Domů » Články » Windows Phone a Wi-Fi tethering: Jak to s ním tedy je?

Windows Phone a Wi-Fi tethering: Jak to s ním tedy je?

Proč na vašem telefonu nefunguje funkce Sdílení internetu? Lze to nějak obejít? A jak to bude s použitelností? Na tyto a další otázky se vám pokusíme odpovědět v našem článku.

Už několik týdnů před uvolněním aktualizace systému Windows Phone na verzi 7.5 se spekulovalo, jak to nakonec dopadne s podporou sdílení internetového připojení z telefonu na ostatní zařízení pomocí bezdrátové sítě. Oficiální stanovisko Microsoftu nakonec znělo, že je funkce v systému sice obsažená, standardně ale zůstává vypnutá a je jen na výrobcích a mobilních operátorech, zda její použití koncovým uživatelům umožní.

-

Jenže to by nesmělo existovat internetové fórum XDA Developers. V komunitě plné nadšenců do pitvání svých mobilních mazlíčků si už i platforma Windows Phone našla své jádro příznivců, kteří se hned pustili do odemykání této funkce i na oficiálně nepodporovaných zařízeních. Jejich snažení ale u některých modelů narazilo na jejich hardwarové parametry. Schopnost Wi-Fi tetheringu totiž závisí na použitém síťovém chipsetu a ne všechny telefony s Windows Phone 7 jej mají stejný. Navíc některá zařízení, která disponují tím správným hardwarem, pro něj ještě nemají fungující ovladače od výrobce. Níže tedy uvádíme seznam modelů, u kterých se už podařilo sdílení internetového připojení zprovoznit.

Podporované

 • Samsung Omnia 7
 • Samsung Focus
 • HTC Mozart
 • HTC Titan
 • HTC Radar

Čekají na ověření

 • HTC HD7
 • HTC 7 Pro
 • HTC Surround
 • HTC Trophy
 • LG E900

Nepodporované

 • Dell Venue Pro
  (Má jiný chipset než modely od ostatních výrobců. Za použití hacku na něm ale lze zprovoznit alespoň USB tethering.)

A dá se to vůbec používat?

Redaktoři serveru WPDownUnder na svém telefonu zprovoznili Internet Sharing právě díky postupu z XDA Developers a podělili se se svými čtenáři o výsledky měření, týkajícího se výdrže baterky, rychlosti připojení a dosahu signálu. K testování byl použit smartphone Samsung Focus a notebook Dell Lattitude E4200.

Rychlost připojení

Testování proběhlo v oblasti s dostupnou 3G sítí australského operátora Optus (2 100 MHz). O měření rychlosti se postaraly servery Oz Broadband Speed Test a  Speedtest.net. Druhý jmenovaný test vyžaduje Flash, proto nemohl být na samotném telefonu proveden.

-

Jak můžete vidět na modrých sloupcích v grafu výše, při přenosu signálu nedošlo k žádné ztrátě rychlosti. Sdílení internetu tedy v tomto ohledu funguje na jedničku.

Výdrž baterky

Na začátku testu byla baterie Samsungu nabita na 100 %. Pomocí sdíleného připojení bylo poté z/do notebooku staženo 26,6 MB a nahráno 3,41 MB dat. Po 30 minutách byl stav baterky telefonu 97 %. I zde tedy vše funguje na výbornou.

Dosah

Pokud byste (stejně jako já) od mobilního telefonu očekávali jen velmi omezený dosah poskytovaného Wi-Fi připojení, budete zřejmě příjemně překvapeni. Při tomto měření byl Samsung Focus umístěn v prvním patře cihlového rodinného domu. Při postupném vzdalování notebooku až ven na zahradu sice docházelo k úbytku signálu, nicméně, jak můžete vidět na obrázku níže, ani při vzdálenosti 25 metrů od telefonu se nijak nesnížila rychlost internetového připojení.

-

Výsledek

Výsledek testu je tedy velice příjemný. Výdrž baterky i dosah signálu Samsungu Focus fungují nad očekávání a telefon při zpracování signálu připojení nikterak nezpomaluje. Faktem sice zůstává, že v jiných podmínkách a hlavně u jiných zařízení s operačním systémem Windows Phone 7.5 mohou být naměřené hodnoty různé, osobně si ale myslím, že se žádných drastických rozdílů nemusíme bát.

Dobrá zpráva na závěr

Německá pobočka společnosti LG na svém Twitteru potvrdila, že se pro model Optimus 7 chystá aktualizace, která umožní využití tetheringu. Zda bude funkce v systému přístupná pro nebrandované telefony, se snad dozvíme již brzy.

Upozornění

Aplikováním jakýchkoliv hacků a jiných neoficiálních zásahů do vašeho telefonu můžete přijít o záruku od výrobce nebo zařízení dokonce trvale poškodit. Všechny úpravy provádíte na vlastní riziko a za případné negativní dopady si nesete zodpovědnost sami.

Zdroje: WPCentral, XDA-Developers, WPDownUnder, @LGBlog

Miroslav Havlíček

19 komentářů

 1. dobré zprávy.. snad nové nokie budou mít fíčuru rovnou odemčenou..

  • Miroslav Havlíček

   Určitě by to pro ně byla konkurenční výhoda. Otázkou ale je, jestli se nebudou bát reakcí operátorů.

  • luu (neregistrovaný)

   Miroslav Havlíček: konkurenčni vyhoda jak noha,tethering umi androidy za 2500 a pro 2.1 ktery ho neumi v zakladu stači stahnout aplikaci.Nic vic.tethering je funkce co jsem měl za pravěku na WM a dneska na jakemkoliv Androidu.Nechapu co s tim že chybí sledujou – jo chapu lezou operatorum do zadele.

  • Miroslav Havlíček

   luu (neregistrovaný): Myslel jsem samozřejmě oproti ostatním výrobcům WP. Jinak ale naprosto souhlasím.

 2. Takže tie podporované sú len po zásahu „hacku“ XDA? Hulan sa tým ohánaľ ako keby to bolo už od výroby.

  • Miroslav Havlíček

   Systém tethering podporuje (i když je zatím jen skrytě), je ale jenom na výrobcích, kdy a zda vůbec vydají ovladače pro tuto funkci chipsetu a zda ji u nebrandovaných telefonů povolí. U telefonů prodávaných operátory je ale konečné rozhodnutí právě na nich.

  • Však to je od výroby. Nejedná se o žádnou doinstalaci čehokoliv, vlastně se jen v registrech nastaví „povolit Hotspot“ na „ANO“.

   Problém je, že výrobce telefonu a operátor může hotspot blokovat. Třeba u iPhone začal být u O2 funkční Wifi tethering až před pár měsíci.

   Onen zásah do registrů je jen obezlička, jak na operátora a výrobce nečekat u starých telefonů. Nové to mají povolené od počátku.

  • Radek Hulán: Sice hezké, ale v základu většiny zařízení to prostě v současnosti není. Tečka. S tím můžeš dělat slovy klasika pouze to, že s tímto tvrzením nebudeš souhlasit, ale to je tak vše co s tím můžeš dělat. Tak to prostě je. WP7 nejsou určeny pro šťourání v registrech. Buď zdráv a nemať!

  • RejPal: v základu všech zařízení, které se dnes prodávají s Mango od počátku (třeba HTC Titan), to naopak je.

 3. sssugi (neregistrovaný)

  zdravim…nikde som nenasiel ako ten tethering na mozartovi spojazdnit..pomozete mi? :)

  • Gater (neregistrovaný)

   Myslim, ze ten navod je stejny, jako na Omnii, podle toho, co jsem tam cetl.

 4. Zrovna před pár dny jsem o tomto „úžasném“ wifi tetheringu přemýšlel…přemýšlel jsem nad tím, jak už před více než 4 lety jsem ho bral jako samozřejmost na HTC Kaiser díky 20kB prográmku ICS a později přes vynikající WMwifiRouter, kterému se ještě ani dnes žádný program s tímto zaměřením nevyrovná naskrz platformami vůbec.

  Dnes se o tetheringu mluví jako o „revoluci“,“konkurenční výhodě“…nevim nevim, ale za ta léta v tomto neuvěřitelně rychle se vyvyjejícím odvětví jakým telekomunikace je, bych TETHERING bral jako SAMOZŘEJMOST!

  • „WMwifiRouter, kterému se ještě ani dnes žádný program s tímto zaměřením nevyrovná naskrz platformami vůbec. “

   To nevim, co jako myslis. WMwifiRouter jsem pouzival a prisel mi jako zbytecne prekombinovany, navic ty hnusne ikonky. Clovek v androidu vleze do nastaveni, jednou klikne a uz to fici.

  • niky79: To by me zajimalo jak jste ho pouzival…nastavenim vas provede wizard a pak uz vzdy staci jen kliknout na obří ikonu jakym zpusobem chcete sdilet net a poté vám to ukazuje velmi podrobné info o přenosu bajtů všemi směry,spotřebě energie,atd… Ale to je jedno, jen jsem poukazoval na fakt, že mi přijde úsměvné z této staré funkce teď dělat takovou novinku nebo spíše „nadslužbu“ :)

   Pamětníci určitě chápou

 5. OndraSter (neregistrovaný)

  Proč se to musí hackovat? Protože 1st gen zařízení nemají všechny ještě ovladače – velká část HTC zařízení. Naopak Samsungy mají. Nevím, proč to Samsung nepovolil (a tudíž ukázal HTC, jak jsou pomalí), ale asi MS chce povolit wifi hotspot na všech telefonech najednou v další malé aktualizaci. Tzn po zatím neurčitém datu bude wifi hotspot fungovat všude (na všech HTC, Sammy a LG zařízeních. Snad.)

  Na XDA jsme to obešli a na Samsung zařízeních povolili wifi hotspot již nyní. Mozart vyžaduje 5.01 leaklou ROM, ale mwang to zkoušel a stejně to nefungovalo, tzn ovladače ještě asi nebyly 100% hotové. Momentálně DFT připravuje nové ROM pro HTC zařízení s podporou wifi hotspotu. Buď sehnali ze svých zdrojů oficiální, nebo použijí ty z Sammyho.

 6. Robert Varga (neregistrovaný)

  Každopádně kdo si koupíte HTC Titan (můj třetí a po všech stránkách nejlepší Windows Phone), budete mít wi-fi tethering v základu.

 7. A nejen WifiTethering ale i SimToolkit..

 8. Asi tak… Titan je opravdu super, ale je taky docela drahý…

 9. Miroslav Havlíček

  HTCJirka, Milennim: Když reagujete na nějaký příspěvek, používejte prosím tlačítko ODPOVĚDĚT v jeho záhlaví. Je to potom přehlednější. Díky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).