Domů » Bleskovky » Zapomeňte na rychlý a pomalý kruh. Microsoft mění Windows Insider program

Zapomeňte na rychlý a pomalý kruh. Microsoft mění Windows Insider program

Microsoft v tomto týdnu oznámil některé změny týkající se programu Windows Insider, ve kterém mohou libovolní uživatelé s předstihem testovat novinky chystané do systému Windows 10.

Windows 10 Insider preview

Z kruhů se stávají kanály

Insideři zapojení do testování si mohou vybírat, s jakou frekvencí budou dostávat nová sestavení. Dosud tak činili v tzv. „kruzích“ (v originále ring), kdy:

  • slow ring znamenal méně časté, zato stabilní verze
  • fast ring byl pro ty, kdo chtějí všechny novinky hned, ale s větší mírou rizika

Microsoft se nyní rozhodl, že kruhy zruší a nahradí je kanály, které se nově budou jmenovat Dev Channel a Beta Channel. Jejich účel přitom bude prakticky kopírovat původní rozřazení do kruhů.

channels

  • V Dev kanále budou testovány novinky, které nebudou vázány na konkrétní verzi systému a teprve v průběhu testování se Microsoft, zda daný nápad skutečně použije. Testování v počátečních fázích pochopitelně může doprovázet nestabilita a chybovost.
  • Jakmile se v Redmondu rozhodnou novinku použít, přesunou ji do kanálu Beta, což značí, že se s největší pravděpodobností objeví v příští velké aktualizaci Windows. Sestavení odebírané v Beta kanálu by měla být stabilnější a spolehlivější.
  • Posledním kanálem zůstává Release Preview, který se nemění – v něm lze testovat předprodukční finální verzi těsně před veřejným uvolněním.

Hlavním důvodem této změny má být postupné sjednocování s dalšími produkty, které Microsoft umožňuje testovat s předstihem – Office, Teams či Microsoft Edge.

Podzimní update bude drobnější

V souvislosti s přejmenováním testovacích kanálů Microsoft včera vydal nové sestavení Windows 10 spadající do nově pojmenované větve 20H2; dosud v Redmondu využívali jiné označení obsahující dvojčíslí roku a měsíce vydání (poslední veřejná verze má číselné označení 2004). Jednou z novinek je integrovaný prohlížeč Microsoft Edge založený na Chromiu, který se do velké jarní aktualizace nevešel a Microsoft nabídl jeho dodatečnou instalaci skrze Windows Update.

O dalších chystaných novinkách se Microsoft nezmínil, slíbil ale rychlou instalaci srovnatelnou s tradičními měsíčními zaplátovacími balíčky. Stejně jako loni tak Microsoft zjevně nevydá zcela novou verzi systému, ale pouze lehce vylepší tu stávající s tím, že hlavní novinky dorazí zase až příští rok na jaře.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).