Domů » Bleskovky » Xamarin je zdarma! Rozmach univerzálních aplikací může začít

Xamarin je zdarma! Rozmach univerzálních aplikací může začít

Microsoft na konci února koupil společnost Xamarin a její stejnojmenný nástroj pro vývoj aplikací pro platformy Android, iOS a Windows (Mobile). I když může být tato informace pro běžného spotřebitele nezajímavá, ve skutečnosti může mít tato akvizice na platformu Windows velmi pozitivní dopad, neboť Xamarin umožňuje psát drtivou část kódu aplikací tak, aby nativně běžely na všech třech hlavních mobilních platformách, přičemž tou hlavní zůstává Windows.

Xamarin-Visual-Studio

Dodnes nebylo jisté, jak Microsoft s Xamarinem naloží, na vývojářské konferenci Build však byly všechny karty odtajněny – Xamarin bude zdarma pro vývojáře používající jakoukoliv edici Visual Studio, a to včetně komunitní edice, která je zcela zdarma pro individuální vývojáře, tvůrce open source aplikací, školní prostředí a také malé profesionální týmy.

Xamarin-Microsoft-1-650x361

Vývojáři tak do rukou dostanou velmi mocný nástroj pro multiplatformní vývoj aplikací, který dokonce obsahuje i emulátor iOS pro vývoj aplikací pro jablečné přístroje přímo v systému Windows. Kromě toho Microsoft oznámil, že běhové prostředí Xamarinu, knihovny SDK a nástroje příkazové řádky uvolní jako open source projekt.

OnTopReplica-16-2

Koupě Xamarinu a jeho poskytnutí vývojářům zdarma se může Microsoftu z dlouhodobého hlediska vyplatit – nemusí již vymýšlet nástroje pro konverzi titulů z konkurenčních platforem, naopak vývojáři mohou s jeho nástroji vytvářet univerzální, v podstatě multiplatformní aplikace. Bohužel Xamarin neslouží ke konverzi již existujících titulů, takže jejich příchod do Windows Store v nejbližší době očekávat nelze. Nové aplikace by však mohly díky Xamarinu vycházet pro Android, iOS a Windows přibližně ve stejném čase.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
50 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments