Domů » Bleskovky » Zisk Microsoftu narostl o třetinu, tržby z prodeje Surface poprvé přesáhly 2 miliardy USD

Zisk Microsoftu narostl o třetinu, tržby z prodeje Surface poprvé přesáhly 2 miliardy USD

Microsoft v noci na dnešek zveřejnil výsledky svého hospodaření za poslední kvartál loňského roku. Z čísel je patrné, že v Redmondu mají důvod k oslavám:

  • Tržby meziročně narostly o 17 procent na 43,1 miliard dolarů (asi 923 miliard korun)
  • Provozní zisk narostl o 29 procent na 17,9 miliard dolarů (asi 383 miliard korun)
  • Čistý zisk vyskočil o 33 procent na 15,5 miliardy dolarů (asi 332 miliard korun)

Výsledky překvapily analytiky, kteří očekávali tržby o 2,9 miliardy nižší. Stejně jako v minulých kvartálech, i nyní se jednotlivé divize dělí o výsledné tržby zhruba třetinovým podílem.

Tradičně se dařilo cloudu

Microsoftu se dařilo prakticky ve všech odvětvích své činnosti. O 34 procent vzrostly příjmy z komerčních cloudových produktů – serverové produkty a cloudové služby narostly o 26 procent, Azure o 50 procent. O pětinu v komerční sféře rostly příjmy ze služby Microsoft 365, u běžných spotřebitelů Microsoft zaznamenal nárůst tržeb o 7 procent; aktuálně je aktivních 47,5 milionů předplatitelů.

Prodeje Windows stagnují

Divize More Personal Computing vykázala meziročně o 14 procent vyšší tržby. Tahounem této jednotky se staly především, díky čemuž příjmy herní divize poskočily o 51 procent – tržby z prodeje hardwaru narostly o 86 procent, na herních službách Microsoft vygeneroval o 40 procent více.

Xbox Series X Uvod

Tržby z počítačů Surface narostly o 3 procenta a vůbec poprvé v historii překonaly hranici 2 miliard dolarů. Prodeje systému Windows pro OEM narostly o pouhé jedno procent.

Finanční výsledky Microsoftu potěšily Wall Street, cena akcií vzrostla o více než 5 procent.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Prodeje OEM Windows stagnují proto, že výrobci začali velice často dávat edici Home i do pracovních noťasů – pokud to máte na práci, stejně máte multilicenci něčeho lepšího, že? A kdo ne, koupí za pár babek licenční číslo na Whokeys a pod.

    • Tak ono ja ani moc nechapu, jak to funguje. Ja mam nejakou roky starou licenci windows (jeste z dob sedmicek). Kdyz si ted nainstlauju windows na novy pocitac, pri aktivaci mi to ukaze seznam licenci na mem MS uctu a ja ji proste odeberu z nejakeho stareho a priradim k tomu novemu. A hotovo. Mam opet legalni windows a pritom jsem licenci porizoval tak 10 let zpet.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).