Domů » Články » ZUNO Mobile banking: Moderní banka na dosah ruky (test aplikace)

ZUNO Mobile banking: Moderní banka na dosah ruky (test aplikace)

Mobilní aplikace banky ZUNO je přehledná, dobře se používá a navíc obsahuje řadu užitečných funkcí, jako například vyfocení složenky či faktury a následné promítnutí údajů do platby. Co všechno ještě umí, prozradí náš test.

ZUNO se snaží profilovat jako moderní a flexibilní banka, u které vše vyřídíte online, dokonce i založení účtu. Nemá totiž žádné klasické pobočky. A jak se zdá, tenhle recept funguje dobře. Jenže co by to bylo za moderní banku, kdyby neměla pořádnou mobilní aplikaci, protože právě ta se v takovém případě stává prostředníkem pro komunikaci s institucí a obsluhou účtu.

Rozhodli jsme se otestovat, jak si na tom aplikace ZUNO Mobile banking stojí. Příjemné je, že je dostupná pro Android, iOS, Windows Phone/Mobile a k dispozici je také aplikace pro Windows. Banka si klade za cíl, aby veškeré úkony v aplikaci byly proveditelné na několik málo kliknutí a vše bylo dostatečně intuitivní, aby se v nabídkách snadno zorientoval i méně zkušený uživatel.

 

Design a grafiku celé aplikace hodnotíme kladně. I když se na displeji často objevuje velké množství položek (texty a písma), jsou od sebe vždy dostatečně jasně odlišeny. Dokonce i verze pro mobilní Windows se snaží ctít designová pravidla Microsoftu. Je také dobré uvést, že aplikace disponuje zcela shodnými funkcemi bez rozdílu platformy. V případě, že u ZUNO máte účet a rozhodnete se změnit platformu, nebudete mít s bankovní aplikací žádné problémy. Jen škoda, že verze pro Android a iOS zatím nepodporuje autorizaci skrze otisk prstu.

Snadný přístup k důležitým funkcím

Po přihlášení vás přivítá obrazovka s přehledem vašeho účtu, historií plateb a přehledným grafem, na kterém vidíte svou finanční aktivitu za uplynulé měsíce. Z levého okraje si kdykoliv můžete vytáhnout menu, ve kterém najdete další služby a nabídky. Například se zde lze přepínat mezi účty, zobrazit informace o vašem spoření, vkladech a půjčkách. K dispozici je i pokročilá kalkulačka pro půjčky a spoření.

 

Pod záložkou Karty lze spravovat všechny vaše karty k účtu. Snadno si tak můžete zobrazit přehled transakcí, povolit/deaktivovat internetové platby nebo změnit denní a měsíční limity pro výběr z bankomatů a platby kartou. Rovněž zde jednotlivé karty lze dočasně zablokovat, například na stanovený počet dnů. ZUNO rovněž pro Android a iOS nabízí samostatnou aplikaci Kreditka pro kompletní správu vaší kreditní karty.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
ZUNO Kreditka

Přímo z aplikace je také možné objednat cestovní pojištění, a to buď individuální nebo pro celou rodinu. I v tomto případě je kladen maximální důraz na jednoduchost, takže vám vyplnění formuláře nezabere příliš mnoho času.

 

Převod peněž na čtyři kliknutí a platba složenek/faktur přes skener

V případě, že máte v ZUNO několik účtů, můžete mezi nimi velmi rychle převádět peníze, v ideálním případě vám budou stačit čtyři kliknutí na displeji. Sumu, kterou chcete odeslat, lze navolit ručně nebo skrze praktický posuvník.

 

Finanční částku lze samozřejmě poslat i na libovolný jiný účet u české banky. ZUNO Mobile banking dále nabízí možnost uhradit částku vyfocením faktury nebo složenky. Po vyfotografování dokumentu z něj software načte potřebná data, která předvyplní – na vás už pak je pouze kontrola správnosti údajů. Pokud se na faktuře nenachází příliš mnoho údajů a písmo je rozumně velké, je míra rozpoznání údajů poměrně vysoká.

V případě, že je faktura vytištěna miniaturním písmem, může mít už software problémy a pak je nutné jednotlivé údaje opravit. Velkou roli hraje také optika fotoaparátu a levnější smartphony s horším fotoaparátem v tomto případě nemusejí fungovat stoprocentně.

Nezapomnělo se ani na podporu plateb skrze QR kódy. Opět pouze stačí skrze fotoaparát načíst QR kód na faktuře, ze kterého aplikace získá potřebné údaje, které už jen potvrdíte a je hotovo.

ZUNO Dokumenty a vyhledávání bankomatů

V úvodu jsem zmiňoval, že ZUNO nabízí možnost založení účtu online. K ověření údajů je nutné do banky odeslat kopii občanského a řidičského průkazu; bez toho vám účet nebude otevřen. Pro zjednodušení celého procesu je k dispozici aplikace Dokumenty (pouze Android a iOS), skrze kterou vše potřebné rychle odešlete. Stejně tak je v budoucnu možné kdykoliv aktualizovat údaje; například při změne občanského průkazu opět jeho fotografii snadno odešlete přímo z mobilní aplikace.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
ZUNO Dokumenty

Vhod přijde také praktický vyhledávač bankomatů, který v základní verzi najdete přímo ve standardní aplikaci. Pro Android a iOS ale existuje ještě vylepšená verze, která vám kromě standardní mapy nabízí i možnost využití prvků rozšířené reality. Jednoduše stačí spustit vyhledávač, který skrze fotoaparát snímá vaše okolí a který vám na základě vaší GPS polohy v záběru rovnou ukáže nejbližší bankomaty včetně vzdálenosti.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
Aplikace Bankomaty, pobočky a pošty

Závěrečné hodnocení

ZUNO se své mobilní aplikace snaží neustále vylepšovat a z množství nabízených funkcí je více než zřejmé, že dobrých nápadů mají tvůrci stále dostatek. Většina uživatelů si pohodlně vystačí se základní aplikací, která nabízí pokročilou správu vašeho účtu přímo z chytrého telefonu nebo tabletu.

Bonusem pak mohou být další doprovodné aplikace pro vyhledávání bankomatů, vyplňování dokumentů a komplexní správu vaší kreditní karty. Vše je navíc maximálně přehledné, rychlé a jednoduché, a na své si přijdou i uživatelé telefonů s mobilními Windows, tedy alespoň v případě bankovní aplikace. Zmíněné trio rožšiřujicích nástrojů ZUNO je totiž k dispozici jen pro Android a iOS.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
Subscribe
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments