TOPlist

Windows Phone a Wi-Fi tethering: Jak to s ním tedy je?

Proč na vašem telefonu nefunguje funkce Sdílení internetu? Lze to nějak obejít? A jak to bude s použitelností? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět v našem článku.

Už několik týdnů před uvolněním aktualizace systému Windows Phone na verzi 7.5 se spekulovalo, jak to nakonec dopadne s podporou sdílení internetového připojení z telefonu na ostatní zařízení pomocí bezdrátové sítě. Oficiální stanovisko Microsoftu nakonec znělo, že je funkce v systému sice obsažená, standardně ale zůstává vypnutá a je jen na výrobcích a mobilních operátorech, zda její použití koncovým uživatelům umožní.

-

Jenže to by nesmělo existovat internetové fórum XDA Developers. V komunitě plné nadšenců do pitvání svých mobilních mazlíčků si už i platforma Windows Phone našla své jádro příznivců, kteří se hned pustili do odemykání této funkce i na oficiálně nepodporovaných zařízeních. Jejich snažení ale u některých modelů narazilo na jejich hardwarové parametry. Schopnost Wi-Fi tetheringu totiž závisí na použitém síťovém chipsetu a ne všechny telefony s Windows Phone 7 jej mají stejný. Navíc některá zařízení, která disponují tím správným hardwarem, pro něj ještě nemají fungující ovladače od výrobce. Níže tedy uvádíme seznam modelů, u kterých se už podařilo sdílení internetového připojení zprovoznit.

Podporované

 • Samsung Omnia 7
 • Samsung Focus
 • HTC Mozart
 • HTC Titan
 • HTC Radar

Čekají na ověření

 • HTC HD7
 • HTC 7 Pro
 • HTC Surround
 • HTC Trophy
 • LG E900

Nepodporované

 • Dell Venue Pro
  (Má jiný chipset než modely od ostatních výrobců. Za použití hacku na něm ale lze zprovoznit alespoň USB tethering.)

A dá se to vůbec používat?

Redaktoři serveru WPDownUnder na svém telefonu zprovoznili Internet Sharing právě díky postupu z XDA Developers a podělili se se svými čtenáři o výsledky měření, týkajícího se výdrže baterky, rychlosti připojení a dosahu signálu. K testování byl použit smartphone Samsung Focus a notebook Dell Lattitude E4200.

Rychlost připojení

Testování proběhlo v oblasti s dostupnou 3G sítí australského operátora Optus (2 100 MHz). O měření rychlosti se postaraly servery Oz Broadband Speed Test a  Speedtest.net. Druhý jmenovaný test vyžaduje Flash, proto nemohl být na samotném telefonu proveden.

-

Jak můžete vidět na modrých sloupcích v grafu výše, při přenosu signálu nedošlo k žádné ztrátě rychlosti. Sdílení internetu tedy v tomto ohledu funguje na jedničku.

Výdrž baterky

Na začátku testu byla baterie Samsungu nabita na 100 %. Pomocí sdíleného připojení bylo poté z/do notebooku staženo 26,6 MB a nahráno 3,41 MB dat. Po 30 minutách byl stav baterky telefonu 97 %. I zde tedy vše funguje na výbornou.

Dosah

Pokud byste (stejně jako já) od mobilního telefonu očekávali jen velmi omezený dosah poskytovaného Wi-Fi připojení, budete zřejmě příjemně překvapeni. Při tomto měření byl Samsung Focus umístěn v prvním patře cihlového rodinného domu. Při postupném vzdalování notebooku až ven na zahradu sice docházelo k úbytku signálu, nicméně, jak můžete vidět na obrázku níže, ani při vzdálenosti 25 metrů od telefonu se nijak nesnížila rychlost internetového připojení.

-

Výsledek

Výsledek testu je tedy velice příjemný. Výdrž baterky i dosah signálu Samsungu Focus fungují nad očekávání a telefon při zpracování signálu připojení nikterak nezpomaluje. Faktem sice zůstává, že v jiných podmínkách a hlavně u jiných zařízení s operačním systémem Windows Phone 7.5 mohou být naměřené hodnoty různé, osobně si ale myslím, že se žádných drastických rozdílů nemusíme bát.

Dobrá zpráva na závěr

Německá pobočka společnosti LG na svém Twitteru potvrdila, že se pro model Optimus 7 chystá aktualizace, která umožní využití tetheringu. Zda bude funkce v systému přístupná pro nebrandované telefony, se snad dozvíme již brzy.

Upozornění

Aplikováním jakýchkoliv hacků a jiných neoficiálních zásahů do vašeho telefonu můžete přijít o záruku od výrobce nebo zařízení dokonce trvale poškodit. Všechny úpravy provádíte na vlastní riziko a za případné negativní dopady si nesete zodpovědnost sami.

Zdroje: WPCentral, XDA-Developers, WPDownUnder, @LGBlog

Autor článku Miroslav Havlíček
Miroslav Havlíček

Kapitoly článku