TOPlist

Zenbook S 16: prémiový cestovní počítač s podporou umělé inteligence

Prémiový počítač Asus Zenbook S 16
  • Asus na veletrhu Computex představil prémiový Zenbook S 16
  • Na 16″ notebook je příjemně tenký a lehký
  • Výkonu má přitom na rozdávání

Asus v minulém týdnu na veletrhu Computex představil řadu nových počítačů pyšnících se logem Copilot+ PC, což znamená, že jsou připravené na novou verzi Windows 11 prošpikovanou umělou inteligencí. Na své si přijdou hráči, kreativci i běžní uživatelé, pro milovníky tenkých a lehkých přístrojů si Asus připravil notebook Zenbook S 16.

Zenbook S 16: tenká a lehká prémiovka

Asus svůj prémiový notebook stroj vybavil nejnovějšími procesory od AMD s podporou umělé inteligence, byť tentokráte se budeme muset obejít bez dedikované grafiky – vše je totiž podřízeno tenkému a lehkému tělu. Navzdory 16″ obrazovce počítač váží pouze 1,5 kg a v pase má jen 1,1 cm. Svůj díl na tom nese i konstrukce, na víko Asus použil nový materiál nazvaný Ceraluminium, který má spojovat krásu keramiky a pevnost hliníku. Počítač se pyšní certifikací MIL-STD 810H, díky níž by měl ustát i nějaké to horší zacházení.

Zenbook S 16 reprezentuje 16″ obrazovka s 3K rozlišením, poměrem stran 16:10 a vysokou obnovovací frekvencí 120 Hz. Díky tenkým okolním rámečkům displej zabírá 90 procent přední plochy. Audiovizuální zážitek pak doplňuje šest reproduktorů pyšnících se certifikací Dolby Atmos. Nad displejem sídlí webkamera s Full HD rozlišením doplněná o infračervený senzor s podporou funkce Windows Hello. O zabezpečení se rovněž stará bezpečnostní procesor Microsoft Pluton a služba Windows Passkeys, díky které se uživatelé mohou přihlašovat do aplikací a účtů skenem svého obličeje.

V maximální výbavě bude Zenbook S16 nabízen s procesorem AMD Ryzen AI 9 HX 370, 32 GB RAM a 2TB úložištěm. I přes útlé tělo dokázal Asus dopřát procesoru účinný aktivní chladicí 3D systém obsahující tichý ventilátor, odpařovací komoru a speciální geometrickou mřížku zabezpečující maximální proudění vzduchu.

Bohatá je i portová zásoba, na těle se nachází jedno USB-A, dvě USB-C, HDMI, 3,5mm port a čtečka SD karet. Bezdrátovou konektivitu zastupuje Wi-Fi 7 a Bluetooth 5.4. Energii počítači dodává akumulátor s kapacitou 78 Wh.

Cena a dostupnost

Zenbook S 16 bude dostupný ve dvou barevných variantách – bílé a šedé. Do prodeje půjde v červenci, cena za variantu s 32 GB RAM a 1TB úložištěm je nastavena na 58 990 korun včetně DPH.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku