10 důvodů, proč má BlackBerry 10 šanci na úspěch

Do oficiálního představení BlackBerry 10 zbývají ještě 2 měsíce a zatímco v Kanadě vrcholí přípravy na den D, my se podíváme na několik důvodů, proč má BB10 šanci uspět na trhu.

1. Jedinečnost

Ať už se specializujete na software, chytré telefony nebo holínky, před uvedením nového produktu na trh byste si měli položit jednu zásadní otázku – proč by si měl zákazník koupit právě ten váš výrobek? Společnost, která je finančně stabilní a má bohaté zázemí loajálních uživatelů, si může dovolit čas od času dodat na trh produkt bez výrazné inovace a nezhroutí se z toho. Pokud však podobně jako kanadský Research In Motion kráčíte po tenkém ledě a máte poslední šanci si získat důvěru spotřebitelů i akcionářů, průměrný výrobek vám k tomu zdaleka nestačí.

RIM si podobně jako Apple vyrábí vlastní hardware i software, po designové stránce jsou zařízení s logem BlackBerry poměrně jasně rozeznatelná od těch konkurenčních a kvalitě konstrukce či použitým materiálům také nelze téměř nic vytknout. Kamenem úrazu byl dosud již zastaralý operační systém běžící na rozhraní Java, což se má změnit kompletně přepracovaným systémem BlackBerry 10. Nejde ale pouze o změnu platformy z Javy na QNX nebo nové grafické rozhraní, ale především o jedinečnou filozofii ovládání, které se budeme věnovat hned v následujícím bodě.

2. BlackBerry Flow

BlackBerry Flow je jedním z nejzásadnějších prvků chystaného systému a zároveň největším oříškem pro redaktory, jelikož je velice těžké definovat slovy o co přesně jde. Nejedná se pouze o grafickou nástavbu nebo nějakou konkrétní funkci, Flow je v doslovném překladu „proud“, který vás po celou dobu používání systému unáší a snaží se předvídavostí a přizpůsobivostí dostat co nejrychleji k tomu, kvůli čemu jste právě vzali telefon do ruky. Prakticky ze všech současných mobilních systémů jsme zvyklí neustále používat seznam aplikací jako takový rozcestník mezi jednotlivými kroky. Uvedeme si takový modelový příklad: hrajete hru, zvuková notifikace vám oznámí příchozí email, hru tedy nečastěji minimalizujete, kliknete na notifikaci v horní liště, nebo ikonku v hlavním menu abyste se dostali do emailového klienta, po kliknutí na přílohu se otevře další aplikace, ze které se znovu přes seznam zástupců nebo nějaké rozhraní spuštěných procesů dostanete na jinou aplikaci a tak stále dokola.

  

Na BlackBerry 10 by stejná situace probíhala následovně: do hry vám začne blikat notifikační dioda, jemným pohybem palce od spodní strany předního panelu nahlédnete na aktuální notifikace, dále můžete směřovat gesto doprava, což vám dovolí nahlédnout do BlackBerry Hub, abyste zjistili, zda je zpráva důležitá a pokud o nic nejde, návratem prstu doleva se vrátíte k hraní. To vše během jedné vteřiny, jedním malým pohybem a aniž byste po celou dobu odtrhli prst od displeje a museli hledat nějaké ikonky nebo na něco klikat, funkce nahlédnutí na notifikace nebo předchozí krok se jmenuje BlackBerry Peek. Pokud se rozhodnete naopak s mailem pracovat, příloha se bez přepínání kamkoliv zobrazí navrch emailu jako byste měli před sebou štos papírů a letmým pohybem opět můžete horní vrstvu například s PDF dokumentem odsunout na okamžik na stranu, abyste nahlédli zpět do obsahu emailu a přečetli si, co je třeba v dokumentu upravit. BlackBerry Flow se zkrátka celou dobu stará o to, abyste dokázali co nejrychleji zvládnout zamyšlený úkol a nestarali se o to, ve které aplikaci se právě nacházíte.

  

3. BlackBerry Hub

Jedná se o takové centrum produktivity, kde vyřídíte 99% všech úkolů aniž byste potřebovali zapnout jedinou aplikaci navíc. Nabízí souhrnný přehled o příchozích emailech, textových zprávách, notifikacích z BBM, Facebooku a dalších aplikací, jedním tahem dolů si zobrazíte nadcházející události v kalendáři, prohlídnete si informace o lidech, se kterými se máte setkat na schůzi. Je to pevná součást systému, která běží neustále na pozadí, dostanete se sem odkudkoliv jedním tahem prstu doleva. BlackBerry stroje byly vždycky považovány za nejlepší na práci a naopak pokulhávaly po stránce mediální; zatímco velké displeje a výkonný hardware, který spatříme v nových modelech s BlackBerry 10 se nabízí ke konzumaci multimédií, BlackBerry Hub je jasnou známkou toho, že RIM neztratí ani doposavadní uživatele, kteří si koupili ostružinu jako nástroj k práci či komunikaci.

  

4. Ovládání jednou rukou

Mít telefon s velkým displejem má bezesporu spoustu skvělých výhod, pokud jste ale v situaci, kdy máte volnou jen jednu ruku (ve které držíte smartphone), u každého ze současných mobilních OS jednou narazíte na problém, kdy je požadovaný prvek na displeji mimo váš dosah a pokud si nechcete vykloubit palec, bez druhé ruky se neobejdete. Namátkou zmíním URL bar v prohlížeči iOS (stejně jako další základní ovládací prvky jako tlačítko zpět v nastavení a mnoha aplikacích, vyhledávací pole v mapách, atd.) nebo notifikační centrum při horním okraji displeje v Androidu.

  
iOS, Android a Windows Phone: v těchto situacích byste na ovládací prvky palcem rozhodně nedosáhli

BlackBerry 10 je od píky optimalizovaný pro ovládaní jednou rukou a ty nejdůležitější ovládací prvky jsou vždy v komfortním dosahu vašeho palce. Lišta pro zadání webové adresy je zakotvena dole, notifikace zobrazíte tahem palce od spodního okraje, gesta pro minimalizaci aplikace nebo náhled Peek taktéž nepřesahují fyziologickou pohyblivost palce.


Smoked by BlackBerry 10? :) RIM sází nejen na rychlost systému, ale i na snadné ovládání jednou rukou.

5. Dostatek aplikací

Není žádným tajemstvím, že současný BlackBerry OS dojíždí právě na nedostatek aplikací a obecný nezájem vývojářů a bývá to také nezřídka rozhodujícím důvodem, proč uživatel při výběru nového telefonu sáhne raději jinam. BlackBerry OS je jako Titanik, který sice ještě pluje, ale všichni ví, že na něj už čeká ledovec; RIM si uvědomuje, že tuhle loď už nezachrání a tudíž soustředí maximum sil na zcela novou s názvem BlackBerry 10. I přes finanční potíže kanadská společnost investuje nemalé částky do podpory vývojářů, pořádá po celém světě pravidelné konference BlackBerry Jam, za zmínění stojí i online semináře, návody, doporučení, guideliny, programy odměn pro nejaktivnější vývojáře a mnoho dalšího.

 

Na každé z akcí pořádaných RIM se mohou vývojáři také přihlásit o zařízení BlackBerry Dev Alpha – jedná se o smartphone, který je až na vnější konstrukci vybaven steným hardwarem, jaký najdeme později v prvních modelech prodávaných s BB10. Není určen pro finální spotřebitele a nikdy nepůjde do prodeje, ale vývojáři díky tomu mohou své aplikace místo na virtuálním simulátoru testovat rovnou na skutečném zařízení. Od českých i zahraničních developerů jsou zatím slyšet pozitivní ohlasy a zájem o tvorbu aplikací a her pro BlackBerry 10. Obavy o nedostatek kvalitního softwaru tedy můžete odložit stranou.

6. Velký displej i hardwarová klávesnice – každý si vybere

Když se dnes řekne BlackBerry, většina z vás si jistě představí typickou konstrukci s malým displejem a fyzickou QWERTY klávesnicí pod ním. Tento form-factor se stal mezi uživateli ostružin velice populárním a většina současných uživatelů BlackBerry by klávesnici nikdy neobětovala na úkor displeje. RIM se však snaží co nejvíce rozšířit cílovou skupinu a chystá i celodotykovou řadu L-series, první vlaštovkou v této kategorii má být BlackBerry London, který se bude pyšnit 4.2″ displejem s rozlišením 1280 x 768 pixelů a denzitou 355 ppi (pro srovnání iPhone 5 má rozlišení 1136 x 640 pixelů a denzitu 326 ppi).


Kanaďané zapracovali i na softwarové klávesnici, která je oproti současným celodotykovým ostružinám o značný kus dál. Predikce zobrazuje při psaní návrhy slov, která pak můžete tahem nahoru vkládat do textu a řídíte-li se pravidlem „Kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověk“, jistě vás potěší i fakt, že softwarová klávesnice zvládá predikci a korekci textu simultánně v několika jazycích zároveň. Pokud tedy například budete psát email anglicky a do toho vám přijde SMS zpráva od kamaráda, budete mu moci ihned odepsat česky bez přepínání nastavení a bez toho, aby vám predikce vkládala do české zprávy anglická slovíčka. Zůstává stále otázkou, zda RIM počítá do budoucna i s výsuvnou konstrukcí, zatím je však jisté, že 30. ledna bude zároveň představen jak celodotykový London, tak i klasická Nevada s hardwarovou klávesnicí.

7. Vyměnitelná baterie, slot na karty, NFC, microUSB, HDMI, USB host

Co je pro některé konkurenční smartphony tabu a pro jejich uživatele trápením, chce RIM nabízet jako základní výbavu. Nejednomu majiteli iPhonu se jistě zdálo o možnosti prodloužit výdrž svého gadgetu vyměnitelnou baterkou, navýšit jinak drahé vnitřní úložiště o microSD kartu, sdílet obraz na televizní obrazovku bez nutnosti kupovat Apple TV a sáhodlouhé diskuze na téma nestandardních konektorů raději ani nebudu zmiňovat. Již nyní je oficiálně potvrzeno, že telefony s BlackBerry 10 budou vybaveny vyměnitelnou baterií, slotem na microSD karty, klasickým microUSB konektorem, pro připojení k televizi budete moci využít HDMI port, nebude chybět ani bezdrátová technologie NFC a později se dočkáme pravděpodobně i softwarové podpory pro USBhost. Proč tedy volit kompromisy, když můžete mít vše najednou?

  

8. Výhody pro korporátní zákazníky

V dnešní bleskovce jste si mohli přečíst, že podle analytiků Android a iOS předběhnou BlackBerry i v korporátní sféře, které dříve vévodily právě ostružiny. Pokud bychom vycházeli ze současné situace, nedá se takovému výroku vůbec nic vytknout. Dříve většina lidí používala pro soukromé účely obyčejné telefony a ty drahé funkcemi nacpané smartphony si mohli dovolit jen pokud je vyfasovali v práci. Letos se situace konečně otočila ve prospěch chytrých telefonů, například v USA používá více lidé smartphony, než takzvané hloupé telefony. Lidé se o smartphony začali také více zajímat, číst články, kupovat aplikace, začali si ke konkrétním operačním systémům budovat jistý vztah a je proto zcela pochopitelné, že spokojený uživatel Androidu by raději viděl na pracovním stole svou vyladěnou „estrojku“, než nějakou ostružinu, kterou mu vecpal šéf. Firemní politika reagovala na novou dobu metodou BYOD neboli Bring Your Own Device (z angl. „přines si své vlastní zařízení“, pozn. red.), takže ve finále si zaměstnanec koupil tu vysněnou „estrojku“ a šéf mu ještě vrátil část peněz – vlk se najedl a koza zůstala celá. Zatím jsme ještě pořád ve fázi, kdy Android a iOS vytlačuje z pískoviště to nudné BlackBerry.

Co se ale stane jakmile se na trh dostanou nové ostružiny s větším a jemnějším displejem než má iPhone, hardwarem, za který se před konkurencí nebudou muset stydět a operačním systémem BlackBerry 10 uvnitř? Samozřejmě, že hned s vítězným pokřikem nevybojují odebraný hrad, tedy korporátní sféru, nebuďme naivní. Ale stane se to, že se BlackBerry 10 najednou ocitne vedle Androidu, iOS a Windows Phone na stejné straně barikády a bude soutěžit o zájem zaměstnanců i peníze velkých společností jako rovnocenný soupeř. Pojďme si stručně představit hlavní zbraň RIM v tomto boji – BlackBerry Balance. Jedná se o takovou virtuální příčku, která dokáže na jednom telefonu rozdělit osobní i firemní data tak, aby se dalo zařízení pohodlě používat pro oba účely.


Pokud nechcete sledovat celé video, přesuňte se na čas 3:47, kde je ukázka BlackBerry Balance

Dosud si většina lidí musela nosit v jedné kapse osobní mobil upravený na míru potřebám a v druhé ten firemní, kde byl administrátorem dálkově řízený seznam aplikací bez možnosti nainstalovat vlastní a podobná omezení. BlackBarry Balance vytvoří dva odlišné účty – osobní a firemní a na každém z těchto úštů si budete moci nastavit jinou tapetu, nainstalovat jiné aplikace, z osobního účtu pak například neodešlete citlivý firemní dokument mailem jelikož jej vůbec neuvidíte ve správci souborů a naopak váš nadřízený nebude mít sebemenší přístup k vašim soukromým fotkám z dovolené atp. Přepínání osobního a pracovního účtu je přitom velice jednoduché – tahem prstu dolů z hlavní obrazovky se objeví jednoduchá nabídka ze které se jedním kliknutím dostanete na jeden, či druhý účet. U obou si můžete nastavit jiné přístupové heslo a jiná bezpečnostní omezení.

9. Zabezpečení

Hned po kvalitní QWERTY klávesnici patří k největším výhodám ostružin jejich zabezpečení. V rámci speciálního tarifu BlackBerry Internet Service získáze kromě neomezeného internetu i kompresi a šifrování dat, to se týká především proprietárního komunikačního rozhraní BBM. Dále tu máme zdarma službu BlackBerry Protect, která umožňuje zjistit polohu odcizeného telefonu a pak jej dálkově zamknout nebo rovnou vymazat. Přímo na zařízení pak nabídne BlackBerry 10 kromě standardního přístupového hesla i možnost šifrování vnitřního úložiště a paměťové karty, což jej ochrání před přístupem k citlivým informacím například z počítače. O kvalitě zabezpečení svědčí i fakt, že BlackBerry 10 získal FIPS 140-2 certifikát (Federal Information Precessing Standard), což umožňuje jeho využití ve vládních organizacích. Zajímavostí je, že se jedná o vůbec první platformu, která získala tento certifikát ještě dříve, než byla vůbec uvedena na trh.

10. Mediální prezentace

U tohoto bodu je těžké dělat nějaké závěry, jelikož hlavní vlna reklam bude spuštěna až 30. ledna 2013 – v den oficiálního uvedení BlackBerry 10. Byla by však chyba toto téma nezmínit. V minulosti jsme byli svědky naprosto otřesné a nedostatečné prezentace produktů BlackBerry médiím. Příkladem za vše je tablet BlackBerry PlayBook, který i přes své dětské nemoci byl svým způsobem revoluční. Jako první zařízení na nové platformě QNX navíc vybaven hardwarem, za který se nemusí stydět ani při srovnání se současnými tablety, měl před rokem díky téměř nulové konkurenci v sedmipalcové kategorii velký potenciál, který RIM nedokázal proměnit.

BlackBerry 10 in the right hands

Uniklé video z chystané reklamní kampaně s názvem „Ve správných rukou“

Od té doby se však v Research In Motion zásadně změnilo obsazení nejen na nejvyšších místech, výměna personálu proběhla i na pozici CMO (Chief Marketing Officer) a podle dosud uniklých materiálů, schopnosti nadchnout nezávislé vývojáře a veřejného vystupování vedení RIM to pro BlackBerry 10 nevypadá vůbec špatně. Thorsten Heins se po počátečních rozpacích ukázal jako poměrně schopný CEO a o zlepšení veřejného pohledu na společnost svědčí i cena akcií, která po dlouhém propadu téměř na úplné dno poslední dva měsíce pomalu ale jistě stoupá nahoru a odráží i stoupající důvěru akcionářů v úspěch RIM.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku