Domů » Bleskovky » Potvrzeno: Windows RT se nenaučí spouštět nové univerzální Windows aplikace

Potvrzeno: Windows RT se nenaučí spouštět nové univerzální Windows aplikace

V září přistane na zařízeních se systémem Windows 8.1 RT aktualizace, která bude spíše kosmetického rázu a schopnosti těchto zařízení nijak výrazně nerozšíří. Microsoft již oficiálně potvrdil, že její součástí bude nová nabídka Start a zamykací obrazovka, nyní z Redmondu přichází informace, kterou jsme víceméně očekávali – na Windows RT nebude možné spouštět nové univerzální Windows aplikace.

  

Tyto aplikace pro svůj běh vyžadují jádro Windows 10, ovšem Windows 8.1 RT Update 3 (jak se bude zářijová aktualizace jmenovat) budou postaveny na starším jádru Windows 8.1. Současné tablety s procesory ARM, jako Surface 1 a 2 či Nokia 2520, tak budou umět spouštět pouze původní moderní aplikace, budoucí tablety s procesory ARM již dostanou systém Windows 10 Mobile, který si u univerzálními Windows aplikacemi poradí.

  

Microsoft tvrdí, že na tabletech s Windows RT bude stále možné konzumovat audiovizuální obsah, hrát hry a používat původní aplikace; poučeni nedávnou historií Windows Phone 7.x však víme, že nové aplikace vznikat nebudou a staré se aktualizací nedočkají. Ač budou Windows 10 Mobile oproti Windows RT funkčně omezenější (chybí jim například prostředí plochy s balíkem Office), měl by dát Microsoft uživatelům na výběr – původní stav s novou nabídkou Start nebo méně funkcí, za to s podporou univerzálních Windows aplikací. Kterou možnost byste zvolili vy?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Takže opět zářez jako tenkrát s WP 7.8. Z hlediska architektury pochopitelný krok, z hlediska produktové koncepce a plánování typický MS fail.

  • Z hlediska plánování a produktové koncepce se nejedná o fail, ale o rozumný krok. Win RT je pozůstatek z doby, kdy na trhu neexistovali úsporné X86 procesory a v současné době je jejich existence neopodstatněná a zbytečná.

  • Tak ono je to vcelku jedno, Windows RT je fail ve své podstatě, to další už je jen důsledek:)

  • Pokud soudíš podle prodejů, tak jo, ale jinak nebyla RT špatný systém. Tablet s RT mi vydržel dýl než iPad2. :D Po iOS to byla příjemná změna a na čas mi na jednom projektu posloužil líp než firemní PC. Jako správný masochista jsem používal i plochu. ;)

  • chmeldas: Počkej, snad mi tu nechceš tvrdit, že WinRT byly úspornější než iOS:) To si spíš asi zaměňuješ s tech. parametry dané placky nebo s kondicí dané aku.

  • radek (neregistrovaný)

   Spíš to myslel tak, že mu vydržel dýl, než mu odešel do křemíkového nebe ;)

   Jinak, winRT je ze stejné doby jak android 4.1. A ten už je taky mrtvej a některé aplikace ho už nepodporují.

  • UNI, to tvrdit nechci a ani netvrdím. iPad byl super, ale po roce a něco se mi iOS okoukalo a byl čas na změnu. Dal jsem ho sestře a šel do placky s Win RT. PS.: Oba dva tablety i po těch letech pořád fungují. Sice už u jiných majitelů, ale křemíkové nebe se zatím nekoná. :D Na chvilku jsem pak přesedlal na Android a teď mám pro změnu tablet s W10.

  • wtf (neregistrovaný)

   Surface 2 mi stale perfektne funguje, a este velmi dlho toho bude vediet stale viac, než fotoramik ala ipad

  • Rezza (neregistrovaný)

   @chmeldas, z pohledu aplikaci je architektura procesoru v dnesni dobe prakticky irelevantni… Kde to samozrejme je treba resit je na urovni systemu a toolu, ktere jsou blizko systemu/HW (prekladace, runtime Javy napr.). U aplikaci je to pak jen o tom prelozit na danou architekturu jednim tlacitkem (i kdyz i tam jsou veci jako indiani :D). Sam jsem ted byl u portu a z nekolika tisic komponent byl enablement na desitkach.

  • @WTF: Tak hlavně, aby ses nepřejedl z té kulervoucí nabídky aplikací ve Store ;-) Číst maily, prohlížet si web, přehrávat hudbu a film, prohlížet si fotky a číst knihy umí každý tablet, ale tohle si užiješ jenom na iPadu:

   [odkaz]

  • wtf (neregistrovaný)

   Ber to tak že WinRT maš niečo ako chromebook. A o multitaskingu pri iOS nemože byť ani reč, tam nieje žiadny.

   [odkaz]

   [odkaz]

   ukaž mi iny system ktory dokaže toto, a hlavne ten multitasking :)

 2. Tomáš (neregistrovaný)

  Když se kácí les, létají třísky. S odstupem času jsem rád, že jsem si Lumii 2520 nakonec nekoupil…

 3. Ty universální aplikace, které jdou spustit všude jsi něco jako Lochnesska, každý o tom píše a mluví, ale ještě jsem žádnou neviděl. Stejně tak jsem stále neviděl to předělané Store plné aplikací z GooglePlay.

  Tak si tak říkám, kdy s tím teda MS konečně vyleze, kdy konečně uděláme wooow!

  • To není nic divného, u MS je to stále to samé, „pak to bude lepší“:)

 4. awq (neregistrovaný)

  Univeryalni aplikace jsou vsechnz ve W10.

  Android aplikace do W10 je3t2 neexisutje. Jest ten projekt nebzl spusten.

  • Tak to určitě ne, např. Průzkumník má rozhodně blíže k prehistorii typu Windows XP než k Windows Apps:) A když tak koukám na ty zoufalosti typu Foto, Video, Hudba, tak fakt díky za „pokrok“….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).