Domů » Články » Xiaomi Mi Note: Konkurence pro iPhone 6 Plus (preview)

Xiaomi Mi Note: Konkurence pro iPhone 6 Plus (preview)

Xiaomi tento týden představilo dva nové zástupce v kategorii velkých smartphonů. Základní model nabízí mix vyvážených hardwarových parametrů, výkonnější varianta láká na QHD displej a Snapdragon 810.

Čínský výrobce Xiaomi tento čtvrtek v Pekingu uspořádal tiskovou konferenci, na níž bylo představeno několik produktů (informovali jsme zde). Před samotnou konferencí kolovala na internetu spousta článků se zaručenými úniky informací – některé tvrdily, že bude představen telefon Xiaomi 5 či 4S, spekulovalo se i o dlší generaci cenově dostupného Hongmi Note 2 či třetí generaci chytré televize a tak dále – nakonec se dá říci, že se firmě Xiaomi povedlo vše poměrně dobře utajit a do poslední chvíle nebylo úplně jasné, co bude vlastně představeno a jaké budou parametry (ve srovnání např. s představením nové generace iPhonů, o kterých bylo dopředu známo prakticky vše).


Xiaomi Mi Note

Xiaomi se srovnání s iPhonem nebojí

Hlavní roli hrál telefon Xiaomi Mi Note, se kterým se výrobce rozhodl konkurovat velkému iPhonu 6 Plus, s nímž byl nový produkt srovnáván v několika klíčových parametrech: nabízí o 0,15 mm tenčí tělo, o 11 gramů nižší hmotnost a na výšku je kratší o 3 mm. Jeho rozměry tak dosahují hodnot 155,1 × 77,6 × 6,95 mm a hmotnost činí v této kategorii příjemných 161 gramů. I při takto nízké tloušťce se inženýrům ze Xiaomi podařilo do těla přístroje vměstnat baterii o kapacitě 3000 mAh.

 
Xiaomi Mi Note a iPhone 6 Plus

Designově tento telefon vychází z loňského modelu Xiaomi Mi4 (recenze), opět tedy nabídne kovový rámeček, avšak odolné sklo Gorilla Glass 3 tentokrát nalezneme na přední i zadní straně přístroje. To právem vzbuzuje obavy jak bude takový telefon odolný vůči pádům, sklíčka jsou však vyrobena speciálním postupem, při kterém jsou u krajů mírně prohnuta (Xiaomi toto nazývá 2,5D a 3D sklo), což by mělo zajistit lepší rozložení energie při případném pádu a jejich vyšší odolnost proti rozbití.

Toto bylo demonstrováno na videu z laboratoře, na kterém byly ukázány 2 testy – upuštění kovové kuličky na displej a pád na mramorový povrch z výšky 1,5 m. V obou těchto testech telefon obstál, skutečnou odolonst však ukáže až používání v reálných podmínkách, které se od laboratorních simulací v mnohém liší.

 
Xiaomi se ve srovnávání s iPhonem 6 Plus doslova vyžívá

Displej: Adaptivní konstrast a lepší čitelnost na sluníčku

Displej má úhlopříčku 5,7″ s rozlišením Full HD (1080 x 1920 px), což v přepočtu dělá jemnost 386 ppi – to sice není ve srovnání s konkurencí nijak dechberoucí hodnota, pro běžné lidské oko je však postačující a nemá zbytečně velké nároky na hardware. Xiaomi u něj vyzdvihuje NTSC gamut 95 % (o 11% vyšší oproti Mi4, oproti iPhone 6 Plus pak rozdíl činí 23 %) a kontrast 1400:1, což zajistí lepší barevné podání.

  

V souvislosti s displejem byla dále představena technologie „adaptivního kontrastu“, díky které si telefon sám reguluje kontrast v závislosti na okolních světelných podmínkách, aby bylo docíleno optimálního zobrazení v daných podmínkách – to s sebou mimojiné přináší lepší čitelnost na slunci a až třicetiprocentní úsporu elektrické energie oproti běžným panelům.

 

Velký displej má také podporu v MIUI 6, které nabízí nastavení velikosti fontů v celém systému a nově také „jednoruční režim“, který už byl k vidění i u konkurence – obsah displeje se smrskne do pravého dolního rohu, takže bude možné palcem obsáhnout celou plochu, přičemž velikost tohoto „smrsknutí“ lze regulovat a ovladatelnost tak přizpůsobit uživatelům s různě velkýma rukama. MIUI 6 dále u Xiaomi Note nabídne speciální režim pro čtení, při jehož aktivaci by civění na displej nemělo způsobovat takovou únavu očí jako při běžném nastavení.

Fotoaparát s optickou stabilizací

V oblasti fotoaparátu Xiaomi Note nabídne rozlišení 13 MPx a pravou optickou stabilizaci, přičemž čočka fotoaparátu je v jedné rovině se zbytkem těla – Xiaomi se tedy podařilo dosáhnout zlepšení v oblasti, za kterou se na Apple v případě iPhonu 6 Plus snesla vlna kritiky (na konferenci vše bylo doplněno vtipným videem kopírujícím styl promo videí Applu s Jonym Ivem, kdy vrchní designér vzal pánev, kterou čočku fotoaparátu zabouchal, až byla v rovině se zbytkem těla – škoda, že Apple podobné řešení nenapadlo :-)).

 

Přední kamerka nabídne rozlišení 4 Mpx, respektive se jedná se o tzv. ultrapixely, které ve svých modelech propagovalo HTC – tento výrobce si za ultrapixely příliš chvály nevyslechl, jsem tedy zvědav, zda se i tady Xiaomi povedlo docílit pokroku, pro přední kamerku by však toto rozlišení mělo stačit. Aplikace fotoaparátu v MIUI 6 byla také obohacena o nový selfie režim.

  

Velká pozornost byla věnována reprodukci zvuku, která by měla dosahovat vysoké kvality, především díky integraci čipu ES9018+OPA1612 a některých dalších technologií. Vysoká kvalita vynikne především s pořádnými sluchátky a Xiaomi při této příležitosti představilo vlastní velká sluchátka, která co do parametrů snesou srovnání se sluchátky Sennheiser a dalších zvučných značek, k mání ovšem budou o poznání levněji a to za 499 RMB. Vylepšení se dočkal i vestavěný reproduktor, který je ovšem omezen celkovou velikostí přístroje.

Hardwarová výbava a výkon: Ach to LTE

Xiaomi Note pohání osvědčený chipset Snapdragon 801 v kombinaci se 3 GB RAM. Telefon dále podporuje dualSIM, respektive hybridní režim, kdy je přítomen jeden slot na microSIM a jeden slot na nanoSIM – díky tomu se tak spousta uživatelů obejde bez stříhání SIM karet či používání nástavců na karty již zastřižené. Oba sloty podporují 4G, v tomto ohledu však bude český uživatel zklamán, protože z FDD LTE jsou podporována pouze pásma 3 a 7, podpora v České republice nejpoužívanějších pásem 20 a 8 bohužel chybí.

Zde je vidět, že Xiaomi se stále zaměřuje primárně na domácí čínský trh a expanze probíhá hlavně na rozvojové trhy zbytku Asie a jižní Ameriky, kde se pro LTE frekvenční pásma 800 a 900 MHz až na výjimky nepoužívají. Z obchodního hlediska to má svou logiku, na těchto trzích je velký potenciál pro růst a navíc tam nehrozí patentové žaloby, českého uživatele, který by také uvítal výkonné zařízení za rozumnou cenu, to ovšem nepotěší, nové Xiaomi produkty mu budou na většině území České republiky fungovat jen jako 2G/3G telefony.

Sestřih z tiskové konference Xiaomi v Pekingu (pouze s čínskými titulky)

Cena byla stanovena na 2299 RMB za 16 GB verzi a 2799 RMB za 64 GB verzi, telefon bude k dispozici v černé a bílé a do prodeje jde v ČLR poprvé 27. ledna. Podle našich informací se Xiaomi Note na českém trhu objeví ještě v průběhu prvního čtvtletí (pravděpodobně v březnu) za cenu okolo 15 000 Kč včetně DPH.

Note Pro s 2K displejem a Snapdragonem 810

V tuto chvíli si mnozí říkali, že Xiaomi už není výrobcem, který vždy přináší nekompromisní výkon s atraktivní cenovkou, představené parametry vskutku nebyly v mnoha ohledech nikterak oslňující a telefony s podobnou výbavou má delší dobu i konkurence. Pro nadšence si v závěru tiskovky Lej Ťün (CEO Xiaomi) připravil překvapení v podobě Xiaomi Note Pro.

 

Vzhledově půjde o stejné zařízení, displej ovšem nabídne rozlišení 2k, respektive QHD (1440 x 2560 px, 515 ppi), chipset Qualcomm Snapdragon 810 s grafickým akcelerátorem Adreno 430 doplněný o 4 GB LPDDR4 (o 70% vyšší rychlost oproti staršímu LPDDR3). Se špičkovou výbavou jde ovšem ruku v ruce i vyšší cena, která byla pro tento model stanovena na 3299 RMB (je pouze jedna 64 GB varianta). Dostupnost byla předběžně ohlášena na konec března, přičemž konkrétní datum nebylo stanoveno.

Ondřej Gardavský

8 komentářů

 1. Petr Holý (neregistrovaný)

  Preview – jak je chápáno v zahraničí: článek, který předchází recenzi. Obsahuje vlastní zkušenosti a první postřehy, je možné doplnit o první pocity.

  Oficiální definice: [odkaz]

  Bohužel tento článek neodpovídá ani jednomu. Myslel jsem, že máte „vlastní zušenosti“, ale dočkal jsem se jen článku o mobilu, o kterém nevíte nic z „vlastní zkušenosti“.

  Jinak řečeno, nadpis neodpovídá obsahu. Tudíž bulvár?

  • Tago (neregistrovaný)

   Moc to prožíváš, Petře :) zkus brát život trochu víc s nadhledem.

  • Viktor (neregistrovaný)

   Tvoje starosti bych, Petře, chtěl mít. Fakt.

  • Petr Holý (neregistrovaný)

   Jelikož jsem byl obdařen vlastním úsudkem, nebudu přijímat informace jak slepá „ovce“. Pokud vám stačí polopravdy, klamy a lenost jiných lidí, proč ne, ale dokud budu mít možnost se vyjádřit, učiním tak.

  • Viktor (neregistrovaný)

   Vedeš Petře skvělý život, když řešíš takové malichernosti.

  • Radalf (neregistrovaný)

   Petr má zřejmě hodně času řešit kraviny :) ale zasmál jsem se.

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Ty frekvence LTE nejsou „české“ používají je i jiní operátoři i západní Evropě .

  Jinak ano Xiaomi se nebojí Apple se protože, 75% občanů ČLR na iPhone nemá. Představte si že Dacie se kupodivu nebojí Audi…

  Telefon za 15 bez zde použitelného LTE…. …hádám že dost levicových Adroidultrazz se najde dost aby zase mohly na vebude hlásat jak značka xybž je špatná, za to oni mají toho morálního „vítěze“

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).