Domů » Články » Windows Phone a 3D gesta? Možná již na podzim

Windows Phone a 3D gesta? Možná již na podzim

Přijdou vám živé dlaždice příliš ploché a málo interaktivní? Nadcházející vlajková loď dvojlístku Nokia/Microsoft má přijít v listopadu s podporou 3D gest.

Živé dlaždice na systémech Windows a Windows Phone nabízí v aktuální podobě možnost spouštění aplikací a také zobrazování rozličných informací, které dané aplikace poskytují, například zprávy o počasí, zmeškané události, položky v kalendáři a podobně. V Microsoftu ale zjevně chtějí zajít ještě dál a umožnit dlaždicím být více interaktivní. Ostatně z dílen Microsoft Research jsme dostali před dvěma měsíci ochutnávku, jak by takové interaktivní dlaždice mohly fungovat v systému Windows.

Interactive live tiles on Windows Next by Microsoft Research (1)

Dlaždice by se klepnutím na šipku rozbalila a nabídla širší možnosti interakce, v případě jednoduchých aplikací by se samotná dlaždice stala miniaplikací (například kalkulačka). Na velkých displejích tento nápad dává smysl, ale na malých (i když stále se zvětšujících) displejích mobilních telefonů s Windows Phone by to spíše způsobilo chaos. 

McLaren přijede v listopadu

Zdroj Evleaks v tomto týdnu odhalil, jaká další zařízení s dlaždicovým systémem od Nokie/Microsoftu nás v letošním a příštím roce čekají, mezi nimi nechyběla nadcházející vlajková loď s kódovým označením McLaren a popiskem, že patrně přijde s podporou 3D gest. Tento telefon by měl být dostupný v předvánoční sezóně, o jeho hardwarových parametrech prozatím nic nevíme, nicméně můžeme rozvířit spekulace, jakým způsobem dvojlístek Nokia/Microsoft do systému 3D gesta implementuje.

  

Blogger Tom Warren již na toto téma zaspekuloval v loňském roce v souvislosti s čekáním na telefon s kódovým označením Goldfinger (možná je McLaren pouze označení pro operátorskou variantu modelu Goldfinger) s tím, že 3D gest by bylo dosahováno snímáním uživatelovy ruky nad displejem zařízení, aniž by docházelo k přímému dotyku. Jako příklad tehdy použil Rychlý přehled (v originále Glance Screen), který lze již v současné verzi systému aktivovat „přeletem“ ruky na displejem zařízení.

Nokia Glance Screen how to for Lumia Windows Phones and the Lumia 925

Podobnými bezdotykovými gesty by se však dalo spouštět více, než jen zobrazení hodin na zamknuté obrazovce, vzpomeňme na široké možnosti ovladače Kinect pro Xbox. Podle posledních informací již v Redmondu od loňského prosince zkouší používat 3D gesta na prototypu telefonu a co víc, současné SDK již údajně obsahuje API pro vývojáře s možností jejich využití. Tato API mají být prozatím skryta, nicméně v budoucnu můžeme očekávat, že nový systém ovládání budou moci využít i vývojáři třetích stran. 

Jak by se gest dalo využít v praxi?

V samotném systému by se pro 3D gesta mohlo najít hned několik využití. Podle redakce serveru WPCentral.com bychom se například mohli dočkat funkce s názvem „Mix View“. Ta by spočívala, jak jsme psali v úvodu tohoto článku, v rozšíření funkčnosti živých dlaždic o interaktivní složku. Stačilo by krátce podržet prst nad libovolnou dlaždicí (bez dotyku), dlaždice by explodovala na několik menších prvků, které by umožňovaly další práci. Například připnutá dlaždice s kontaktem by po své „explozi“ nabídla možnost přímo vyvolat hovor nebo napsat SMS či email. Podobně fungovala funkce Mix View v aplikaci Microsoft Zune při navrhování nové hudby.

Zune TV Spot featuring Common and Mixview

Jsme zvědaví, zdali se na podzim skutečně dočkáme podobných novinek a pokud ano, doufáme, že jejich implementace nebude dlouho trvat. Snad se nová API v SDK otevřou vývojářům s dodatečným předstihem, aby brzy po listopadovém odhalení „McLarenu“ byly ve Store první připravené aplikace. Ostatně Microsoft není jedinou společností, která přichází s myšlenkou bezdotykového ovládání, vzdušná gesta použil již Samsung v loňské vlajkové lodi Galaxy S4, zřejmě je použije i Amazon ve svém smartphonu s 3D prostředím, který má být představen 16. června.

Samsung Galaxy S4 Air Gestures
Samsung Galaxy S4 již s bezdotykovými gesty pracovat umí

Jste připraveni na další úroveň ovládání mobilních telefonů nebo si myslíte, že se jedná pouze o slepou větev?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. jarpo (neregistrovaný)

  Co je to za hovadina, to podrzanie prsta nad displejom? Ved to je maximalne neprakticke, drzat takto prst nad displejom. Mimochodom, videl som ako to funguje na S4, mal to zapnute, ale nic a ani restart nepomohol… Ale to je zase tamtung :D

  • to nikdo zatím netuší, co z toho vyleze. Ale když se tak probírám lumiáckou minulostí, nokia prakticky neuvedla žádné úplně nepraktické vylepšení – ty věci prostě fungují (glance, doubletap2wake, OIS, supercitlivý displej, vysoká čitelnost na přímém slunci, integrované bezdrátové nabíjení…)

 2. to jako co nefungovalo? naS4ce ty gesta? zajimave pouzivam dene a nemam problem.

  • jase (neregistrovaný)

   Hele Cardíčku, ty máš nějakej zázračnej Samsung galaxy S4, že nemáš vůbec s ničím problém a vše funguje o 100% lépe, než všem ostatním.. Hmm, to se mi nějak nezdá. Nechával jsi si ho dělat na zakázku za dvojnásobek ceny? Jinak to prakticky vůbec není možné víš. ;) jinak, také jsem viděl tyto zázračné funkce a fungovalo to 50:50. Ostatně skoro jako vše.

  • Velda (neregistrovaný)

   Vždyť S4 se prodává běžně za zakázkovou cenu :o)

  • jase (neregistrovaný)

   +1 trefa do černého. ;)

  • jarpo (neregistrovaný)

   No bola to S4 aktiv, aby som bol presny a chcel mi ukazat co ma jeho telefon za vychytavky, ale zial sklamal ho :D

 3. Steam (neregistrovaný)

  nevím jak vy ale já měl kupu Samsung zařízení a byl jsem spokojen. teď mám Lenovo a850 a to je teprve „telefon“ říkám zlatej Samsung. :-)

  ps: Nokia je dobra ale nechci Wp to mě vadí. I když asi jde o zvyk.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).