Domů » Bleskovky » Xbox One dostal aktualizaci na Windows 10: Jaké novinky obsahuje?

Xbox One dostal aktualizaci na Windows 10: Jaké novinky obsahuje?

Systém Windows 10 včera učinil další kroky ke svému rozšiřování. Kromě listopadové aktualizace počítačové a tabletové verze (více informací) dostala „desítky“ i konzole Xbox One. Její nová transformace nese název New Xbox One Experience (NXOE), přináší změny ve vzhledu, nové funkce a také zpětnou kompatibilitu 104 her pro Xbox 360.

Nové uživatelské rozhraní

Jako první upoutá uživatele nové uživatelské rozhraní systému, které se nejvíce podobá aplikaci Xbox pro Windows. Prostředí má být mnohem rychlejší a lépe navržené, většina položek by měla být dosažitelná mnohem jednodušší cestou. Hovoříme zejména o sociálním rozměru, jako je komunikace s přáteli na Xbox live či vyhledávání herních skupin. Pro tyto kroky není nově nutné odcházet ze hry. 

   

Xbox avataři dostávají lepší vzhled díky pokročilému anti-aliasingu, osvětlení, stínování apod. V nové aplikaci Xbox příslušenství je navíc možné přemapovat si tlačítka na libovolném ovladači. Bohužel majitelé Kinectu přišli o možnost pohybovat se v prostředí gesty. 

Streamovaní her

Hry z Xboxu je možné hrát i na jiných zařízeních s Windows 10, i když výkonovou stránku věci obstará přímo herní konzole. Stačí, aby byla připojena ke stejné sítí jako např. počítač, hry se v něm zobrazí v aplikaci Xbox. Touto cestou je možné hrát Xbox hry v jednu chvíli ve více lidech na více zařízeních. Microsoft dokonce údajně pracuje i na opačné cestě – aby bylo možné hrát počítačové hry na Xboxu.

 

Multiplatformní hraní

Některé tituly bude dokonce možné hrát multiplatformě i bez Xboxu. V následujících týdnech například vyjde hra Fable Legends, která bude k dispozici jak pro Xbox, tak pro počítače s Windows 10. Hra bude založena na principu free-to-play, přičemž jak postup, tak veškeré platby budou pro obě platformy společné. V budoucnu by se do multiplatformního hraní měly zapojit i telefony s Windows 10 Mobile. 

 

Zpětná kompatibilita her pro Xbox 360

Na Xboxu One je nově možné hrát 104 titulů zakoupených pro konzoli Xbox 360 (zde máte jejich kompletní seznam). Nejen, že nemusíte svoji kolekci starších her vyhodit do koše, můžete si dokonce své hry užívat ještě více, neboť i u her pro Xbox 360 fungují nové funkce, jako nahrávání DVR videí, vytváření screenshotů, streamování her na PC apod. Kromě toho je i na Xboxu One možné hrát hry v multiplayeru i s uživateli konzolí Xbox 360.

  

Někdy příště: Univerzální aplikace a Cortana

I hlasové ovládání konzole Xbox One se má nově postarat digitální asistentka Cortana, její funkce však přijdou do systému později. Stejně tak není součástí Windows 10 pro Xbox jednotný obchod univerzálních aplikací, obou funkcí se snad dočkáme někdy v příštím roce.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments