Domů » Články » Začínáme s Androidem: První spuštění, základní nastavení a synchronizace (1. díl)

Začínáme s Androidem: První spuštění, základní nastavení a synchronizace (1. díl)

V novém seriálu se zaměříme na ty nejméně zkušené uživatele a pomůžeme jim využívat svůj Android naplno. V prvním díle si projdeme základní kroky po prvním spuštění a nainstalujeme první aplikaci.

Využijte všechny možnosti, které vám nabízí váš chytrý telefon

Android je zdaleka nejpoužívanějším operačním systémem, mnoho lidí ale ani neví, že jej v telefonu vůbec má. Mnohem větší procento uživatelů s touto skutečností seznámeno je, nic než naprosto základní operace se svým chytrým telefonem ale nezvládne.


Vypadali jste po prvním spuštění vašeho nového smartphonu takto?

Pokud mezi ně také patříte, jste tu správně – v několikadílné sérii článků „Začínáme s Androidem“ vás naučíme využívat všechny výhody tohoto operačního systému a váš smartphone (nebo tablet) pro vás začne být užitečným pomocníkem pro každý den. Dnes si projdeme naprosto základní věci od prvního nastavení, propojení s Google účtem, zprovoznění synchronizace dat až po stažení první bezplatné aplikace.

 
S podobnými nabídkami vás přivítá každý telefon s Androidem. Vlevo je obrázek hlavní obrazovky, vpravo pak snímek uzamčeného zařízení. V našem seriálu vám ukážeme, jak si svého Androida můžete maximálně přizpůsobit k obrazu svému. Nemusíte se bát, není to nic složitého :)

První spuštění, nastavení Google účtu

Hned v první řadě je nutno říct, že pro tento návod jsme použili telefon vybavený čistým Androidem 4.4 „KitKat“. Výrobci mají ve zvyku si operační systém upravovat pomocí různých nadstaveb a postup se tak u vás může mírně lišit. Pokud by vám bylo cokoliv nejasné, stačí se nás zeptat v komentářích pod článkem a rádi vám poradíme.

Nyní si projdeme nastavení, které doprovází první spuštění vašeho nového telefonu. Po chvilce čekání se objeví možnost zvolit si jazyk. Najděte si v seznamu češtinu a pokračujte stisknutím velké šipky ve spodní části obrazovky. V případě, že čeština není k dispozici, vaše zařízení zřejmě nepochází z české distribuce a budete se tak muset spokojit s angličtinou, němčinou nebo jiným, vámi blízkým jazykem.

  
Volba jazyka & zadání kódu PIN

Po tomto kroku je třeba zadat PIN na vaši SIM kartu (pokud používáte) a následuje připojení k WiFi síti. Před vámi je v tuto chvíli seznam sítí, které telefon vidí a pokud se na nějakou chcete připojit, je třeba na ni poklepat a popřípadě rovnou zadat heslo.

 
Připojení k WiFi – stačí vybrat síť a připojit se

Vytvořte si Google účet, usnadní vám spoustu věcí

Dalším krokem bude spárování telefonu s účtem Google. Ten je samozřejmě bezplatný a umožní vám využívání služeb jako třeba Gmail, cloudové úložiště Drive a především synchronizace dat s vaším Android zařízením, k čemuž se dostaneme dále. Budete dotázání, zdali Google účet máte nebo ne. Pokud máte založený Gmail, poté klikněte na Ano a jednoduše zadejte své přihlašovací údaje. Za předpokladu, že účet na Gmailu nevlastníte, stiskněte Ne a následně si zvole uživatelské jméno a heslo.

  
Přihlášení s Google účtem

Po odsouhlasení smluvních podmínek Googlu si budete moct vybrat, zda chcete či nechcete zálohovat svá data do účtu Google. Tuto možnost vřele doporučujeme ponechat zaškrtnutou, jelikož pokud si v budoucnosti pořídíte jiné zařízení s Androidem, svá data (kontakty, fotky, události z kalendáře…) z původního telefonu do nového dostanete stisknutím několika tlačítek. Co se týče možností u polohy, doporučujeme opět nechat zaškrtnuty obě, mnoho aplikací totiž využívá vaši polohu ve váš prospěch (například vyhledávání jízdních řádů – telefon rovnou odhadne, z jaké stanice chcete jet a tu vám nabídne jako výchozí).

  

Na dotaz, zdali chcete používat chytré karty odpovězte Ano, podrobněji se jim budeme věnovat až v druhém díle našeho seriálu. Připojení na WiFi je velmi snadnou záležitostí. Stačí vstoupit do nastavení, zvolit položku WiFi a vybrat síť, přes kterou chcete přistupovat k internetu. Je-li zaheslovaná, stačí v otevřeném dialogu napsat heslo a stisknout tlačítko Připojit. K úplnému vypnutí slouží přepínač napravo od nápisu WiFi v nastavení, popřípadě dlouhé podržení přepínače na druhé stránce notifikační lišty.

 
Chytré karty Google v úvodním průvodci aktivujte. K čemu přesně slouží, vám prozradíme v druhém díle našeho seriálu.

Základní personalizace: Vyzvánění, zvuky & tapeta na pozadí

Jakmile projdete všemi kroky provázející první spuštění, dostanete se na hlavní obrazovku. Na tu si můžete libovolně umisťovat zástupce vašich oblíbených aplikací, kontaktů či takzvané widgety (informační panely aplikací s nejrůznějšími funkcemi). Obrazovek můžete mít různý počet, způsob jejich přidávání a odebírání pak závisí na konkrétním zařízení. U Nexusu 5 to funguje tak, že pokud posunete nějakého zástupce či widget na pravý okraj poslední obrazovky, přidáte tím další.

 

U mnoha jiných smartphonů pak k tomuto účelu slouží gesto, kdy dvěma prsty směřujete proti sobě směrem ke středu obrazovky (stejné, jako třeba oddalování v internetovém prohlížeči). Tím se dostanete do jednoduchého editoru, kde lze obvykle zvolit počet obrazovek a ta výchozí (tedy ta, na níž se dostanete stisknutím domečku).

 
Přidávání widgetů a zástupců aplikací na hlavní obrazovku

Zmiňme se ještě o notifikační liště – tu vyvoláte tahem prstu odshora dolů a zobrazují se v ní veškerá upozornění z aplikací, notifikace na nové sms, hovory, e-maily a další… Pokud použijete ke stažení roletky dva prsty najednou, dostanete se do nabídky rychlých přepínačů, odkud se můžete snadno dostat třeba do nastavení WiFi či Bluetooth, případně zde lze upravit regulaci jasu nebo zapnout letadlový režim.


Notifikační obrazovka

Přidání zástupce / widgetu na plochu

Umístění zástupce aplikace na některou z ploch je velmi snadné – stačí jej najít v nabídce se všemi programy (do té se dostanete prostředním z pěti zástupců ve spodní části obrazovky, ačkoliv to se opět může dle výrobce mírně lišit), podržet na něm prst a následně vybrat, na kterou z ploch má být umístěn. Jednotlivé ikony lze pak seskupovat do složek jednoduše přetažením jedné nad druhou.

 

S widgety (miniaplikacemi – například hodiny, ovládání hudebního přehrávače, kalendář, počasí…) je to podobné, existují zde však dva způsoby. Prvním je podržení prstu na základní obrazovce, posléze výběr možnosti Widgety a zde použití stejného postupu jako v případě zástupců. Druhou variantou je záložka Widgety v nabídce s programy, kde stačí vybrat widget a opět jej na plochu dostat podržením.

Změna tapety

Chcete-li změnit tapetu, pak stačí podržet prst na libovolné obrazovce a zvolit možnost Tapety. Zde si můžete vybrat z tapet přímo od výrobce telefonu nebo použít vlastní fotografii zvolením možnosti Vybrat obrázek. Pro změnu vyzvánění je třeba ponořit se do nastavení, zde vybrat možnost Zvuk a zvolit některou z přednastavených melodií. Zvuk upozornění pak lze nastavit v té samé nabídce o několik položek níže.

 

Vlastní zvuky a vyzvánění

Pokud si chcete nastavit vlastní melodii jako vyzvánění, pak je třeba připojit telefon k počítači jako diskovou jednotku a následně otevřít složku media a zde vybrat ringtones, kam je třeba zkopírovat vámi zvolený zvukový soubor. To samé platí se zvukem upozornění, akorát vyberete složku notifications. Pokud by se zde některá z nich nenacházela, stačí ji vytvořit.

Synchronizace: Mějte svá data vždy při sobě

Hlavní důvod, proč je dobré spárovat svůj telefon s Google účtem je zálohování a synchronizace dat. Ve chvíli, kdy tak učiníte, může vaše zařízení ukládat třeba události z kalendáře, Gmail, kontakty a další. Máte-li více přístrojů s Androidem, pak docílíte toho, že potřebná data budete mít v každém z nich. To samé platí, až se rozhodnete nahradit svůj stávající telefon. Stačí jej opět spárovat s Google účtem a vaše data budou v novém zařízení během chvilky. V nastavení si můžete konkrétně vybrat, jaké věci mají či nemají být synchronizovány. Pokud aktivně používáte Gmail, po synchronizaci se vám automaticky nastaví upozorňování na nové emaily.

Důležité je dodat, že synchronizace probíhá na pozadí a pokud máte aktivní mobilní data, pak je samozřejmě využije. Zakoupení balíčku s připojením pro smartphone vřele doporučujeme, jelikož jeho využitelnost je pak výrazně větší, pokud však nechcete za internet platit, zakažte jej v Nastavení -> Další -> Mobilní sítě -> Dat. přenosy aktivovány (odškrtnout).

Stahujeme první aplikaci

Jednou z hlavních výhod operačního systému Android je obrovský počet dostupných aplikací. Pro jejich stahování je opět potřeba mít smartphone spárovaný s Google účtem. Posléze již stačí jen klepnout na ikonu Obchod Play a jednoduše procházet katalog. Zaměřme se nyní na stažení bezplatné aplikace, pro demonstraci nám poslouží třeba oblíbený Skype.

  
Spusťte aplikaci Google Play a vyhledejte požadovaný název, případně se nabízí možnost využít Googlem doporučované tituly (hry, programy…)

Na domovské stránce obchodu klepněte na lupu v pravé horní části obrazovky, zadejte název hledané aplikace (tedy Skype) a stiskněte lupu na klávesnici. Vyjede vám seznam odpovídajících aplikací, ta námi hledaná je hned první. Klepněte na kartu s ní a v dalším kroku stiskněte instalovat. Nyní se vám objeví seznam oprávnění, které program vyžaduje. Stiskněte přijmout a následně již jen sledujte v notifikační liště průběh stahování. Po dokončení instalace se vám objeví na hlavní ploše, odkud ji lze odstranit a také v nabídce aplikací.

 
Seznamu oprávnění věnujte pozornost v případě, že stahujete neznámou aplikaci

V případě, že chcete aplikaci odstranit, pak ji stačí vybrat v hlavní nabídce, podržet prst a přesunout ji na ikonu „Odinstalovat“ a krok potvrdit. Připomínáme, že pro stahování z Obchodu Play je potřeba připojení k internetu.


Odinstalace aplikace

Na co se zaměříme příště?

Dnes jsme si vysvětlili naprosto základní operace, které většina z nás bude provádět hned po prvním spuštění. V příštím díle, který vyjde za týden, se naučíme více si přizpůsobovat domovskou obrazovku, podíváme se na nákup placených aplikací, zaměříme se na prohlížení internetu a v neposlední řadě si projdeme základní systémové aplikace. Ještě jednou připomínáme, že pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se nás optat v diskuzi pod článkem.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

59 komentářů

 1. Kendal (neregistrovaný)

  Veľmi pekný článok, ale som prekvapený, že vyšiel. Nemali ste istú dobu inzerát, že ponúkate kurzy ovládania rôznych operačných systémov? Ak áno, nejdete tak trocha proti sebe? V poriadku, vaša vec, čo by ma ale zaujímalo je to, či android bude ten jediný systém s ktorým sa v rovnakom návode stretneme, alebo plánujete aj iné OS. Osobne by som uvítal BB, Jollu a WP8. Nie sú tak rozšírené a nikdy som ich nemal v ruke, takže ak by ste boli od tej dobroty bol by som vám ja (a pravdepodobne veľa iných čitateľov) veľmi povďačný.

  • Kolik tak vygeneruje zobrazení návodu pro systém s rozšířením na hranici statistické chyby měření (Jolla)?

   Jinými slovy, zkus pochopit princip fungování tohoto webu:-)

   K článku – jako hezký, ano, mít já nový Android přístroj a přecházející z nějaké Nokie S60, něco s WM apod., tak mi moc nepomohl (především přesun kontaktů) a obnovení synchronizace s Outookem což je pro mnohé středobod PIM, zálohy a e-mail komunikace. A takový člověk nemusí chtít nutně vše strkat na Google pro lepší cílení reklamy…

  • Kendal (neregistrovaný)

   Uni ja ho chápem. Je to technický web, kde sa informuje o nových technológiách, nie je všetko o androide. Svojou kvalitou mu v Čechách a na Slovensku konkuruje max., mobilenet inak nič. Čo sa týka toho presunu, je tam napísané, že „Dalším krokem bude spárování telefonu s účtem Google.“ nie je tam napísané, že NUTNÝM krokom, a ešte jedna vec, „…zda chcete či nechcete zálohovat svá data do účtu Google…“ takže možnosti sú. Stačí pozorne čítať.

  • Kendal (neregistrovaný): web je orientovaný obecně, s profilací coby WP jedničky na zdejším malém písečku. Jolla je naprosto minoritní (ani to ne), BB má svou silnou komunitu jinde (tak jako iOS).

   „začínáme s BB“ vzhledem k tomu, že se většinou jedná o vyfasovaný kusy v práci a tedy je k zařízení přistupováno jinak než k vlastnímu (např. školení v rámci pracovních povinností).

   A WP je zde logické, už k řešené profilaci. Zde se jistě dočkáš. U ostatního (snad vyjma iOS) bych nedoufal. Tak jako u FF, Tizen a kdo ví jakým dalším „exotikám“.

  • Kendal (neregistrovaný)

   Nejak som si nevšimol, že by tento web bol orientovaný na WP. Asi máš ten dojem vďaka tomu, že tu majú o WP mienku lepšiu ako na weboch androidu. Na Smartmaniu chodím preto, lebo sa tu zvyčajne dozviem veci ktoré sú omnoho aktuálnejšie ako u konkurecie. Napr, tá posledná aféra s Nokiou, všade bolo písané, že prekonala milión predobjednávok, len tu bolo písané čosi iné. K tomu, smartmania je technický web, kde hľadám nové informácie. Osobne má baví skôr čítanie o „exotikách“ ako o ďalšom zaoblenom androide. Nebudem v tom asi sám. Inak, BB by som veľmi rád vyskúšal. Aj ako súkromný telefón, nie len ako „vyfasovaný v práci“, zaujal ma ovládaním, ale keďže som zatiaľ nemal telefón čísto len s gestami tak ma zaujíma. Inak web ktorý je orientovaný na WP si predstavujem takto [odkaz]

  • Kendal: Děkuji za komentáře a pochvalu, zároveň se omlouvám za pozdější reakci. Školení samozřejmě nabízíme také, ale to je samostatná odnož naší firmy a tady je pro nás prioritou obsah, nikoliv školení :) návody plánujeme také na další platformy – jmenovitě iOS a Windows Phone, výhledově možná BlackBerry. Jollu zatím nikoliv, protože ta má (nejen) v ČR velmi malý tržní podíl… ale nikdy neříkejme nikdy :)

 2. Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, zda se dá užívat Android telefon i bez google účtu. Telefonům moc nerozumím, ale chtěl bych si nějaký koupit. Jde mi o to, že si nechci zakládat nějaký gmail nebo google účet abych mohl využívat telefon, jeden email už mám založen na seznamu. Nevíte prosím, zda to vyžaduje i WP. Jestli ne tak půjdu asi do WP. Díky.

  • A vida ho, hned jeden podobný (viz. co jsem psal 10:15) :-)

   Ano, můžeš bez Google účtu plnohodnotně užívat Android VYJMA instalace aplikací, které na Google Play vyžadují Google účet. Pro tento účet ale nemusíš vázat jakoukoli jinou službu.

  • Kendal (neregistrovaný)

   Dá sa používať, ale nemôžeš nakupovať aplikácie z marketu samotného, potom nemôžeš používať aplikácie ktoré vyžadujú pripojenie na google služby a pod. Aplikácie potom môžeš získavať iba z alternatívnych obchodov (amazon a pod), alebo torent a warez. Je tu potom verzia androidu ktorá je aktuálne v Nokiách X rady, kde je google nahradený Microsoftom. Na WP potrebuješ na prístup do storu, konto, ale priamo na stránke marketu, takže žiaden nový e-mail nepotrebuješ. Naviše tam môžeš dať úplne vymyslené údaje. Ja mám napr., Prunela Pagliamačiova. Konto budeš potrebovať len na to aby sa ti kontrolovali aktualizácie telefónu a aplikácii. Ale ak budeš telefón používať na to na čo je telefón určený, tak v pohode. Telefonovanie, sms, prehliadanie webu, pohoda.

  • Děkuji, ještě se zeptám , když si tedy nezavedu nějaký účet nebudou mi potom chodit nějaké otravné hlášky ať si ten účet zřídím a ať si zřídím gmail a podobné pí….viny.

  • Ak sa mozem opytat, preco je problem zalozit si obycajny gmail?

  • Telefon budu používat převážně na telefonování, sms, prohlídka netu, prohlídka mejlů, občas nějaký film a občas nějaká hra, počasí. Nejsem jeden z těch co tam pořád něco instaluje. Dříve jsem vlastnil WM a tam všechno chodilo i bez zřizování nějakých účtů. Sociální sítě neprovozuji. Teď mám dilema jestli WP nebo Android. Nechci ani využívat nějaká uložiště dat na netu. Všechno tohle jako nové účty, nové mejly, někde nějaké uložiště nemám moc rád.

  • MAUIK : A proč bych si ho měl jako zakládat. Já jen nechci aby mi někdo nebo nějaká společnost diktovala co mám dělat abych ovládal nějakej nablblej telefon. Jeden mejl už mám a tím to pro mě hasne.

  • Kasprik: Ano, zařízení můžeš bez jakýchkoli persekucí užívat bez Google účtu, vyjma řečené instalace aplikací (placených), neplacených se najdou alternativní cesty (legální).

  • UNI díky moc, tak teďka jen se rozhodnout jestli WP nebo Android. U WP se mi líbí tak navigace zadarmo. Samozřejmě bych šel do Nokie.

  • Kendal (neregistrovaný)

   Kasprik – a kto hovorí, že ten mail musíš používať? Ja mám 3 schránky, jeden je na čistý spam, ten otváram raz za 3 mesiace, aj to len raz, aby sa obnovila licencia schránky, druhý požívam ako primárny (google) ale začal som z neho migrovať na svoju 3 schránku, pretože postupne opúšťam služby googlu. Inak, skôr by som ti odporúčal WP, pretože tam potrebuješ len to konto ktorým sa prihlasuješ do storu za účelom nákupu aplikácii. Poznám ale ľudí, čo nemajú ani to a fungujú v pohode. Problém síce môže nastať keď tam budeš chcieť dostať nejaký iný soft (hry), inde ako na store nenakúpiš. Ale skús si stiahnuť inštalačku, pripoj telefón k pc, prenes ten súbor tam a skús naištalovať. Ja mám konto, takže toto som nejak neriešil.

  • 1-2 minúty času je fakt zabité, načo si to zakladať. Ľudia nebudte tak uzavretý a nemajte klapky na očiach.

   Na WP pokiaľ viem musíš mať účet aj keď chceš sťahovať len free aplikácie…A v konečnom dôsledku sa tomu tak či tak nevyhnete a ten účet si založíte.

  • Kendal (neregistrovaný): ty jsi ale nechápavý. Kasprik má prostě rád „data u sebe v kapse“. Já to chápu. Dřív to ani jinak nešlo.

  • karolko (neregistrovaný)

   Kasprik – dodam este, ze vytvorit si gogole ucet je dobre minimalne na synchronizaciu dat, kontaktov, kalendara a pod. V zivote nemusis otvorit gmail, ak nechces, staci raz si vytvorit jedno konto, kludne si daj vymyslene udaje, neviem kde je problem.

  • Kendal (neregistrovaný)

   Bol by som zvedavý kde mu radim alebo hovorím niečo iné? Veď kľudne ho môže mať a nemusí ho používať. Nemusí ho sinchronizovať s telefónom.

  • KAROLKO : Já nepotřebuji synchronizaci dat, ani si nechci někde zakládat účet. Telefon budu užívat já a né googl. Tady nejde o čas který strávím se založením účtu. Tady jde o to, že nevidím důvod to dělat a jestli je ten důvod jenom ten, že to vyžaduje googl tak to mám já i oni asi smůlu.

  • UNI : Napsal jsi to správně, jsem zvyklej zálohovat data u sebe.

  • karolko (neregistrovaný)

   Kasprik – chapem, potom nemusis vobec zakladat, Google to nevyzaduje.

  • jase (neregistrovaný)

   Jen se vyjádřim k tomu, jestli Android a nebo WP8. Pokud se vám dle designu WP8 líbí, tak bych do nich rozhodně šel, kor když nejste moc zkušený uživatel. Je mnohem jednodušší je ovládat, dle mě mají krásný design a fungují i bez toho, abyste se musel šťourat každý týden v systému, aby se vám v rámci možností nesekal. takže určitě doporučuji WP8. A k mailu, já, když jsem si kupoval Lumii, tak jsem tam zadal můj stávajicí účet, vůbec nebylo potřeba zakládat si nový u MS a mobil mohu normálně používat. Snad jsem vám trochu pomohl. :)

  • JASE: Mám android třetím rokem, za tu dobu jsem se v něm nemusel každý týden šťourat.

   A pro Android také není nutné vytvářet nový účet, stačí použít existující.

  • Jinak já opravdu nechápu, proč někomu vadí používat produkty Google, ale klidně svěří celý obsah svého HDD v PC Microsoftu.

   Vždyť dnes je to jedno, zda používáte produkty MS, Google nebo např. Yahoo, všechny vaše data mohou být POTENCIONÁLNĚ posílány přímo na servery NSA a dalších US.

   Všechny tyto firmy cíleně a vědomě spolupracují s NSA (Microsoft byl první korporací spolupracující s NSA), tak už se probuďte.

  • jase (neregistrovaný)

   Dobře, záměrně jsem to přehnal. Samozřejmě, že ne všichni se v něm musí každý týden šťourat, ale většina lidí co znám, včetně mě, to tak má. Nexus takový problém určitě nebude mít, ale Samsung i Sony a i HTC(ikdyž ten je na tom asi nejlépe) s tím problém mají. Nejhůře je na tom Samsung, Touchwiz je fakt zmršená a neodladěná nadstavba. A s tím e-mailem jsem to psal jen za MS, za Google tu už mluvili jiní. S tím sledováním máte pravdu, dnes už je jedno, od jaké společnosti systém používáte, ale přecejen je na tom MS o něco lépe, WP8 je celkově bezpečný systém, narozdíl od Androidu. ;)

  • jase (neregistrovaný): Tak to rozhodně není jedno, komu data poskytuješ. Apple a MS ti jasně říkají, vaše data jsou u nás v bezpečí a nebudou zneužívána, Google ti říká, s daty můžeme dělat co chceme. To je přeci sakra rozdíl, ne?

  • jase (neregistrovaný)

   Uni: V dnešním světě se už pořádně nedá věřit nikomu, že tvá data nezneužije. Můžeš už spoléhat jen na to, že je to uzavřená platforma, ale stejně nemáš 100% jistotu, to je můj názor. Proto tam zmiňuju, že MS (příp. Apple) jsou na tom o něco lépe, že jsou to celkově bezpečné systémy, ale nikdy prostě nemáte tu 100% jistotu. Tak jsem to myslel ;)

  • Tom (neregistrovaný)

   UNI: tak to je for, verit firme jenom proto ze rika ze u nich jsou data v bezpeci :D

  • A proč by to měl být fór?

  • Tony (neregistrovaný)

   Uni: tie dáta aj tak uvidí NSA, tak aký problém? Google ich využíva len na vyhodnotenie lepšej reklamy pre teba. Jediní, ktorí majú prístup k nim je americká vláda a NSA, ak ti to vadí, tak nepoužívaj produkty ani od MS, ani od Apple, ak nevadí, tak je jedno či používaš produkty Google-u alebo inej firmy, ktorá spolupracuje s NSA.

  • Tony (neregistrovaný): Neřeším, k čemu má nebo nemá nějaká vláda nebo vládní instituce přístup, tajně nebo veřejně, ale komu vědomě poskytuji své informace. A nejhorší v tomto směru je prostě Google, který na tomto má založený obchodní model. MS a Apple jsou orientovaní jinak. Na uživatele a jeho uživatelský zážitek. Tím tě tito musí přesvědčit. Google ne. A mě je sympatičtější cesta MS a Apple.

 3. Mam take dotaz: kdyz si na Androidu ten Google ucet nezalozim hned,mohu tak ucinit kdykoliv pozdeji? Dik

  • karolko (neregistrovaný)

   Ano, mozes kedykolvek vytvorit novy Google ucet, alebo pridat uz existujuci.

 4. Jeste se chci zeptat: pri prvni uvodni instalaci je nutno byt v dosahu WiFi site nebo staci pripojeni pres operatora? Dik

  • Nepotřebuješ ani jedno. Příp. si jsou oba typy připojení zcela rovny.

  • Přesně tak, když to přeženu, nemusíš se vůbec nikdy s telefonem připojit na Internet. Na druhou stranu si pak můžeš koupit klasický telefon a ne smartphone.

  • smisekCZ: No tak ten klasický telefon nebude zase tak dobře zobrazovat e-maily a vůbec texty, co si tam nahraješ z PC, atd. Já nevím kde se vzala ta dnešní móda, že aby jsi měl data v telefonu, musíš kloudit. Vždyť to má USB datové připojení proboha!

  • Emaily bez připojení na Internet?

  • smisekCZ: Samozřejmě, synchronizací s Outlookem probůh.

 5. Mail, ktery si tam nahraju pres USB jaksi nepotrebuji. To ho muzu vyridit na tom pocitaci.

 6. Kam zmizel dnešní druhý díl?!

  • dobrý den, 2. díl nám omylem vyšel dnes (asi na 2 minuty), nicméně ještě bez doplněných obrázků, proto jsme jej obratem stáhli, ale během dnešního dne už vyjde finální verze :)

 7. Díky, už jsem se bál o svou duševní kondici :-)

 8. petr (neregistrovaný)

  Pokud jde o google účet klidně si ho založ. Nemusíš pak řešit kde stahovat případný aplikace. Navíc má gmail jednu nespornou výhodu nebo si to alespoň myslím. Nechodí tam žádnej spam. Takže na různých pofidérních stránkách,kde je vyžadován tvůj mail uveď gmail a je to. :D Ale na druhou stranu obdržíš od googlu dárečky,které mě osobně ani trochu nepotěšily. Nicméně jsou lidi,kteří jsou za ně rádi. Jak příklad uvedu profil g+. Já osobně jsem o něj neprosil a přesto mi ho google přidělil. Při registraci jsem použil své opravdové jméno a pak jsem někde vyšťoural jak se dá jméno změnit tak jsem si nějaké vymyslel a nikdo mě nemůže potom dohledat. S tím souvisí další spousta věcí. Kdekoliv si uprdneš v g aplikaci tak se to hned cpe na g+(asi protože by jinak tahle ptákovina byla dávno mrtvá). O tom,že ti google s výrobcem telefonu nadělí několik „super“ aplikací o kterých se oba domnívají,že by jsi je mohl používat radši pomlčím. Opět někdo je za to rád já osobně ne! Pokud se jedná o svobodný systém tak chci mít možnost volby a ne že mi někdo nacpe telefon šrotem,kterej já osobně nechci a nehodlám ho vůbec používat a zbavit se toho pouhou odinstalací nelze. Takže asi tak.

 9. renusak (neregistrovaný)

  Dobry den mam prosbu.mam problem s fotkami. mam v galerii slozku s picasem Autoback v ni asi 1000 foto s videema a to mi nejde ani prehrat,ani vymazat ani presunout. Jak muzu toto album vratit zpet do telefonu aby me jeli videa a popr.sli smazat fotky. Ucet google+ i picaso jsem zkousela odstranit ale porad to tam mam :( dekuji

 10. Honza (neregistrovaný)

  Dobrý den, když jsem si pořídil nový telefon s androidem, tak tady jsem se o tom hodně dozvěděl a pomohlo mi to i s nastavením. Je tam dobrý povídáni o androidu a návody. [odkaz]

 11. Lukáš (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  mám problém, nefunguje mi funkce podržení prstu, když potřebuji například přesunout ikonu z hlavního menu na plochu. Dříve toto ovládání fungovalo, ale jistou dobu již ne. Pokud podržím delší dobu prst, okamžitě se provede potvrzení (výběr) dané ikony a daná aplikace se spustí.

  Nepomohlo ani resetování do továrního nastavení. Děkuji za pomoc.

 12. Rudolf (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  mám problém spustit obchod play, když ho chci otevřít, tak mi to pokaždé napíše „potvrdit heslo“, nevím přesně jaké heslo zadat, účet má založený, zkoušel jsem tam zadat i heslo pro tento účet, ale pokaždé to napíše zadejte heslo znovu. Prosím tedy o radu, jaké heslo tam mám zadat. Předem díky za pomoc.

 13. Dobrý den, potřebuji poradit.Koupila jsem si nový telefon a mám si ověřit účet Google a píše to že: Zařízení bylo resetovano.Chcete li pokračovat,přihlaste se pomocí účtu Google který byl s tímto zařízením dříve synchronizován. Nevíte co s tím ?

  • Nekoupila jsis novy telefon, ale „jetý“.Někdo uz ho pouzival a zadal do nej ucet google, který to nyní vyžaduje.Pokud jsi ho koupila jako novy, nepouzity, hod jim ho na hlavu.

  • Neměnila jsi náhodou heslo na svém účtu google?

 14. Mám problém v mapy.cs
  Nesynchronizuje se mě balíček. SDynchronizace se spustí, ale neprovede.
  Opakujte později. Co a jak s tím provést.

 15. Dobrý den,prosím o radu.Mám tablet NEXTBOOK PREMIUM 7 a při každém startu na mě vyžaduje hesla k připojení k WIFI .účtu,mailu atd….Nevím jak udělat,abych tyto data zadal jednou a již nemusel opakovat při každém otevření.Děkuji za pomoc a přeji krásný den.Jan.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).