TOPlist

Xiaomi HyperOS jako nástupce MIUI: velký přehled novinek a vylepšení

Xiaomi Mix Fold 3 v zavřeném stavu
  • Oblíbené i nenáviděné prostředí MIUI končí
  • Nahradí je zbrusu nový systém HyperOS
  • Vyvíjen je od roku 2017 a nebude určen pouze pro smartphony
  • HyperOS se dostane i na několik stávajících zařízení

V tomto týdnu byly představeny nové vlajkové smartphony řady Xiaomi 14. Jejich výrobce je vybavil nejen působivou hardwarovou výbavou, ale rovněž zbrusu novým systémem HyperOS, který nahrazuje původní nadstavbu MIUI. Co všechno nový software přináší a které současné smartphony jej dostanou?

HyperOS není jenom nadstavba Androidu

Prostředí MIUI rozděluje fanoušky smartphonů na dva tábory – jeden je nemůže vystát, druhý na ně nedá dopustit. V obou případech jsou viníkem široké možnosti prostředí, které vypadají komplikovaně a roztříštěně, na druhou stranu ale umožňují nastavit telefon do každičkého detailu. MIUI budí vášnivé diskuse, a možná právě proto se v Xiaomi rozhodli hodit tuto kontroverzní značku za hlavu a pokouší se zaujmout oba nesmiřitelné tábory zbrusu novým systémem HyperOS.

Logo operačního systému HyperOS

Na rozdíl od MIUI není HyperOS pouhou grafickou nadstavbou stojící nad systémem Android, ale svébytným systémem, který Xiaomi vyvíjí již od roku 2017. Systém má základy v Linuxu a ve vlastním operačním systému Vela a je od začátku navržen tak, aby běžel nejen na smartphonech a tabletech, ale i na dalších typech zařízení – televizorech, hodinkách, a dokonce i v jednoduchých zařízeních internetu věcí. Právě tato zařízení jsou hlavním důvodem, proč HyperOS existuje – v Xiaomi chtěli vyvinout systém, který zabezpečí interoperabilitu napříč všemi kategoriemi.

Důležité je, že HyperOS je stále postaven na AOSP, tedy na open-source implementaci systému Android, což znamená, že bude kompatibilní se stávajícími aplikacemi pro Android. Otazník visí nad podporou Google Mobile Services, o které Xiaomi zatím nehovoří. Tipovali bychom, že v Číně bude HyperOS o tyto služby ochuzen, avšak ve světě zůstane jejich podpora zachována. Můžeme se ale mýlit.

Mezi MIUI a HyperOS je několik grafických odlišností, především v oblasti přizpůsobení zamykací obrazovky nebo přepracovaného ovládacího centra, ty ale výrobce nepovažuje za nejdůležitější. Na místo nich v tiskové zprávě vyzdvihuje jiné čtyři klíčové schopnosti – maximální efektivitu, inteligentní konektivitu, proaktivní inteligenci a prvotřídní zabezpečení.

Maximální efektivita

HyperOS má být díky svému širokému a univerzálnímu zaměření kompatibilní s 200 různými procesory a s dvacítkou souborových systémů. Systém je navržen tak, aby jeho kód fungoval na naprosto základních obvodech, Xiaomi se chlubí tím, že podporovány jsou systémy s 64 kB-24 GB RAM. Firmware systému pro smartphony má zabírat pouze 8,75 GB, což je oproti konkurenci znatelně méně.

HyperOS je systém pro různé druhy zařízení
HyperOS je systém pro různé druhy zařízení

HyperOS má být rovněž maximálně efektivní, a to díky podpoře dynamického nastavení priority vlákna nebo dynamického vyhodnocování cyklu úloh. Tyto benefity pocítí nejen typičtí uživatelé, ale rovněž hráči, kteří ve srovnání s jinými systémy založenými na Androidu ocení stabilní snímkovou frekvenci nebo nižší spotřebu energie.

Na jednoduchých zařízeních systém také podporuje rozdělení úloh mezi více výpočetních jednotek pro kooperativní zpracování, díky čemuž dokáže „vymáčknout“ z použitého hardwaru maximum. K vyšší efektivitě má rovněž přispět restrukturalizace vnitřních technických modulů – souborového systému, síťového systému, zobrazovacího subsystému apod.

Inteligentní konektivita

HyperOS byl navržen pro široké spektrum zařízení a z tohoto důvodu v Xiaomi kladli důraz i na jejich vzájemnou komunikaci. Technologie Cross-End Intelligent Connectivity Framework a HyperConnect umožňují vytváření sítí v reálném čase mezi vysokým počtem zařízení, díky čemuž mohou uživatelé aktivně ovládat řadu připojených zařízení, odkudkoliv se jim zachce.

Mezi příklady Xiaomi například uvádí možnost používat telefonní fotoaparát například přímo z tabletu nebo notebooku či schopnost sdílet mezi jednotlivými zařízeními aplikace, obsah schránky či systémová oznámení. Všechna tato zařízení musí být pochopitelně součástí ekosystému Xiaomi.

Proaktivní inteligence

Nezbytným prvkem dnešních operačních systémů je podpora umělé inteligence a ani v tomto není HyperOS pozadu. Systém například obsahuje kognitivní centrum ekosystému nazvané HyperMind, které má proaktivně chápat potřeby uživatelů a reagovat na ně. Xiaomi jako příklad uvádí následující situaci: pokud zařízení zjistí, že uživatel vždy po odemknutí chytrého zámku dveří rozsvítí světlo v obývacím pokoji, HyperMind tento vzorec chování zachytí a nabídne uživateli jeho zautomatizování.

HyperOS taktéž umí pracovat s velkými jazykovými modely a využívat je v mnoha oblastech – ke generování textu ve funkci Xiaomi AI Assistant, k vytváření živých titulků v reálném čase ve videích a zvukových záznamech, k vyhledávání v obrázcích pomocí klíčových slov nebo ke generování zcela nových obrázků. Aplikace Mi Canvas pro tablety dokonce obsahuje funkci, která převede jakoukoliv „čmáranici“ uživatele na umělecké dílo.

Prvotřídní zabezpečení

Xiaomi při vývoji HyperOS myslelo také na soukromí a zabezpečení uživatelů a jejich dat. Pro tyto účely vývojáři firmy vyvinuli bezpečnostní subsystém TEE, který běží izolovaně na vyhrazeném hardwaru a je nezávislý na operačním systému – díky tomu mají být veškerá data, jako například biometrie, hesla nebo zámky obrazovky, v naprostém bezpečí před případnými „slídily“.

Zařízení běžící na platformě HyperOS si mezi sebou mohou předávat citlivé informace, ale i tato komunikace je zastřešena subsystémem TEE – přenos dat je vždy koncově šifrován.

Která zařízení HyperOS dostanou?

Systém HyperOS byl jako první uveden na smartphonech Xiaomi 14, hodinkách Xiaomi Watch S3 a na televizoru TV S Pro 85″ MiniLED. Dostupný nicméně bude i na starších zařízeních Xiaomi a Redmi:

  • Xiaomi MIX Fold 3
  • Xiaomi MIX Fold 2
  • Xiaomi 13 Ultra
  • Xiaomi 13 Pro
  • Xiaomi 13
  • Xiaomi Pad 6 Max 14
  • Xiaomi Pad 6 Pro
  • Xiaomi Pad 6
  • Redmi K60 Extreme Edition
  • Redmi K60 Pro
  • Redmi K60

Kromě smartphonů dostane nový systém i několik televizorů, jedna chytrá kamera a reproduktor. V Číně by měl být update těchto zařízení odstartován už letos v prosinci, aktualizace mezinárodních verzí by měla začít v prvním kvartálu příštího roku. V té době se pravděpodobně dočkáme i globálních variant smartphonů Xiaomi 14 a 14 Pro.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku