Domů » Recenze » Recenze Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic: takhle si představujeme levné bezdráty

Recenze Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic: takhle si představujeme levné bezdráty

V případě bezdrátových sluchátek platí takové pravidlo, že pokud chcete kvalitu, je potřeba sáhnout hluboko do peněženky. Některé firmy se nicméně s touto filosofií odmítly smířit a doslova zaplavily trh dostupnými bezdrátovými sluchátky. Zatímco u většiny stále platí, že je lepší sáhnout po kabelové verzi, v případě Xiaomi mě to donutilo zbystřit.

Právě Xiaomi je známé pro kvalitní produkty za cenu, se kterou nezruinují rodinný rozpočet. V případě sluchátek Mi True Wireless Earbuds Basic to platí dvojnásob. Jak levné bezdrátové špunty dopadly v naší recenzi?

Design a obsah balení

Náklady je třeba snižovat, kde to jde, což se projevilo i na obsahu balení. Uvnitř najdete jen nabíjecí pouzdro se sluchátky, náhradní silikonové špunty a několik manuálů. Na nabíjecí kabel zapomeňte, každopádně dnes už takřka každý alespoň jeden s koncovkou microUSB ve své domácnosti jistě má. Přesto to musím označit za mínus, protože kabel je zkrátka základ.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 1
Nabíjecí pouzdro je minimalistické

Malá černá krabička nenadchne ani neurazí – je jednoduchá a nenápadná. Použitý plast působí mírně lacině a je náchylný na poškrábání, což ale kompenzuje svou přenosností. Výhradu mám k umístění sluchátek v pouzdře. Samotná sluchátka lze totiž vyjmout poměrně obtížně. Není to ale žádná tragédie a jde o zvyk.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2
Sluchátka se bohužel špatně vytahují

Sluchátka jsou esencí jednoduchosti. Drobné pecky jsou vcelku nenápadné a v uchu si jich skoro nevšimnete. Dominantou je veliké tlačítko na každém sluchátku, pod kterým se skrývá stavová dioda. Na spodní straně jsou už jen piny pro bezdrátové nabíjení z pouzdra. Sluchátkům chybí označení levé a pravé, takže ihned po vyjmutí z pouzdra je doporučuji vložit do uší.

Parametry a funkce

Z parametrů stojí za zmínku frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz, akustický tlak 93 dB, impedance 16 Ohmů nebo dosah až 10 metrů. O propojení s telefonem se stará Bluetooth ve verzi 5.0 a nechybí ani certifikace IPX4, která chrání sluchátka proti stříkající vodě. Vestavěné mikrofony zvládnou hovory poměrně dobře, pokud jste v tichém prostředí. Jinak si protistrana stěžovala na to, že slyší každé projíždějící auto a v jednom případě také kolemjdoucího lépe, než mě.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 10
V uchu působí sluchátka nenápadně

Sluchátkům pochopitelně chybí aktivní potlačení hluku, nicméně to pasivní je na velmi dobré úrovni. Ani jízda vlakem výrazněji nevstoupí mezi vás a vaši oblíbenou hudbu. Jinak je funkční výbava sluchátek vcelku standardní, po vyjmutí z pouzdra se automaticky spárují a naopak, skrze tlačítko lze ovládat přehrávání hudby či vyvolat hlasového asistenta. Jen po vyjmutí sluchátka z ucha se hudba nepozastaví. Sluchátka taktéž nefungují v režimu master-slave, ale fungují na sobě nezávisle.

Výdrž baterie a nabíjení

Kapacita nabíjecího pouzdra je sympatických 350 mAh, přičemž sluchátka disponují 40 mAh baterií. Pokud nebudete poslouchat hudbu na plné pecky, vydrží sluchátka přehrávat hudbu až 4 hodiny ,a když přičteme kapacitu nabíjecího pouzdra, které zvládne nabít sluchátka až 3x, dostaneme se na zhruba 16 hodin poslechu. To nejsou špatné hodnoty.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 3
Konektor je bohužel typu microUSB

Musím pochválit nabíjení skrze microUSB, které trvá přibližně hodinu. Vzhledem k tomu, že pouzdro budete nabíjet zhruba 2x-3x týdně, se to dá s klidem přežít.

Kvalita hudby

Sluchátka jsem nejprve otestoval na svém tradičním hudebním výběru Bohemian Rhapsody/Edward Grieg/Nespoutaný Django, ale záhy jsem začal zkoumat, kde jsou limity Mi True Wireless Earbuds Basic. Jejich zvuk mě totiž na první dobrou doslova učaroval, především poté, co jsem se znovu přesvědčil, jaká je jejich cena. Jednoduše jsem tomu zvuku odmítal uvěřit.

Hned na úvod musím zmínit, že sluchátka nejsou přebasovaná a naopak mají velmi sympatické basové podání, ze kterého je cítit dynamika. Středy se neztrácí a jsou jasné, výšky zbytečně nepiští a znějí tak, jak mají. Takto věrně a jasně často nezní ani sluchátka, která se dají pořídit za více než dvojnásobek ceny.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 4
Podání zvuku mě velmi příjemně překvapilo

Soundtrack k Nespoutanému Djangovi sluchátkům sedl. Různorodé skladby Mi True Wireless Earbuds Basic zvládla se ctí, ať už se jednalo o kytarové skladby, vokální písně nebo jazzově laděné počiny. Nástroje od sebe šlo poměrně dobře rozeznat, byť izolovat jeden konkrétní a sledovat jeho roli v hudební kompozici nebylo až tak jednoduché.

Edward Grieg nezklamal a sluchátka prověřil skutečně naplno. Většinu skladby se sluchátka skutečně neflákala a snažila se se zvyšujícím se tempem držet krok, co to jenom šlo. Občas si trochu vypomohla upozaděním některého nástroje a v závěru už jim došel dech, i tak ale musím konstatovat, že se jedná o sympatický výkon.

Queen se se sluchátky od Xiaomi skutečně nemazlili, ale Mi True Wireless Earbuds Basic se jen tak snadno nedala. Sborový zpěv měl tendenci splývat, hlas Mercuryho nebyl tak výrazný, jak by být měl, ale nástroje zvládla sluchátka zpracovat obstojně, jen u těch méně výrazných si trochu vypomohla a nechala je splynout.

Nedalo mi to a nechal jsem sluchátka ochutnat i trochu jiných žánrů. Rozpustilý James Brown dokázal energii, kterou vkládal do své hudby přenést i skrze sluchátka od Xiaomi. Bee Gees a jejich pisklavý Stayn‘ Alive zněl velmi dobře, Phil Colins už ukázal sluchátka v trochu nelichotivém světle, neboť bicí a hlas jsou pro sluchátka trochu oříšek a poslech nebyl zrovna příjemný.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 5
V této cenové kategorii nabídnou sluchátka od Xiaomi bezkonkurenční zvuk

Rock, metal a punk ale zase příjemně překvapil. Ronnie James Dio sluchátkům z dílny Xiaomi sedl, zvuk měl příjemný rockový nádech a nikde výrazně neujížděl, syrové podání The Clash se neztratilo, AC/DC sem si doslova užíval a ani Hendrix se svou kytarou na Mi True Wireless Earbuds Basic úplně nepropadl, byť bych si ideální zvuk představoval trochu jinak.

Trochu horší to bylo u elektronické hudby. Hardwell jasně naznačil, že silnější basová složka sluchátkům chybí, což mu ale nepotvrdil Steve Aoki. Bad Guy v podání Billie Eilish naopak ukázalo sluchátka v nejlepším možném světle, až jsem měl chvíli pocit, že jsou přímo stvořená pro její druh hudby. Ol‘ Dirty Bastard pak posloužil jako zástupce rapové scény, na které sluchátka Xiaomi rovněž ukazují, že tady je nenachytám na švestkách.

Závěr a hodnocení

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic je naprosto otřesný název pro naprosto skvělá sluchátka ve své cenové kategorii. Co sluchátkům chybí na funkcích či různých drobnostech, to bohatě vynahrazují svými přednostmi, které jsou vzhledem k ceně nezanedbatelné. Především hudební podání je v této kategorii takřka bezchybné – sluchátka jsem nachytal jen na vyložených špecích. Jinak mě sluchátka nepřestávala udivovat.

Začnu asi nejprve pozitivy. Tím největším je zvukové podání, které je na velmi dobré úrovní. Kdyby Xiaomi na sluchátka nalepilo dvojnásobnou cenu, stejně by se tenhle zvuk jen tak neztratil. Výdrž na baterii by sice mohla být větší, ale v praxi výdrž příjemně překvapila. Dobré pasivní odhlučnění, odolnost IPX4 či Bluetooth 5.0 jsou už jen třešničky na dortu.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 6
Až na pochopitelné drobné nedostatky musím Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic jen chválit

Zápory mají ale sluchátka Mi True Wireless Earbuds Basic také. Ať už jde o horší manipulaci při vyjímaní z pouzdra, horší kvalitu hovorů, mechanické tlačítko místo dotykového ovládání, absenci jakéhokoli kodeku vylepšující bezdrátový zvuk, starší microUSB, chybějící funkce automatického pozastavení přehrávání při vyjmutí z ucha či pouzdro náchylné k poškrábání, což jsou všechno sice drobnosti, ale za zmínku stojí.

Jakmile ale Xiaomi nalepilo na sluchátka cenu 779 korun, vypálilo většině konkurentů rybník. V podobné cenové kategorii za srovnatelnou cenu jen těžko najdete bezdrátová sluchátka, která budou s těmi od Xiaomi držet krok.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic

8.6

Design a zpracování

8.4/10

Kvalita zvuku

9.1/10

Pohodlnost nošení

8.8/10

Výdrž baterie

8.9/10

Funkce

7.9/10

Klady (+)

 • atraktivní cena
 • skvělé zvukové podání
 • odolnost IPX4
 • dobrá výdrž na baterii
 • Bluetooth 5.0
 • dobré pasivní odhlučnění okolí

Zápory (–)

 • pouzdro je náchylné k poškrábání
 • horší manipulace při vytahování sluchátek z pouzdra
 • nižší kvalita hovorů
 • mechanické tlačítko místo dotykového
 • chybí některé funkce
 • microUSB konektor

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

12 komentářů

 1. Mal som ich a sú to strašný trash :D …po čase sa sluchádlo po vložení do puzdra nezačne nabíjať, tým pádom sa neodpojí a ostané pripojené k mobilu…taktiež sa prehadzujú kanály so stereo na mono…

  • Já mám přesně opačnou zkušenost. Dostal jsem je jako dárek a fungují i hrají slušně. S nabíjením ani prohazováním kanálů problém nemám (používal jsem je na iPhone SE a teď na Redmi Note) :)

  • Tiez ich mam a pridu mi v pohode, ale mam podobnu skusenost s odpajanim sluchadla. To iste sa mi stalo aj na Qcy T1C. Tiez mi chyba ovladanie na sluchadle.

 2. Měl jsem a dokud fungovala, tak za tu cenu spokojenost. Bohužel po pár měsících se přestalo jedno sluchátko dobíjet.

 3. Přijde mi, že v recenzi je pár nepřesností. Jednak sluchátka jsou označena – nad kontakty pro nabíjení je lesklé kolečko a v něm R/L. Co se týče vytahování z krabičky, s tím jsem nikdy neměl problém, stačilo zatlačit palcem proti sluchátku a mírně nahoru a ono se „vylouplo“ ven.
  Co mi ale přijde slabší, je jednoznačně telefonování a hlavně zvuk. To, že mají poměrně často potřebu přepínat mono/stereo a tím dělat v přehrávané hudbě pauzy, je docela nepříjemné. Ale samotné zvukové podání mi tedy narozdíl od autora nepřijde zrovna brilantní. Při srovnání s Koss Porta pro a především Sony MH1C jsou basy pomalé a nepřesné, výšky zbytečně ostré a přesností taky neoplývají (anglicky mluvící by to popsali jako harsh) a středy mi přišly poněkud zastřené. Celkově se zvuk dost slévá a občas se některé nástroje až ztrácí.
  Každopádně za 330 Kč, které jsem za to během jedné slevové akce zaplatil, a na mé použití jako sluchátek při cestě do práce, myslím, že jde o dobrý kup.

  • Michael Chrobok

   Dobrý den,
   označení na mnou testovaném kusu nebylo, což jsem dnes osobně ještě jednou kontroloval a je to patrné také z fotografií. V případě vytahování sluchátek píši, že jde o zvyk – během doby testování jsem si vytahování sluchátek zkrátka nezvykl. Vámi popisované problémy s přepínáním jsem u testovaného kusu nepozoroval. Zvuk jsem hodnotil vzhledem k ceně (sluchátka se dají pořídit už okolo 500 korun), kde se domnívám, že nemají velkou konkurenci. Srovnání s Koss Porta Pro či Sony MH1C není úplně férové (Koss jsou v bezdrátové verzi mnohem dražší, MH1C jsou sluchátka drátová a již se nevyrábí).

  • Dobrý den, nekoupil jste si spíš xiaomi mi true wireless earbuds basic 2, které by spíše odpovídali ceně 330 kč?

 4. Těch Xiaomi sluchátek je taková hromada, že se v tom už ztrácím. Zkusil jsem teď objednat si od nich GT1ky (trochu lepší parametry, než tyhle), tak jsem zvědav… hlavně jestli se jich z Číny vůbec dočkám, aspoň do Vánoc 😀

 5. Mam je od ledna, kdy jsem je v mallu koupil za pouhych 330Kc a zatim vse funguje bez problemu, takze spokojenost velika:)

 6. Cena je podezele nizka, obavam se , ze za 700Kc zadny kvalitni zvuk ocekavat nelze. Pouzivam dratova sluchatka od 1More (znacka patrici Xiaomi, nebo pro nej jenom dela sluchatka?, buh se v tom vyznej). Presto, ze jsou dratova, byly drzasii, 990Kc, zvuk jiz docela nadprumernej vzhledem k cene. Za 700 bych bezdratena sluchatka nekupoval, ale to je jenom muj osobni nazor.

 7. U tohto typu sluchadiel by by sa mala posudzovať aj stabilita bluetooth spojenia.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).