Domů » Bleskovky » Word Flow pro Windows Phone 8.1: Nejrychlejší klávesnice na světě nebude umět česky

Word Flow pro Windows Phone 8.1: Nejrychlejší klávesnice na světě nebude umět česky

Microsoft se minulý týden na konferenci Build pochlubil novou klávesnicí pro nadcházející verzi systému Windows Phone, která se jmenuje Word Flow. Tato klávesnice pracuje na principu swipe, tedy tažení prstu po požadovaných znacích, aniž by prst opustil plochu displeje, přičemž slova doplňuje inteligentní slovník. A bohužel tento slovník nebude při startu dostupný v naší mateřštině.

Shape-Writing Enhancements for Windows Phone
Podívejte se, jak patnáctiletý Gaurav Sharma překonal světový rekord v napsání 160znakové zprávy na klávesnici Word Flow pro Windows Phone

Podporovaných jazyků bude celkem 16, jedná se o trojici angličtin (americká, britská a indická), dále španělská a mexická španělština, hindština, polština, brazilská portugalština, ruština, finština, francouzština, němčina, saudská arabština, italština, turečtina a holandština. Zjevně si tak s příchozí aktualizací systému Windows Phone nebudeme moci užívat nejen personální asistentky Cortana, ale také nejrychlejšího psaní na nové klávesnici. Věříme, že narozdíl od lokalizace Cortany se brzy slovníku pro jazyk český dočkáme.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

41 komentářů

 1. Pavel (neregistrovaný)

  Nečekaně :D

  • Přesně tak co to je nějaka „čeština“.

  • By mě zajímalo, jaký mají marketshare poláci. Všude je vecpané Polsko a mně nějak stále překvapuje, proč. Když jsem tam byl loni, připomínalo mi to Chernobyl.

  • Velda (neregistrovaný)

   Prostě je Polsko početně důležitý národ. Což my nejsme ani náhodou.

  • čeština (neregistrovaný)

   A Finsko je početnější národ?

   PS. V nedostatku slovní zásoby problém nevidím, nebyl by přece v rámci strategie One Microsoft problém vzít obsáhlý slovník z MS Word…

  • On ten slovník z wordu už dávno je použitý ve wp v našeptávači. Podle mého jen nemají zpracované kontexty okolních znaků. Dle mého to ale v nějakém dalším update přibude i pro ostatní.

  • Tak umí to kdejaká klávesnice na Google Play za dvacku, nevím tedy, co je na tom nečekaného, není to nic jiného než ostuda a lenost.

 2. kidal5 (neregistrovaný)

  Je sice jasný, že čeština je na okraji zájmu, ale na tom nemůže být nic těžkého. Ta aplikace jenom odhaduje slova se zadaným slovníkem, tak jakej je problém ten slovník nahradit českým? Slovní zásoba (našeptávač) je ve WP8 dost rozshálej.

  No, obecně jsem WP8.1 docela zklamán. Nefunguje nám Cortana, klávesnice. Snad ten prohlížeč bude stát za to.

  • Majko (neregistrovaný)

   Nebude. Prohlizec IE 11 neumi zalamovat radky.

  • MAJKO nemáš pravdu, IE11 ve wp8.1 má čtecí mód se zalamováním řádků a možností měnit písmo.

  • Cortana jde aktivovat i v jiných zemích, bez změny jazyka. Jen oblasti.

   [odkaz]

   IE 11 vypadá dobře. Ovládání gesty, videa v malém přehrávači, více záložek, synchronizace záložek, stahování, uploadování souborů z telefonu, plná podpora HTML 5, procházení InPrivate a další.

 3. Taky věřím, že se na nás alespoň v tomto dostane.. Ale mrzí mne to, chtěl jsem to zkusit, v Androidu mi sice swype moc nevyhovovalo, ale stejně ta zvědavost tam je.. spousta věcí mi na WP vyhovuje víc, viz našeptávání, které myslím že těžko hledá konkurenci.

 4. Sice je to skoda ale cestina casem bude snad take, osobne to moc nevyuziji a treba naseptabani u klavesnice ktere se formou drobneho update po prvnim zapnuti nebo hr nabidne, je moc fajn

  • Proč? podíval ses do zrcadla?

  • To víš že podíval :) ale tento článek mě pobavil více .)

  • tiskovka (neregistrovaný)

   Nevíte na kolik je naplánovaná tiskovka zdejšího mluvčího Microsoftu – Mcezy?

  • CARDI: hm, to mě spíš trochu zklamal.. ale každý se projevujeme jinak..

  • to me taky ale zasmat jsem se musel, ms tu napise super veci pro wp a potom nedoda jazyk pro cr? nechapu fakt :X

  • Přitom ČR je trh, kde má WP navrch proti iOS. Prostě klasický MS…

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   SMISEKCZ: A i přesto je to celkem asi „pět a půl“ uživatele. Ne, vážně. Tohle může překvapit leda tele. Prostě nejsme pro MS v tomhle ohledu zajímavý. A když si vezmu že v případě Androidu máme nejvíce vývojářů na obyvatele, a Android je tu s přehledem nejrozšířenější systém, tak to že spousta služeb Google je tu nedostupná je daleko smutnější a nepochopitelnější. Mimochodem, Google slovník je tak super že mi spíš občas přijde jako že tam není. Krom toho že každou chvíli narazím na slovo který nezná, tak prostě nedokáže pochopit, že i když ho sám neznal, tak když uložím slovo „mít“, asi ho hodlám používat, a tím spíš, když jím pokaždé nahradím „MIT“ které mi tam tak vtipně dosadí.

  • smisekCZ: Tak o tom docela pochybuji. Za prvé musíš k iOS přičíst i tablety a není jich málo. Za druhé, hovoříš o celkovém podílu nebo o prodeji za nějaké období? Je jasné, že když se před rokem zlevnili L, tak šli prodeje nahoru, to teď s cenami 1520, 930 apod. moc nehrozí.

  • adam (neregistrovaný)

   Dobrý:):):)

 5. tom4as (neregistrovaný)

  Je zaujímavé, že na nokii N9 ide swype klávesnica v pohode aj v slovenčine. nokia to teda vedela vyriešiť. snáď sa to podarí aj MS.

  • To jo, ale nevím, jestli i ta byla hned v prvopočátcích i v češtině. :)

   Češtinu tam určitě časem přidají. :)

  • U N9 to bylo v cestine hned od vydani PR1.1, kde se swype poprvé objevilo.

 6. Jerry7650 (neregistrovaný)

  Swype, Slide It, SwiftKey, Samsung klávesnice… Je drobný výčet klávesnic z Androidu, které umí swypovat i s češtinou aneb MS se na to prostě vybodl, žádné enormní náklady by s tím neměl, když to umí i „garážové“ firmy

  • Opravdu nechápu, proč MS nezveřejní API pro vývoj alternativních klávesnic. Co je to za smart OS, když si nemůžu vybrat ani klávesnici.

   To je jako kdyby jste k PC dostali jednu konkrétní klávesnici a museli ji používat, dokud vám MS nepošle novou.

   Vždyť každý má jiné nároky na klávesnici, každému sedí něco jiného.

   To jsou prostě věci, které zkušenější uživatele od tohoto systému odrazují.

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Asi nechcou dopadnout jako kdysi Google kdy většina alternativních klávesnic byly keylogery. A nevím jak ty, ale na NTB jsem dostal jednu klávesnici a prej jestli se mi nelíbí, tak si mám políbit …

  • Když si koupím notebook, tak k němu je konkrétní klávesnice a vyměnit si ji taky nemohu… Ten příměr se ti moc nepovedl…

   Změnu za vlastní klávesnici nepožaduji, nepřijde mi to důležité. Navíc by se to muselo ošetřt bezpečnostně a API ke klávesnicím hodně omezit. Spokojím se, pokud pro můj jazyk budou k dispozici všechny klávesnice, které pro WP od výroby jsou.

   Nevím, proč by znakem chytrého OS měla být možnost měnit klávesnici. iPhone to taky neumí a nikdy neuměl a nikomu to nevadí.

   I když tohle zas vadí evidentně hlavně tobě, takže se to tím vysvětluje…

  • Jednak jsem mluvil o PC a ne o NB, jednak i k NB lze připojit externí klávesnice. Ale to se vám asi nedoneslo, jak koukám…

  • Notebook je ale PC, to se asi zase nedoneslo tobě…

   A od Windows Phone 8.1 také nebude problém si připojit externí klávesnici…

  • MCEZA: Uz vo fore som ta upozornoval, aby si ohladom pripojenia externej klavesnice nemal privelke ocakavania [odkaz]

  • mceza: Nevadí to uživatelům iOS, ale co křiku kolem toho udělají applebijci (náš Android to přeci „samozřejmě“ umí, atd.) :) Není důvod, semlít tam i WP, tedy pro bijce.

  • smisekCZ: Asi nerozlišuješ, z čeho se skládá PC, notebook, netbook, ultrabook, tablet, laptop, desktop…to vše jsou PC, IBM kompatibilní:)

  • UNI: MOžná je to o možnosti vyměnit něco, s čím nejste spokojený. Mě u WP ta klávesnice dlouho vytáčela především v landscape modu (především kvuli tý mezeře nalevo) a dal bych cokoliv za jinou.

  • VNavrátil: Tak o landscape režimu se nebavme, od doby, co jsem přešel z Desire Z (HW klávesnice) je to nepoužitelné (na Androidu). Příšerná ergonomie.

  • „To jsou prostě věci, které zkušenější uživatele od tohoto systému odrazují.“

   Nehovoř za zkušené uživatele, když ty do této skupiny nepatříš a nikdy jsi nepatřil.

 7. Předpokládám, že balíček s českým slovníkem půjde stáhnout dodatečně a později… Takže žádná tragédie.

 8. všichni z toho dělají vědu, balíček s českým slovníkem zřejmě dodají později, ale mně je to fuk, používám základní klávesnici s integrovaným našeptávačem, který funguje daleko lépe než na Androidu. Má vlastní zkušenost.

 9. Adam (neregistrovaný)

  No na stránkách nokie je psáno, že workflow už je, [odkaz]

  takže klamavá reklama?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).