Zařízení s Windows Phone 7 už nedostanou žádný update

Pokud vlastníte zařízení, na němž běží operační systém Windows Phone 7, asi vás následující zpráva nepotěší. Dříve se objevily spekulace, založené na uniklém screenu z plánu aktualizací Nokie, které naznačovaly příchod ještě jednoho velkého updatu po verzi 7.8 refresh. Nyní však zhasly veškeré naděje pro všechny majitele starších Lumií, kterých je ve světě Windows Phone podle posledních grafů AdDuplex necelých 22 %.

   

Tuto informaci získal server Winphoneplace, který položil Nokia Care otázku ohledně možného budoucího updatu. V odpovědi se dozvěděl, že Nokia v současnosti neplánuje žádnou aktualizaci, nicméně bude nadále podporovat všechny majitele telefonů Nokia Lumia. Co uvedená podpora znamená, však sděleno nebylo, je možné, že v případě náhlé nefunkčnosti některých služeb bude vydána oprava, ale update s přísunem nových funkcí již očekávat nemůžeme. Tato zpráva není žádným překvapením a víceméně se s ní počítalo, jen dosud nebyla oficiálně potvrzena.

  

Na jednu stranu je to vcelku pochopitelné, vývoj jde kupředu, uživatelská základna telefonů s Windows Phone 7 se ztenčuje a v popředí je již usazena verze 8, která se v brzku dočká povýšení na 8.1. Na druhou stranu mohla verze 7 zůstat jako alternativa Windows Phone 8 pro nejlevnější zařízení od Nokie. Pokud se oprostíme od faktu, že mobilní divize finského výrobce brzy spadne pod křídla Microsoftu a přijmeme-li veškeré spekulace o údajné Nokii Normandy, můžeme se pozastavit nad otázkou: Proč nepoužila Nokia Windows Phone 7 jako startovací systém pro levná zařízení Asha a namísto toho se vrhá do neprobádaných vod s Androidem, který upravuje do dlaždicové podoby?

  

Windows Phone 7 má tu výhodu, že běží rychle na slabším a levnějším hardwaru, základna aplikací je také poměrně slušná, mohla by se v budoucnu ještě rozvíjet a co je nejdůležitější – spokojení majitelé těchto telefonů by měli v případě zájmu o výkonnější zařízení snadnější přechod na vyšší verzi systému, jejíž prostředí se nijak zásadně neodlišuje. Nokii by odpadl vývoj upravené verze Androidu s vlastním obchodem aplikací a uživatelským prostředím, který bude potřebovat obrovskou práci při optimalizaci.

     

Jelikož jsou poslední věty pouze zamyšlením autora a zcela jistě se nepřetaví ve skutečnost, musíme se spokojit s konstatováním, že éra Windows Phone 7, potažmo 7.8 je již definitivně u konce. Vzpomínejme na ni v dobrém, telefony Nokia Lumia 800 a 900 byly (a stále ještě jsou) překrásným a kvalitním kusem hardwaru.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku