Domů » Bleskovky » Xiaomi má za sebou silné čtvrtletí. Zisk meziročně narostl o čtvrtinu

Xiaomi má za sebou silné čtvrtletí. Zisk meziročně narostl o čtvrtinu

Společnost Xiaomi zveřejnila výsledky svého hospodaření za třetí kvartál letošního roku. Navzdory přetrvávající koronavirové krizi vykázal čínský gigant vyšší tržby i zisk; tržby meziročně narostly o 8,2 procenta na 78,1 miliardy CNY (asi 276,5 miliardy korun), čistý zisk pak vzrostl o 25,4 procenta na 5,2 miliardy CNY (asi 18,4 miliardy korun).

Xiaomi je jedničkou na 11 trzích

Největší podíl na tržbách měly tradičně smartphony. Xiaomi jich v minulém kvartálu dodalo na trh 43,9 milionu, což podle agentury Canalys globálně stačilo na globální tržní podíl 13,5 % a 3. místo mezi všemi výrobci smartphonů. Xiaomi se velmi dařilo v Evropě, čínský výrobce zde získal tržní podíl 21,5 % a v žebříčku výrobců smartphonů vystoupal na druhou příčku. V jedenácti zemích světa Xiaomi vystoupalo na nejvyšší stupínek, v dalších 59 zemích a regionech se vešlo do TOP 5.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G recenze
Ilustrační obrázek

Xiaomi ale nejsou pouze smartphony. Čínský obr si také pochvaluje více než čtvrtinový nárůst výnosů z internetových služeb, díky nimž přiteklo do společné pokladny 7,3 miliardy CNY. Většina uživatelů těchto služeb přichází ze smartphonů a tabletů značky, které běží na platformě MIUI. Ta 22. listopadu letošního roku oslavila milník 500 milionů každodenních uživatelů, z toho „pouze“ 127,3 milionu z pevninské Číny. Koneckonců i více než polovina tržeb Xiaomi připlula z mimočínských trhů.

Xiaomi také zaznamenalo o 13,5% vyšší růst předplatitelů televizních služeb, o 44,7 % narostly příjmy z reklamy, o 25 % se zvedly tržby z herního byznysu a o 15,5 % vyskočily tržby z IoT a lifestylových produktů. Pokud pomineme segment smartphonů, tabletů a notebooků, v síti se aktuálně nachází více než 400 milionů připojených zařízení internetu věcí značky Xiaomi, osm milionů uživatelů dokonce vlastní pět a více různých zařízení.

800 600 Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential

Xiaomi se také hodně soustředilo na vývoj a výzkum, investice do těchto položek meziročně narostly více než o polovinu na 9,3 miliardy CNY. Tým vývoje a výzkumu tvoří téměř 14 tisíc zaměstnanců, což je 44 procent celé pracovní síly Xiaomi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).