Domů » Články » 10 důvodů, proč má BlackBerry 10 šanci na úspěch

10 důvodů, proč má BlackBerry 10 šanci na úspěch

Do oficiálního představení BlackBerry 10 zbývají ještě 2 měsíce a zatímco v Kanadě vrcholí přípravy na den D, my se podíváme na několik důvodů, proč má BB10 šanci uspět na trhu.

1. Jedinečnost

Ať už se specializujete na software, chytré telefony nebo holínky, před uvedením nového produktu na trh byste si měli položit jednu zásadní otázku – proč by si měl zákazník koupit právě ten váš výrobek? Společnost, která je finančně stabilní a má bohaté zázemí loajálních uživatelů, si může dovolit čas od času dodat na trh produkt bez výrazné inovace a nezhroutí se z toho. Pokud však podobně jako kanadský Research In Motion kráčíte po tenkém ledě a máte poslední šanci si získat důvěru spotřebitelů i akcionářů, průměrný výrobek vám k tomu zdaleka nestačí.

RIM si podobně jako Apple vyrábí vlastní hardware i software, po designové stránce jsou zařízení s logem BlackBerry poměrně jasně rozeznatelná od těch konkurenčních a kvalitě konstrukce či použitým materiálům také nelze téměř nic vytknout. Kamenem úrazu byl dosud již zastaralý operační systém běžící na rozhraní Java, což se má změnit kompletně přepracovaným systémem BlackBerry 10. Nejde ale pouze o změnu platformy z Javy na QNX nebo nové grafické rozhraní, ale především o jedinečnou filozofii ovládání, které se budeme věnovat hned v následujícím bodě.

2. BlackBerry Flow

BlackBerry Flow je jedním z nejzásadnějších prvků chystaného systému a zároveň největším oříškem pro redaktory, jelikož je velice těžké definovat slovy o co přesně jde. Nejedná se pouze o grafickou nástavbu nebo nějakou konkrétní funkci, Flow je v doslovném překladu „proud“, který vás po celou dobu používání systému unáší a snaží se předvídavostí a přizpůsobivostí dostat co nejrychleji k tomu, kvůli čemu jste právě vzali telefon do ruky. Prakticky ze všech současných mobilních systémů jsme zvyklí neustále používat seznam aplikací jako takový rozcestník mezi jednotlivými kroky. Uvedeme si takový modelový příklad: hrajete hru, zvuková notifikace vám oznámí příchozí email, hru tedy nečastěji minimalizujete, kliknete na notifikaci v horní liště, nebo ikonku v hlavním menu abyste se dostali do emailového klienta, po kliknutí na přílohu se otevře další aplikace, ze které se znovu přes seznam zástupců nebo nějaké rozhraní spuštěných procesů dostanete na jinou aplikaci a tak stále dokola.

  

Na BlackBerry 10 by stejná situace probíhala následovně: do hry vám začne blikat notifikační dioda, jemným pohybem palce od spodní strany předního panelu nahlédnete na aktuální notifikace, dále můžete směřovat gesto doprava, což vám dovolí nahlédnout do BlackBerry Hub, abyste zjistili, zda je zpráva důležitá a pokud o nic nejde, návratem prstu doleva se vrátíte k hraní. To vše během jedné vteřiny, jedním malým pohybem a aniž byste po celou dobu odtrhli prst od displeje a museli hledat nějaké ikonky nebo na něco klikat, funkce nahlédnutí na notifikace nebo předchozí krok se jmenuje BlackBerry Peek. Pokud se rozhodnete naopak s mailem pracovat, příloha se bez přepínání kamkoliv zobrazí navrch emailu jako byste měli před sebou štos papírů a letmým pohybem opět můžete horní vrstvu například s PDF dokumentem odsunout na okamžik na stranu, abyste nahlédli zpět do obsahu emailu a přečetli si, co je třeba v dokumentu upravit. BlackBerry Flow se zkrátka celou dobu stará o to, abyste dokázali co nejrychleji zvládnout zamyšlený úkol a nestarali se o to, ve které aplikaci se právě nacházíte.

  

3. BlackBerry Hub

Jedná se o takové centrum produktivity, kde vyřídíte 99% všech úkolů aniž byste potřebovali zapnout jedinou aplikaci navíc. Nabízí souhrnný přehled o příchozích emailech, textových zprávách, notifikacích z BBM, Facebooku a dalších aplikací, jedním tahem dolů si zobrazíte nadcházející události v kalendáři, prohlídnete si informace o lidech, se kterými se máte setkat na schůzi. Je to pevná součást systému, která běží neustále na pozadí, dostanete se sem odkudkoliv jedním tahem prstu doleva. BlackBerry stroje byly vždycky považovány za nejlepší na práci a naopak pokulhávaly po stránce mediální; zatímco velké displeje a výkonný hardware, který spatříme v nových modelech s BlackBerry 10 se nabízí ke konzumaci multimédií, BlackBerry Hub je jasnou známkou toho, že RIM neztratí ani doposavadní uživatele, kteří si koupili ostružinu jako nástroj k práci či komunikaci.

  

4. Ovládání jednou rukou

Mít telefon s velkým displejem má bezesporu spoustu skvělých výhod, pokud jste ale v situaci, kdy máte volnou jen jednu ruku (ve které držíte smartphone), u každého ze současných mobilních OS jednou narazíte na problém, kdy je požadovaný prvek na displeji mimo váš dosah a pokud si nechcete vykloubit palec, bez druhé ruky se neobejdete. Namátkou zmíním URL bar v prohlížeči iOS (stejně jako další základní ovládací prvky jako tlačítko zpět v nastavení a mnoha aplikacích, vyhledávací pole v mapách, atd.) nebo notifikační centrum při horním okraji displeje v Androidu.

  
iOS, Android a Windows Phone: v těchto situacích byste na ovládací prvky palcem rozhodně nedosáhli

BlackBerry 10 je od píky optimalizovaný pro ovládaní jednou rukou a ty nejdůležitější ovládací prvky jsou vždy v komfortním dosahu vašeho palce. Lišta pro zadání webové adresy je zakotvena dole, notifikace zobrazíte tahem palce od spodního okraje, gesta pro minimalizaci aplikace nebo náhled Peek taktéž nepřesahují fyziologickou pohyblivost palce.

 
Smoked by BlackBerry 10? :) RIM sází nejen na rychlost systému, ale i na snadné ovládání jednou rukou.


5. Dostatek aplikací

Není žádným tajemstvím, že současný BlackBerry OS dojíždí právě na nedostatek aplikací a obecný nezájem vývojářů a bývá to také nezřídka rozhodujícím důvodem, proč uživatel při výběru nového telefonu sáhne raději jinam. BlackBerry OS je jako Titanik, který sice ještě pluje, ale všichni ví, že na něj už čeká ledovec; RIM si uvědomuje, že tuhle loď už nezachrání a tudíž soustředí maximum sil na zcela novou s názvem BlackBerry 10. I přes finanční potíže kanadská společnost investuje nemalé částky do podpory vývojářů, pořádá po celém světě pravidelné konference BlackBerry Jam, za zmínění stojí i online semináře, návody, doporučení, guideliny, programy odměn pro nejaktivnější vývojáře a mnoho dalšího.

 

Na každé z akcí pořádaných RIM se mohou vývojáři také přihlásit o zařízení BlackBerry Dev Alpha – jedná se o smartphone, který je až na vnější konstrukci vybaven steným hardwarem, jaký najdeme později v prvních modelech prodávaných s BB10. Není určen pro finální spotřebitele a nikdy nepůjde do prodeje, ale vývojáři díky tomu mohou své aplikace místo na virtuálním simulátoru testovat rovnou na skutečném zařízení. Od českých i zahraničních developerů jsou zatím slyšet pozitivní ohlasy a zájem o tvorbu aplikací a her pro BlackBerry 10. Obavy o nedostatek kvalitního softwaru tedy můžete odložit stranou.

6. Velký displej i hardwarová klávesnice – každý si vybere

Když se dnes řekne BlackBerry, většina z vás si jistě představí typickou konstrukci s malým displejem a fyzickou QWERTY klávesnicí pod ním. Tento form-factor se stal mezi uživateli ostružin velice populárním a většina současných uživatelů BlackBerry by klávesnici nikdy neobětovala na úkor displeje. RIM se však snaží co nejvíce rozšířit cílovou skupinu a chystá i celodotykovou řadu L-series, první vlaštovkou v této kategorii má být BlackBerry London, který se bude pyšnit 4.2″ displejem s rozlišením 1280 x 768 pixelů a denzitou 355 ppi (pro srovnání iPhone 5 má rozlišení 1136 x 640 pixelů a denzitu 326 ppi).


Kanaďané zapracovali i na softwarové klávesnici, která je oproti současným celodotykovým ostružinám o značný kus dál. Predikce zobrazuje při psaní návrhy slov, která pak můžete tahem nahoru vkládat do textu a řídíte-li se pravidlem „Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověk“, jistě vás potěší i fakt, že softwarová klávesnice zvládá predikci a korekci textu simultánně v několika jazycích zároveň. Pokud tedy například budete psát email anglicky a do toho vám přijde SMS zpráva od kamaráda, budete mu moci ihned odepsat česky bez přepínání nastavení a bez toho, aby vám predikce vkládala do české zprávy anglická slovíčka. Zůstává stále otázkou, zda RIM počítá do budoucna i s výsuvnou konstrukcí, zatím je však jisté, že 30. ledna bude zároveň představen jak celodotykový London, tak i klasická Nevada s hardwarovou klávesnicí.

7. Vyměnitelná baterie, slot na karty, NFC, microUSB, HDMI, USB host

Co je pro některé konkurenční smartphony tabu a pro jejich uživatele trápením, chce RIM nabízet jako základní výbavu. Nejednomu majiteli iPhonu se jistě zdálo o možnosti prodloužit výdrž svého gadgetu vyměnitelnou baterkou, navýšit jinak drahé vnitřní úložiště o microSD kartu, sdílet obraz na televizní obrazovku bez nutnosti kupovat Apple TV a sáhodlouhé diskuze na téma nestandardních konektorů raději ani nebudu zmiňovat. Již nyní je oficiálně potvrzeno, že telefony s BlackBerry 10 budou vybaveny vyměnitelnou baterií, slotem na microSD karty, klasickým microUSB konektorem, pro připojení k televizi budete moci využít HDMI port, nebude chybět ani bezdrátová technologie NFC a později se dočkáme pravděpodobně i softwarové podpory pro USBhost. Proč tedy volit kompromisy, když můžete mít vše najednou?

  

8. Výhody pro korporátní zákazníky

V dnešní bleskovce jste si mohli přečíst, že podle analytiků Android a iOS předběhnou BlackBerry i v korporátní sféře, které dříve vévodily právě ostružiny. Pokud bychom vycházeli ze současné situace, nedá se takovému výroku vůbec nic vytknout. Dříve většina lidí používala pro soukromé účely obyčejné telefony a ty drahé funkcemi nacpané smartphony si mohli dovolit jen pokud je vyfasovali v práci. Letos se situace konečně otočila ve prospěch chytrých telefonů, například v USA používá více lidé smartphony, než takzvané hloupé telefony. Lidé se o smartphony začali také více zajímat, číst články, kupovat aplikace, začali si ke konkrétním operačním systémům budovat jistý vztah a je proto zcela pochopitelné, že spokojený uživatel Androidu by raději viděl na pracovním stole svou vyladěnou „estrojku“, než nějakou ostružinu, kterou mu vecpal šéf. Firemní politika reagovala na novou dobu metodou BYOD neboli Bring Your Own Device (z angl. „přines si své vlastní zařízení“, pozn. red.), takže ve finále si zaměstnanec koupil tu vysněnou „estrojku“ a šéf mu ještě vrátil část peněz – vlk se najedl a koza zůstala celá. Zatím jsme ještě pořád ve fázi, kdy Android a iOS vytlačuje z pískoviště to nudné BlackBerry.

Co se ale stane jakmile se na trh dostanou nové ostružiny s větším a jemnějším displejem než má iPhone, hardwarem, za který se před konkurencí nebudou muset stydět a operačním systémem BlackBerry 10 uvnitř? Samozřejmě, že hned s vítězným pokřikem nevybojují odebraný hrad, tedy korporátní sféru, nebuďme naivní. Ale stane se to, že se BlackBerry 10 najednou ocitne vedle Androidu, iOS a Windows Phone na stejné straně barikády a bude soutěžit o zájem zaměstnanců i peníze velkých společností jako rovnocenný soupeř. Pojďme si stručně představit hlavní zbraň RIM v tomto boji – BlackBerry Balance. Jedná se o takovou virtuální příčku, která dokáže na jednom telefonu rozdělit osobní i firemní data tak, aby se dalo zařízení pohodlě používat pro oba účely.


Pokud nechcete sledovat celé video, přesuňte se na čas 3:47, kde je ukázka BlackBerry Balance

Dosud si většina lidí musela nosit v jedné kapse osobní mobil upravený na míru potřebám a v druhé ten firemní, kde byl administrátorem dálkově řízený seznam aplikací bez možnosti nainstalovat vlastní a podobná omezení. BlackBarry Balance vytvoří dva odlišné účty – osobní a firemní a na každém z těchto úštů si budete moci nastavit jinou tapetu, nainstalovat jiné aplikace, z osobního účtu pak například neodešlete citlivý firemní dokument mailem jelikož jej vůbec neuvidíte ve správci souborů a naopak váš nadřízený nebude mít sebemenší přístup k vašim soukromým fotkám z dovolené atp. Přepínání osobního a pracovního účtu je přitom velice jednoduché – tahem prstu dolů z hlavní obrazovky se objeví jednoduchá nabídka ze které se jedním kliknutím dostanete na jeden, či druhý účet. U obou si můžete nastavit jiné přístupové heslo a jiná bezpečnostní omezení.

9. Zabezpečení

Hned po kvalitní QWERTY klávesnici patří k největším výhodám ostružin jejich zabezpečení. V rámci speciálního tarifu BlackBerry Internet Service získáze kromě neomezeného internetu i kompresi a šifrování dat, to se týká především proprietárního komunikačního rozhraní BBM. Dále tu máme zdarma službu BlackBerry Protect, která umožňuje zjistit polohu odcizeného telefonu a pak jej dálkově zamknout nebo rovnou vymazat. Přímo na zařízení pak nabídne BlackBerry 10 kromě standardního přístupového hesla i možnost šifrování vnitřního úložiště a paměťové karty, což jej ochrání před přístupem k citlivým informacím například z počítače. O kvalitě zabezpečení svědčí i fakt, že BlackBerry 10 získal FIPS 140-2 certifikát (Federal Information Precessing Standard), což umožňuje jeho využití ve vládních organizacích. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec první platformu, která získala tento certifikát ještě dříve, než byla vůbec uvedena na trh.

10. Mediální prezentace

U tohoto bodu je těžké dělat nějaké závěry, jelikož hlavní vlna reklam bude spuštěna až 30. ledna 2013 – v den oficiálního uvedení BlackBerry 10. Byla by však chyba toto téma nezmínit. V minulosti jsme byli svědky naprosto otřesné a nedostatečné prezentace produktů BlackBerry médiím. Příkladem za vše je tablet BlackBerry PlayBook, který i přes své dětské nemoci byl svým způsobem revoluční. Jako první zařízení na nové platformě QNX navíc vybaven hardwarem, za který se nemusí stydět ani při srovnání se současnými tablety, měl před rokem díky téměř nulové konkurenci v sedmipalcové kategorii velký potenciál, který RIM nedokázal proměnit.


Uniklé video z chystané reklamní kampaně s názvem „Ve správných rukou“

Od té doby se však v Research In Motion zásadně změnilo obsazení nejen na nejvyšších místech, výměna personálu proběhla i na pozici CMO (Chief Marketing Officer) a podle dosud uniklých materiálů, schopnosti nadchnout nezávislé vývojáře a veřejného vystupování vedení RIM to pro BlackBerry 10 nevypadá vůbec špatně. Thorsten Heins se po počátečních rozpacích ukázal jako poměrně schopný CEO a o zlepšení veřejného pohledu na společnost svědčí i cena akcií, která po dlouhém propadu téměř na úplné dno poslední dva měsíce pomalu ale jistě stoupá nahoru a odráží i stoupající důvěru akcionářů v úspěch RIM.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

59 komentářů

 1. oh yeah! :) Snad nám to Mayové nepokazí :)
  EDIT: btw, buď jsem slepý, ale nemohu najít dole pod článkem název autora :)
  EDIT2: ehm, Stejně jsem věděl, že to byl Ruslan :D sry za spam

 2. Mirek (neregistrovaný)

  Pocitam, ze me asi nekdo brzo serve jak se mi hned stalo minule kdyz jsem se otrel o BlackBerry, ale myslim, ze je to potreba to rict (protoze se to tyka dlouhodobeho trendu co tady na smartmanii vidim)…

  BlackBerry rozhodne neni v takove pozici jak se ho snazi na Smartmanii prezentovat. To uz zacina byt virtualni realita. Ma tady nektere skalni fandy – treba autor vyse uvedeneho clanku – a to trochu zastira objektivni pohled.

  Blackberry je prezentovano jako rovnocenna alternativa ostatnich OS, telefon/tablet od Blackberry se umele pridava do clanku srovnavajicich aktualni telefony ci tablety (viz Playbook v nedavnem clanku o tabletech – Playbook byl obchdni neuspech a rozhodne neni vniman jako alternativa k Apple ci Android tabletum).

  Chtelo by to trochu objektivity… Kazi to dobre jmeno Smartmanie… Lakovanim situace na ruzovo se nic nezlepsi…

  Nemam nic proti Blackberry – treba idea moderniho telefonu s klavesnici (ne jen obvykle placky) je velmi dobra… Preji uspech i kdyz musim rict, ze bych na to asi nevsadil… Ale budu rad kdyz se ukaze, ze se pletu.

  Ma hlavni vyhrada je pouze ze by to tady zastanci Blackberry nemeli tak prehanet… Je rozdil mezi pranimi a realitou…

  PS: pokud ma nekdo potrebu mi sdelit, ze kvuli lidem/novinarum s postoji jako ja ma Blackberry problemy, tak nemusi… To uz jsem se dozvedel minule…

  • „(Playbook byl obchdni neuspech a rozhodne neni vniman jako alternativa k Apple ci Android tabletum)“ Je krásná věta, daný Tablet není alternativa k Výrobci nebo Systému. Ale neboj, pochopit se to dá:-)

   Provozuje v ČR vůbec nějaký operátor BES/BIS server nebo jsem úplně mimo a dělají tak všichni?

  • Mirek (neregistrovaný)

   Pouze zkratkovite vyjadreni… Jinak doma mam tablet Ipad 2 od Applu a telefon Samsung Galaxy S Advance od Samsungu a 2 starsi Windows Mobile telefony od HTC… Takze vim co je to Apple, iOS, tablet, Android, BlackBerry, RIM atd… Jen jsem obcas liny to rozepisovat… :-(

  • Whiter (neregistrovaný)

   No ale PlayBook si evidentně neviděl ani z vlaku, tak jak se opovažuješ vynášet takové soudy? :):)

  • whiter (neregistrovaný)

   UNI: služby BlackBerry jsou v ČR plně funkční. :)

  • Jasne, zato MS se svym WP naplnuje ocekavani prodejnosti a penetrace trhu uz nekolik let, co? :-) Obavam se, ze trh ma trochu jine zakonitosti, coz je videt prave na WP. Moc jim zatim nepomahal ani takovy gigant, jako je Nokia, kde narazili podle me z uplne jinych duvodu, nez ze by byl WP spatny system. RIM zde muze mile prekvapit, rozhodne bych ho nezatracoval a klidne bych jej nadale zminoval po boku iOS, Android, WP zarizeni …

  • Mirek: když tak čtu tvůj elaborát, už chápu, proč bulvární servery na BB nejraději plivou – vždyť jednodušší čtenáři, jako jseš ty, to vyloženě vyžadují.

   A odsuzovat objektivitu Smartmanie proto, že si na rozdíl od bulváru dovolí napsat i nějakou pozitivní pravdu o BB? To je trochu silné kafe. Běž prosím tě na mobil.cz, to je ta úroveň co vyžaduješ.

  • hop.sem (neregistrovaný)

   U TM si nejsem úplně jisty, ale O2 a Vodafone mají speciální tarify pro BES/BIS.

  • Mirek: „…doma mam tablet Ipad 2 od Applu a telefon Samsung Galaxy S Advance od Samsungu a 2 starsi Windows Mobile telefony od HTC… Takze vim co je … BlackBerry“ To fakt pobavilo. ;-)

   Třebas já jsem skončil u BB kvůli tomu, že potom, co MS utnul Windows Mobile (včetně bezdotykové verze Standard), žádný rozumný telefon s fyzickou klávesnicí s Androidem nebyl. Už po prvém dni s BB bych neměnil ani za svět. Dneska třebas dám na té srandovné klávesnici 180 úderů za minutu, což nešlo ani na podstatně větších WM zařízeních typu Kaiser… A to nemluvím o milionu jiných detailů, které jsou u RIMu dotažené k dokonalosti. Manželka přešla na plně dotykové BB z Androidu a také na něj pracovně nedá dopustit. Ale děti jsme robůtkem potěšili, to zase jo… ;-)

  • hop.sem: Takže použitelnost zařízení (platformy) je závislé na vůli operátora? No to tedy nic moc ((co bylo křiku, že nefunguje BT Tethering s iPhone u O2 (což bylo dost směšné vzhledem k tomu, že Android v té době o tomto ani netušil komplet…)).

  • UNI: kdyby jsi se trochu popídil o nějakých informacích tak bys věděl, že speciální datový tarif je potřeba už ze samotné podstaty BlackBerry. BlackBerry mám totiž vlastní komunikační vrstvu v datové síti. Jak Ruslan zmiňuje v článku, provoz v této datové vrstvě je komprimovaný a šifrovaný a na tom staví většina služeb BB. Proto je potřeba speciální datový tarif a zatímco Vodafone nabízí BlackBerry Internet Service v rámci IVM Premium zdarma, T-Mobile a O2 jsou „specifický trh“ a mají to jako speciální datové tarify. V rámci sítě BB máš ale neomezený objem dat… Jak jsem řekl, zkus si o tom něco zjistit :)

  • Whiterabbit: snažíš se bohužel zbytečně, Uni je jen prostoduchý troll, který se vytrvale již mnoho let snaží špinit všechny diskuze, které nejsou o jeho oblíbeném iPhone (který si nemůže dovolit). Viz. ta kravina co tu napsal :-)

  • Uni. Android už měl dávno wifi tethering a ano šlo to mnohem pohodlněji, bez ohledu na operátora.

 3. Smartmania má jediného BB redaktora a asi tak 5 uživatelů. Taková skupina těžko vytváří nějaké trendy, nebo výrazně ovlivňuje kvalitu SM. Nemyslíš? ;)

  Ohledně stavu samotného RIMu je těžké vynášet jakékoli soudy. Většina hloupých redaktorů jen omrzení opakuje, jak je RIM ve sračkách a dlouho nepřežije. Fakt je, že záleží na tom z jaké strany se na něj člověk podívá a z hlediska příjmů je to prostě úspěšná firma. Ono se totiž úspěch dá vyjádřit i jinak, než že má pouhé nula nula nic procenta z trhu, že?

 4. Tak na BB10 se velmi tesim, zvlast samotna myslenka Flow je skvela, ovladani telefonu jednou rukou mi moc chybi na ostatnich platformach (z ovladani neceho vetsiho nez 4″ me po delsi dobe boli cela ruka, ale mozna je to na zvyku). Doufam, ze RIM to dotahne do uspesneho konce. Ovladani gesty je pak velmi pohodlne a hlavne umoznuje plynule provadet veskere cinnosti (proto taky Flow). Z videi, ktere jsem prozatim videl to vypada bajecne.

  Alfa a omega jsou samosebou aplikace a mam strach z toho, aby se neopakovala stejna situace jako u Playbooku, rekl bych ze bod 5 je zatim neznama…

  Balance vypada docela uitecne.. Nijak po tom nevolam, ale muze to byt uzitecne:).

 5. Ja som na toto veľmi zvedavý, keď to bude fungovať tak skvele ako to opisujú tak super. Naozaj, ovládať 4,5´´ palcový display jednou rukou, to by bolo super, tak isto aj ostatné vychytávky…som naozaj zvedavý

 6. RIMu fandím. Měl jsem od nich řadu přístrojů. Věřím, že se OS BB10 povede a taky věřím, že nebude pro každého. Stejně jako dnes si hodně fanoušků vůbec nepřipouští, že by mohla BB používat. BB prostě není pro každého. Je to stejné jako s MacOS X. Buď vás chytne a nebo ne… Mně osobně se líbí, má spoustu věcí které nemají ostatní OS, ale taky má spoustu nedotažených „jiných“ věcí. Zastaralý a nemoderní „kabát“ a taky dost zastaralý HW.

  Každopádně, jsem zvědavý jak se uchytí BB10.

  • Nevím, jestli v současné době máš BB nebo ne, ale zastaralý a nemoderní kabát a zastaralý hw neplatí. Koukni naživo na BB 9900 nebo 9860. Materiály, zpracování a design jsou luxusní. Kromě Sony je to skoro jediná firma, která si s designem hraje, u jejich telefonů nikdy nejde o pouhé ostré/kulaté „hranoly“. Navíc současná předzvěst BB10 – PlayBook je i po 2 letech života rychlejší stroj než např. současník Google Nexus 7 a to i se všemi vymoženostmi jako je plný multitasking a Flash v browseru, což jsem si (ehm s potěšením) osobně vyzkoušel.

   Jestli se BB10 uchytí, je jedna velká otázka, jak známo, tržní úspěch nikdy není o kvalitě produktu. Ale jedna věc je jistá: hw/sw BB10 bude perfektní určitě :-)

  • Stando: Měl jsem BB 9900 i 9860, měl jsem i 9810,9800,9700,9000,9500, takže vím. Tím, že jsem napsal „nemoderní kabát“ jsem myslel hlavně, neatraktivní. I když poslední OS7 a 7.1 vypadá docela k světu, stále se nemůže porovnávat s jinými moderními OS, jako jsou WP a třeba i Android. Prostě, pro většinu mladých to není „in“ a proto se to hůř prodává. Řekněme si to na rovinu, dnes pokud to není „in“ a nebo „cool“, tak to moc šancí nemá. Co na tom, že to má špičkovou podporu Soc. sítí, hlavně propojení s OS, ale prostě ten design není „in“.

   Za druhé, zastaralý HW. Na tom trvám a to, že poslední generace přístrojů mám Qualcomm s GPU Adreno 205 něčemu napovídá. To už je dnes hodně starý HW, ani čínské přístroje to už nemají, a ty se prodávají za pár šupů… A zase, pokud to není „in“, nemá to dvě jádra minimálně, tak je to prostě špatně prodejné. A když to stojí 14 tis, tak je to výsměch. Starý SoC, vysoká cena, prostě, kdo chce kam, pomozme mu tam… A pokud se nemýlím, tak tohle byl jeden s velkých důvodů výměny vedení v RIMu.

  • Pokud tohle dokáže změnit BB OS10 a nová generace přístrojů, tak má RIM vyhráno…

  • Milennium: jo pokud myslíš vzhled OS (tedy sw) tak tam se dá mluvit o zastaralosti, to je pravda. No pro mě jsou dvě různé věci „moderní“ a „cool“ :-)

   Já hry na telefonu ani tabletu nehraju (ne kvůli nedostatku času, ale protože mě nebaví), takže dostatečnost hw soudím jen podle rychlosti reakcí a systému – tam je PlayBook na špičce.

   Na druhé straně, taky díky „zastaralosti“ hw mělo BB vždy pověstnou výdrž. Ale jak říkáš, dneska všechno musí být cool, jinak to není prodejní artikl a výdrž není pro lidi důvodem.

  • Bohuzel ta dnesni/soucasna „coolovost“ vytlacuje veci bezne protlacuje naopak uplne nesmysly.

  • Par BB jsem take mel, hlavne 9900, 9790 a nizsi modely. Jsou to skvele telefony, ale ten OS je opravdu uz za zenitem. Vynuceny reboot po instalaci aplikace je vazne otravny, zvlast kdy u BB neni zrovna nejrychlejsi :-) Jsem zvedav s cim prijdou.

 7. Tak mistr neregistrovaný Mirek by si taky mohl koupit nějaké BB než o něm vynese názor :)

  Já dlouho uvažoval o BB, vyzkoušeno WM, WP, anDroid, jenom Iprd jsem netestoval, pač se mi hnusí už na první pohled :), nakonec jsem do něho šel. Nelituju a nebudu měnit pokud BB10 bude takové jak se prezentuje.

  Od doby, co používám telefon na práci, svižný systém který nepadá :D … prostě už nepotřebuju flashovat romky každých pár dní aby byl systém stabilnější … no prostě jsem z toho vyrostl a zalíbila se mi svižnost, stabilita elegance :P

  Vím, že tu v očích některých vytvářím zbytečný flame vůči Mirkovi, ale není to tak. Nezkusil. Neví. A možná mu vyhovuje něco jiného :)

  I stay with BB

  • Já ale nemám pocit, že napadá BB , on pouze správně poukazuje, že firma upadá, co se prodejů týče a jeho podíl klesá. A bohužel to bude pokračovat, úpěch nečekej i když si to budeš stokrát přát.

  • Správně poukazuje? Nemám ten pocit, že tisíckrát zopakovaná teze bulvárních plátků tisíckrát recyklovaná jednoduchými uživateli v diskuzích má ještě nějaký smysl :-) Pochopíš časem, zatím o tom jen přemýšlej.

  • Já se řídím pouze čísly a ty jasně ukazují propad. Sám sobě si nalhávej co chceš, na ty chytřejší tvoje lži neplatí.

  • To je přesně ono a o tom taky píšu: řídíš se čísly někoho jiného. Já ne – používám svou hlavu a díky tomu mám už rok PlayBook a díky tomu jsem poznal, co je to pokročilý OS s funkcemi, které žádný jiný výrobce neuměl implementovat a s pokročilým ovládáním, jehož pohodlí je daleko před ostatními.

   A z toho taky vyplývá, proč někteří (jako ty) zakrněli u nenávistných blitků v diskuzích a jiní (např. já), spokojeně využívají výhod, které vy, ovečky bulváru, nikdy nepoznáte. Tedy pokud to „vaši“ výrobci časem nezkopírují :) Já si nenalhávám, právě já jsem ten, co žije praxí a realitou :)

  • Dnes si kazdy mysli ,ze to co je vetsinove je to jedine spravne a to minoritni povazuji za spatne..Ukazuje se ze opak je pravdou.

  • Ne, ty nedokážeš oddělit svůj pohled fanatickýho fanouška od reality. Tady nikdo nemluví o tom, jestli je systém špatný, nebo dobrý, ale že se neprodává, to jsou dvě různý věci. Výsledky firmy zveřejňuje firma sama, to jsou její čísla a ty jsou momentálně smutná. A o tom kopírování, nevím, kdo teď z křížkem po funuse se chce zachránit dotykovým ovládáním a nápadně podobným systémem.

  • Geary: Aha, a ty jsi mně, fanatikovi, přišel ukázat ten správný střízlivý pohled na věc tak, že mluvíš o tom co jsi nikdy neměl v ruce a pod článkem, který je o vlastnostech BlackBerry, bliješ o krachu :-)

   Ehm, díky, já raději budu spokojeně používat kvalitní zařízení krachující firmy a budu kecat s lidma, kteří mají zájem a ty zůstaň u svých nenávistných žvástů ve světě čísel a offtopiců, ju? :)

   Htcjirka: jo jo, někteří posuzují kvalitu čísly a my praktickou zkušeností. Myslím, že i nadále zůstanu u svého „fanatického“ přístupu :D

  • Tohle už je opravdu vypláchlej mozek ostružinovou šťávou. Opakuju a naposledy, neřekl jsem ani slovo o kvalitě telefonů , nebo systému, neřekl jsem ani slovo o krachu, pouze zmiňuji momentální kondici firmy, která na tom byla v minulosti výrazně lépe. Že něco může být kvalitní a zároveň neůspěšný se vůbec nevylučuje. Lépe se nauč chápat psaný text, jinak se raději nepleť o diskuze.

  • Ok, zkusím to s tebou od lesa na modelovém příkladě: jaký myslíš, že bude mít účinek, když budeš ty (nebo stádo podobných) dva roky v kuse chodit do diskuze o jednom typu naftového vozidla a budeš tamějším provozovatelům toho auta po celé dva roky pořád dokola tvrdit, že nafta je horší než benzín, protože má horší ekologický dopad a dražší náhradní díly?

   Jaká myslíš, že bude informační hodnota tvého objevného tvrzení? Jaký myslíš, že toto tvrzení bude mít dopad, když je článek tématicky o něčem jiném a i přesto tento žvást budou muset opravdoví zájemci číst už druhým rokem pořád dokola? Myslíš, že se ti dostane vřelého přijetí a poplácání po ramenou, jaký jsi to velký objevitel a analytik? Anebo budeš za prostoduchého frustráta, co sice může mít pravdu, ale tématicky je úplně, ale úplně mimo?

  • geary (neregistrovaný)

   Opět lžeš, kdo tě to učí? Já tady nikoho o ničem nepřesvědčuju, to byla pouze reakce na to, co psal někdo jiný,potom ses do toho ale hloupě přisral ty , ačkoliv se tě nikdo na nic neptal a célé to obrátil.Chováš se paranoidně a za vším vidíš pomlouvání svojí hračky, což tady nikdo nedělá.To si snad děláš kozy, že někdo čeká od tebe plácání po ramenou, to by byla pro každýho spíš potupa.

  • Chlapi klííd, dyť o nic nejde ;)

 8. Ach jaj čas ukáže takto o rok sa uvidí koľko sa predá BB10. Aj keď si myslím že začiatok roka je trošku zlý termín. Ja si počkám A potom sa rozhodnem či WP8 alebo BB10 vyzerá zaujímavo jedno z hlavných kritérií budú aj dostupné aplikácie a ich možnosť kúpiť si ich na Slovensku aj hlavne kvalita offline navigácie.

 9. teekey (neregistrovaný)

  Mozna mi v clanku chybi jen drobna zminka o BlackBerry Runtime for Android. Pokud se tuto zalezitost podari dotahnout do „funkcniho“ stadia, tak by to bylo pro BB velke plus. Android Market je dneska nakrmeny obrovskym mnozstvim vsemoznych aplikaci a predevsim zasluhou GooGle to bude i v nasledujicich hlavni trh pro vsechny vyvojare. Kvalitni aplikace samozrejme musi byt dostupne i primo pro BB OS, ale v nekterych pripadech clovek prece jenom slusnou nahradu nenajde a moznost spoustet Android aplikace byt s nejakym omezenim by tomu dala trochu jiny rozmer :)

  [odkaz]

  [odkaz]+10+android+player+RIM

  • Ahoj, o Android runtime vím, používám jej na PlayBooku, ale do článku jsem ho nedával záměrně, nemyslím si, že by dokázal nějak zásadně ovlivnit úspěšnost BB10. Je to na delší diskusi, nicméně jako hlavní důvod bych uvedl nejednotnost UI. Zatímco nativní aplikace budou mít rozhraní ladící s moderním systémovým UI, aplikace spouštěné pres Android Runtime mají UI Android 2.6, mají i jiný typicky Androidí způsob ovládání atd. Přirovnal bych to k LPG u aut – je fajn to mít, ale benzín/naftu nikdy nenahradí ;)

 10. Po HW i SW stranke skvele zariadenia, ale ten termin uvedenia na trh je zo strany RIMu este vacsi fail, ako v pripade MS a jeho WP8… ano skalni si to kupia, lenze RIM konecne mohol oslovit aj uzivatelov Androidu/iOS a nalakat ich na predvianocny predaj. Takto len strati z hladiska kupyschpnosti obyvatelstva najpotencialnejsi mesiac v roku…

 11. amx (neregistrovaný)

  hlavne, ze na prilozenom videu je vidiet, ze ovladacie prvky sa zobrazuju aj v hornej casti displeja; nehovoriac o tom, ze s riadkom adresy v prehliadaci na spodnej strane prisiel Windows

 12. krásný flame se zase povedl :) Chtěl jsem se nad tím nějak zamyslet a oponovat některým, ale nemám čas ani chuť. Jdu efektivně pracovat se svým BB a PB :) Nemám tolik energie jako Standa ;)

  • Já mám tolik energie, protože to dělám hlavně kvůli sobě: baví mě sledovat reakce těchto virtuálních analytiků. Nedělám si iluze, že by to někam vedlo :-)

   Až se objeví další pěkný článek o BlackBerry, virtuální odborník zase vyleze z nory a zase vypotí 1000x recyklovanou kravinku s pocitem velkého znalce trhu :-)

  • Zatímco ty padáš z dvanáctýho patra a utěšuješ se tím, že jsi právě v pátém, tak že je to vlastně ještě dobrý, ale na tu držku stejně nakonec dopadneš.

  • Geary: No je tu šance, že se Země zastaví a zmizí gravitace, nicméně je fakt, že vzhledem k momentální rychlosti a pouze 5. míjeného patra…:-)

  • hle, akcie rimu zase stouply :D Takže úpadek je teď směrem nahoru ? :)

   @Geary: správná analýza tkví v tom, že dokážeš odhadnout správný čas dopadu třebas i na tu držku. Tvůj odhad je „nakonec“ … ehm, doufám že se neživíš analytikou ;)

  • Já vím,ty máš tu představu, že když budeš padat ve výtahu, tak těsně před dopadem stačí nadskočit a nic se ti nestane. A až porostou pár čtvrtletí, tak to zmiňuj. Že jeden den rostou a pak měsíc padají, tím se můžeš utěšovat, ale akcionáři asi radost mít nebudou. Nemusíš být přeci analitik, aby sis uvědomil, že firma, která je neustále ve ztrátě na tom neni dobře

  • Diskuze už je pomalu delší než článek, ale kloudná informace žádná. Kdyby, zde se hádající přispěvatelé, věnovali tolik pečlivosti obsahu svých zpráv, jako si dávají záležet na tom, aby v každém komentáři nechybělo rýpnutí do toho druhého, tak to mohla být opravdu zajímavá diskuze. Přičemž každý si lpí na svém detailu, který zveličuje, tak aby vyhovoval jeho názoru.

   GEARY má pravdu v tom, že je brzo na to, aby se vynášel finální verdikt, zda RIM roste nebo ne. To opravdu vyžaduje delší časový úsek. Ale zase BERCZO má pravdu, že poslední období se jeví pozitivně a dává příslib do budoucna. A psát „jeden den rostou a pak měsíc padají“ je obyčejná provokace. Stačí se podívat na poslední obrázek v článku, kde je velmi snadno a přehledně vidět, že za poslední 3 měsíce RIM kolísavým tempem roste. Takže přesnější by v současné situaci bylo říct „jeden den klesají a pak měsíc rostou“… Tak přestaňte psát nesmysly a hádat se o jeden o koze a druhý o voze, to nikam nevede.

  • karelsid: Dobře, tak konstruktivně. Absolutně není problém napsat článek „10 důvodů, proč je RIM už ze hry venku“, ale byl by stejně přínosný jako tento:-)

  • UNI: Kritizovat je vždy jednodušší a zvládne to každý…

  • karelsid: Proč kritizovat, stačilo by jen říkat, co mají jiní a RIM ne:-)

  • Uni neví co je to BIS/BES, nemá potuchy kdo ho nabízí, obecně o BB neví nic, článek nepovažuje za přínosný. Nic neví, neumí a ani ho to nezajímá. A přesto tu pořád píše. Zoufalost jeho nutkavé virtuální seberealizace je… smutná :-)

  • @Uni: Neber to jako rejp, ptám se zcela seriózně – když píšeš, že článek „10 důvodů proč je RIM ze hry“ je stejně (předpokládám málo) přínosný jako článek „10 důvodů proč má BB10 šanci na úspěch“, tak jaký článek bys ty osobně ocenil, pokusím se z toho nějakým způsobem alespoň částečně v budoucnu čerpat.

   Není žádným tajemstvím, že používám telefon a tablet s logem BlackBerry a že to zcela logicky svádí k nařčení z fanatizmu, ale opravdu se snažím psát články objektivně, nevymýšlím si a nepřekrucuju fakta. Já to vnímám z toho pohledu, že zajímat se o nějakou společnost neznamená ji za každou cenu obhajovat a nosit růžové brýle. Pro mě to znamená denně číst aktuality z několika zahraničních serverů, sledovat průběžný vývoj akcií, domlouvat se zástupci společnosti zařízení na recenze atd. Nemyslím si, že je špatné mít v redakci takřka odborníka na jeden konkrétní operační systém nebo brand, každý nemůže být expertem na všechno. Nikdy bych nesepsal podobně dlouhý článek třeba o Androidu a není to proto, že bych si myslel, že je to špatný systém, ale proto, že o něm nevím zdaleka tolik jako o BlackBerry a ze zásady se nepletu do něčeho, čemu nerozumím. Na podobné reakce typu „no jo, psal to Ruslan, tak ještě aby tam nevychválil RIM“ se setkávám snad pokaždé, kdy vydám nějaký článek. Ano, píšu o RIMu vesměs pozitivně, protože negativní (a bohužel většinou bulvární nepodložené) články vidím každou chvíli na jiných serverech, lidé neustále omílají dokola klišé, že je RIM na pokraji krachu, že se jeho akcie propadají a že nemá šanci to ustát. Přitom když se podíváš třeba na poslední obrázek tohoto článku, tak je jasně vidět, že akcie RIMu stabilně rostou s blížícím se příchodem BB10. Snažím se to moře negativních bulvárních článků vyvážit alespoň jednou za měsíc rozsáhlejším článkem s uváděním konkrétních argumentů. Ale mrzí mě, že je na SmartManii poslední dobou trend komentářů typu „no jooo, zase nadávají na Windows Phone, to si je určitě zaplatil Samsung“, „no jo, zase chválí Windows Phone, to si ty redaktory určitě zaplatil Microsoft“, „No jo, zase píše o BlackBerry, to je ale blázen“… Na druhou stranu názor čtenářů je pro nás důležitou zpětnou vazbou a pokud je někdo schopný napsat konstruktivní kritiku, rád si ji přečtu a pokusím se něco zlepšit.

 13. @karelsid: true :)

  @Ruslan: je na čase LOCK :)

  … a vůbec, proberem to skrze bbm7, tam nás nebudou otravovat ovečky :D

  • Mně to nevadí, každý má právo vyjádřit svobodně svůj názor a pokud má někdo konkrétní argumentem podloženou výtku, poděkuju mu a něco s tím udělám, jen mě mrzí, že výskyt argumentů exponenciálně klesá s délkou debaty a od konkrétních věcí se dostáváme k nadávkám…

 14. Dano (neregistrovaný)

  Paci sa mi ta grafika menu a celkove systemu.Android je variabilny ale precackany,WP je strohe ale toto je tak akurat.Ciste a oku viac lahodiace ako WP.Neplytva to miestom ako WP a samotny system bude urcite odladenejsi ako Android.Aj ten klasicky design telefonu je pre mna fajn.Uz sa tesim ked to predstavia.

 15. Deaktivovaný účet (01.2013)

  Momentálně mám BB 9900 a nějakému smartphonu s „desítkou“ bych klidně dal šanci, ale vzhledem k tomu, že klávesnice má soužit jen na psaní a ne na ovládání, tak má u mě Blackberry smůlu. Kouzlo OS6/7 je právě v tom, že i přes dotekovost displeje se na něj nemusí ani šáhnout a vše jde udělat přes klávesové zkratky a různé utility. Takhle člověk bude muest neustále koukat, na co ťuká prstem

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).