD

  • CD už jsem nedržel v ruce tak 10 let, a před tím taky moc ne já jsem přeskočil z kazet rovnou na flešky

  • Také tak ???? MD, CD (příp HDD) jsem vynechal, MC->flash. Doma MC->HDD, rychle se ukázalo, co se uloží/přesune na CD, je neužívané.

  • No vidíte, zrovna v pondělí jsem si z Bontonlandu v Praze přivezl 3 nový. Teda nový není správný termín. Jsou nepoužitá, ale vydaná před 25 lety.

  • A co když není připojení? Jako asi to jde ty instalační DVD ripnout a uložit někam na nějaký internetový úložiště, ale to je taky potřeba komp s mechanikou a následně připojení. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše.

  • Tak DVD neripuji mnoho let pro jeho technologickou zastaralost, pokud bych se chtěl trápit s ripem BD, tak je násobně rychlejší stáhnout již ripnutou a zkonvertovanou verzi.

   Pokud jsi měl na mysli instalační CD (trochu to tu pojmy létají…), tak ano, uložit je do image je cesta, kterou bych rozhodně podstoupil, ale to si rovnou stáhnu instalační (aktuálnější) soubor že…

  • Jo, instalační CD/DVD jsem myslel. Ale zase proč to dělat, když ty DVD mám v šuplíku a jen je strčím do mechaniky a nepotřebuju žádný připojení.

  • Tak já nevím jak často instaluješ aplikace, já obvykle po instalaci Windows, jsem u toho online (aktivace např, updaty, atd.), nainstaluji aplikace (opět online) a několik let nemám co instalovat….

   A stále jsme u téma, že na fyzickém médiu je stará neošetřená verze, takže tak jako tak potřebuji, aby se ta aplikace potkala s internetem (jasně, mohu jít do internetové kavárny, stáhnout exe, přes USB přinést domu….), jako vážně, dnes?

   Tak jinak, nic samozřejmě nevyhovuje všem. Ale opravdu je třeba si uvědomit, že dnešní mainstream užívání PC je spojeno s internetem. Doby disket, pásek, optických médii JE prostě pryč.

  • No dá se taky, že to stáhnu na počítači, který je připojený a nějak to pak přenesu na ten, na který to instaluju, že?

   Jinak doba pásek, možná pro běžný uživatele je pryč, ale ne pro velké podniky jako je Google, Facebook a podobně. Používá se pro zálohu dat.

   Diskety taky mají jednu velkou výhodu, že když je potřeba předat soubor o velikosti pár stovek kb, tak na to je CD zbytečně velký a neekologický, když pak po jeho přehrání skončí ve skartovačce. Disketa se může smazat, založit a až bude potřeba předat něco jinýho, zase se tam nahraje. Samozřejmě v oblasti důvěrných dat, které není vhodné, aby lítaly internetem.

  • Uf, jednou koza, jednou vůz, jednou…

  • To vy jste začal o disketách a magnetických páscích….

  • HonzaEM (neregistrovaný) | 10.5.2018 v 8:19

  • uni | 10.5.2018 v 10:55

  • A o USB/externich disku uz jsi slysel?
   A ne diskety se fakt proste nepouzivaj lol

  • Napríklad výsledky RTG, CT alebo MRI sa štandardne napaľujú na CD alebo DVD, takže ja som bežal kúpiť externú DVD mechaniku ako prvú vec k notebooku.

  • HonzaEM (neregistrovaný): Proboha, časová posloupnost ti nic neříká?

 5. Ten zvuk vytáčenýho internetu slyším poprve. Já měl internet až v roce 2010.

 6. UV světlo v temné komoře. Taky dobrý.

 7. Ach jo hlavně že nám tady vypráví o věcech které dříve byly hezčí ale ty zkopírované obrázky které najdete i na YouTube mém kanále brigt sice neupraví….:-\

 8. Hned první příklad, „Setkání tváří v tvář“. Ten fousatej hipster s krátkýma nohavicema a botama jako buzík tak ten je určitě z nějaké hodně dávné minulosti :-)

  • Pobavilo :)) Jsem se na tu fotku podíval ještě jednou a fakt, že jo :)) Ještě tam má vedle sebe i kabelku :))

  • Není ta kabelka náhodu tý holky?

 9. Drobné upřesnění – v temné komoře se UV světlo opravdu nepoužívá, dost by s filmy i fotkami zamávalo ???? Ale chápu, je to technologie stará víc jak století, není v možnostech člověka dohledat všechny jemné nuance ????

  • Stará století, ale rozhodně ne zapomenutá. Dělalo se to ještě nedávno, někdo možná dělá pořád.

  • Nejsem fotograf, ale když tatík vyvolával fotografie v koupelně, UV lampu jsme u toho opravdu neměli….

  • No však to UV „světlo“ je blbost.

 10. Ano, nejsem nejmladší a článek o ničem. Např. to, že už se nemusím po tolika letech trápit s vytáčeným internetem mi příjde jako samozřejmost. A pokud je Váš hlavní soc. kontakt přes webku, nebo soc. sítě … raději no comment.

 11. Ale s tym koncertami to je fakt.
  Teraz som bol na Rogerovi Watersovi a porovnavam to s koncertom Pink Floyd pred 25 rokmi. Ako koncert super – len ti ludia uz to tak neprezivaju – stoja ako solne stlpy alebo si to len natacaju na mobily…

  • Njn, rodinka Xzeitů byla na výletě a testovala mikrofony…

   Nicméně ano, za tento nešvar bych laserem vypaloval senzory… Jako se se stalo kamarádovi na zrcadlovce na Jarrem:D

  • Tak snad to video poslou i htcjirkovi, aby si to mohl poslechnout na jeho hifi v obyvaku :DDDDD

  • uni: Roger Waters? Co to je? Tohle neposlouchám, tupče. Ono jde natáčet mobilem i tak, abys jsi s tím nikomu nijak nevadil.

  • xzeit: Šlo by to bez urážek?

  • uni: Na tebe už ani ne, navíc u tebe to není urážka, ale fakt.

 12. Buď je to nesmysl nebo jsem rád, že už to dnes tak není
  1) Nevím jak ostatní, ale pokud můžu raději se setkávám osobně i teď
  2) Pohlednice stály za houby už předtím…vždycky jsem to hned vyhodil a radost z toho měly max babičky…taky to pak vyhodily
  3) Nečekané návštěvy – no ve slušné společnosti se člověk alespoň dopředu ozve
  4) Noviny jsou neohrabané, četl jsem je kdysi (15 let nazpět), když to téměř nešlo jinak
  5) Tištěné mapy nenavigují a zkuste podle mapy autem trefit bez parťáka, který „naviguje“
  6) Příběhy jsou pro děti a to funguje i dnes, příklad „Ježíšek“ a některým to nevyvrátí ani Google, viz. náboženství
  7) Jedete tam půl hodiny, abyste zjistil, že váš film je půjčený…a ta kvalita….fuj s tím. Existuje důvod, proč to nepřežilo
  8) Foťáky bez paměťovky používá minorita i dnes. Ostatní nemají důvod tuto „sentimentálnost“ vracet k životu
  9) Na koncertu jsem byl naposledy před pár lety a bylo to fajn, telefonů jsem si nevšiml (nebyl jsem vpředu). Opravdu to někomu vadí?
  10) Vytáčené připojení – fakt existuje někdo, komu se při tom zvuku nevrátí děsy z mladých let? Mně je z toho připojení zle. „vše je mnohem lepší právě díky dočasnosti“? – to snad autor nemyslí vážně.

  Tyhle příšernosti a jím podobné posty na sociálních sítích mají tendenci vzbouzet v lidech nostalgii a na první dobrou říct „bylo to fajn“ a ti jednodušší tomu možná podlehnou. Stačilo by mnohé z toho ale vyzkoušet a člověku se obrátí žaludek. Buďme rádi za to, co máme dnes.

  • ad 1) Tak na jednu stranu říkáte že máme být rádi že to tak dnes je a hned další větou říkáte, že jste rád za „starší variantu“ :-)
   ad 4) ano… není nad mluvící reklamy na webu :-)
   ad 5) Vidíte, dříve nebyli mapy tak podrobné, nenavigovali a přesto se lidi dokázali zorientovat lépe než většina lidí dnes s navigacemi. Možná proto, že jet podle mapy vyžadovalo trochu u toho přemýšlet, ne jen tupě poslouchat na slovo
   ad 8) Jako fotograf na film to nebudu komentovat, praktičnost je jednoznačně na straně digitálu, tuctovost, nezajímavost a nuda z 99% také na straně digitálu. Kvalitní snímky zmizí v záplavě milionů jiných fotek na mobil. Charisma je pak jednoznačně na straně filmu.

   Váš poslední odstavec v kontextu komentáře k prvnímu bodu působí víc než úsměvně. Znamená to že se rád setkáváte stále osobně, protože se vám z toho „obnrací žaludek“?

  • Přesně tak. Ten zvuk vytáčenýho internetu ve mně žádné vzpomínky nevyvolávají, protože v té době jsem měl jen nějaké povědomí o tom, že internet existuje a to bylo všechno.

   2) pohledy nevyhazuju a už vůbec ne ty, co byly přijaty v „dávné“ době od lidí, kteří už mnohdy ani nežijí.

   7) ve videopůjčovně jsem nikdy nebyl, ani když existovaly, video (VHS) jsem měl až od roku 2001

   9) na koncertě jsem nebyl ani tenkrát, ani dnes.

   Jisté je ale to, že dřív byla doba lepší, lidi si víc vážili jeden druhého a i těch věcí, když jich byl menší dostatek.
   Dnešní doba je strašně konzumní, lidi si neváží toho, co mají a že vůbec tady můžou žít (ještě zatím).

  • Fireman:
   ad 4) s mluvícími reklamami na webu problém nemám…blokuju weby, které mě reklamou štvou. Tady na smartmanii mluvící nejsou, naštěstí

   ad 5) ano, vyžadovalo to přemýšlet. A taky to vyžadovalo druhého člověka nebo totálně otravné zastavování. Nebo jste z těch, co čumí do mapy při řízení???

   ad 8) Z profesionálního hlediska nevím. Foťáky pro domácnosti na film byly zlo. Jestli dnes někdo z profíků fotí na film, vůbec to nehodlám dehonestovat. Zároveň nepochybuju, že je spousta fotografů, kteří dělají super snímky na digitál. Tolik k vašemu úsměvnému argumentu „tuctovost, nezajímavost a nuda z 99% také na straně digitálu“. Řekl bych, že je to spíš o fotografovi.

   K vašemu popíchnutí řeknu jen to, že jsem měl na mysli spíš technologické body, ke kterým jsem se taky nejvíc vyjadřoval. Spíš to vypadá, že prostě potřebujete kritizovat za každou cenu. Já myslím, že to bylo celkem pochopitelné.

  • HonzaEM: Pokud někdo rád vysedává u sociálních sítí a baví se skrz ně, jeho problém. Myslím, že jste jen podlehl společenskému dojmu, že žijeme všichni jen na síti. Je to blbost. Je to jen další komunikační kanál, který se objevil a skrz který lze komunikovat s lidmi, se kterými se prostě nepotřebujete vidět. Pokud by to, co říkáte, byla pravda, tak by např. upadaly hospody. Osobní setkání nikdy nebude na ústupu, je to přirozená lidská potřeba. Nikdo není rád sám, alespoň ne dlouhodobě.

  • lister0 (neregistrovaný): no z tohoto pohledu jsou sociální sítě dobrá věc, ano, komunikovat s někým, se kterým se nechci, nebo nemůžu vidět. Spíš jde o to, že místo aby si děti hrály venku, tak jsou jen na počítači, nebo dneska už sice možná venku, ale nedělaj nic jinýho, že mají dotykový mobil a jsou někde online.

   Jinak nevím, proč klasický foťák je pro domácnost zlo. Kdo fotí málo, takže ho ty „papírový“ fotky nevystěhují z bytu, je to lepší, než když fotky vypálí na CD, někam odloží (ztratí), za 10 let stejně nepujde přečíst a rodina z těch fotek nikdy nic neuvidí.

  • Je to zlo kvůli tomu, že musíš myslet na to, abys měl dost filmů, protože těch 32 políček nebo kolik jich tam bylo, je prostě někdy málo. Samozřejmě se mi taky nezdá nutné mít z kdejaké oslavy narozenin 500 snímků, ale ta možnost je vyfotit je prostě fajn.

   Máš do jisté míry pravdu. Na dětech to vidět jde. Ale ruku na srdce, ty děcka za to nemůžou. Je to dost o rodičích, k čemu je vedou.

 13. „a přesto se lidi dokázali zorientovat lépe než většina lidí dnes s navigacemi“

  Na to jsi prisel jak?

  „Jisté je ale to, že dřív byla doba lepší, lidi si víc vážili jeden druhého a i těch věcí, když jich byl menší dostatek.
  Dnešní doba je strašně konzumní, lidi si neváží toho, co mají a že vůbec tady můžou žít (ještě zatím).“

  Klasicky „vsechno bylo driv lepsi“ – je to jen subjektivni a jeste navic psychologicky klam, protoze si proste kladny vzpominky lide pamatuji lepe, nez ty zaporne (zvlast nudne).

  „ad 4) s mluvícími reklamami na webu problém nemám…blokuju weby, které mě reklamou štvou. Tady na smartmanii mluvící nejsou, naštěstí“

  Eh zrovna SM ty reklamy ma celkem otravny, zvlast na telefonu.

  „Jinak nevím, proč klasický foťák je pro domácnost zlo. Kdo fotí málo, takže ho ty „papírový“ fotky nevystěhují z bytu, je to lepší, než když fotky vypálí na CD, někam odloží (ztratí), za 10 let stejně nepujde přečíst a rodina z těch fotek nikdy nic neuvidí.“

  Tak pak je dobre, ze na CD uz vypaluje naprosta mensina..

  • Já mám na smartmanii reklamy povolené a nic mě tu neobtěžuje. Ale nevím, třeba se ti zobrauje něco jiného, co já vím…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).