Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » YouTube a Netflix sníží rozlišení videí. Chtějí ulevit přetížené infrastruktuře

YouTube a Netflix sníží rozlišení videí. Chtějí ulevit přetížené infrastruktuře

Autor fotografie: jeshoots.com/Jan Vasek

To, že se Evropou rapidně šíří epidemi koronaviru, není nutno zmiňovat. V momentě karantény a omezeného volného pohybu je více možností, co dělat doma. Můžete si přečíst nějakou knihu, číst články na smartmanii, a nebo sledovat Netflix či YouTube. A právě poslední možnost zvolila napříč Evropou velká část populace a streamovací služba teď musí řešit nadměrný pohyb na serverech, který by dokonce mohl přetížit evropskou infrastrukturu internetu. Tento problém se řeší na úrovni evropské komise.

Dočasné snížení datového toku

Thierry Breton, eurokomisař pro mezinárodní trh a služby, mluvil s CEO Netflixu a řešili možnost, že by bylo v této situaci dobré snížit kvalitu z HD na SD. Rozdíl ve stažených datech je výrazný – při SD se rovná hodina streamování 1 GB dat, při HD jsou to 3 GB. Tento tweet však neznamená, že ke snížení kvality dojde.

Jedná se spíše o prosbu ze strany EU, aby nedošlo k přetížení internetové sítě. Stejné omezení zavádí i YouTube, který bude dočasně videa spouštět ve výchozím rozlišení SD. Možnost přepnutí do vyššího ale uživatelům zůstane dostupná.

Netflix se ale v nedávném vyjádření rozhodl v Evropě snížit datový tok až o 25 %. Toto opatření bude trvat minimálně měsíc. Nepadla žádná slova o tom, jak to ovlivní kvalitu obrazu. Pokud vy sami používáte Netflix, můžete pomoci sami tím, že snížíte rozlišení na SD, jak k tomu vybízí Thierry Breton.

S tím, jak se šíří nákaza onemocnění Covid-19, je možné, že se podobná opatření budou rozšiřovat i do ostatních zemích. Už teď si bere Netflix zhruba 12% stažených dat z celosvětové internetové sítě. Toto číslo bude v následujících týdnech a měsících zřejmě stoupat.

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments