Domů » Bleskovky » Files: Windows Phone 8.1 se dočkal vlastního správce souborů

Files: Windows Phone 8.1 se dočkal vlastního správce souborů

Operační systém Windows Phone 8.1 se momentálně nachází ve fázi developer preview a ačkoliv co do množství funkcí zraje jako víno, jedna zásadní esence mu neustále chyběla. Správce souborů. Ano, jakkoliv to zní komicky, mobilní verze Windows dosud postrádala tento základní nástroj a ke svým souborům se uživatelé museli dostávat přes jednotlivé aplikace podle typu souborů, nebo sáhnout po některé z neoficiálních a nezřídka placených alternativ.

Joe Belfiore sice již při představení Windows Phone 8.1 navnadil uživatele na oficiální souborový manažer a prozradil i vskutku minimalistický název Files, vývojářům z Redmondu však trvalo ještě přes měsíc než práci na tomto nástroji dokončili a Files se objevil ve Windows Phone Store. Pokud patříte nedočkavce, na jejichž telefonu již běží developer preview verze Windows Phone 8.1, pak neváhejte a běžte si aplikaci stáhnout, v české verzi softwarového obchodu se tento program jmenuje klasicky Soubory.

Odkaz na WP katalog

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

24 komentářů

 1. mw (neregistrovaný)

  Mozna delam neco spatne, ale s 8.1 dev prev mi pise Store: Tato aplikace nepodporuje vaši verzi softwaru Windows Phone.

  • Zajímavé, mě se to na L920 podařilo stáhnout bez problémů (CZ region, CZ jazyk, 8.1).

  • mw (neregistrovaný)

   @VBooxxoo: Nejde to najit ani v tlf, ale maly tweak pomohl… Otevrit si tento clanek v mobilu v IE a kliknout na ikonku Storu, ktera je uvedena na konci clanku.

  • Lze to najit bez potizi v telefonu/přes Store bez nejakych triku, s ceskym regionem a lze to i nainstalovat.

  • Také lze aplikace vyhledávat přes windowsphone.cz. Po přihlášení k účtu a nalezení aplikace jí to buď odešle do mobilu nebo to pošle email s odkazem na aplikaci. Už mně to párkrát pomohlo, když jsem app nenašel ve store přes telefon.

 2. Zatial asi len US store ci ? Lebo som to nenasiel

 3. dominik (neregistrovaný)

  Mám Ativ S a v pohodě jsem to stáhnul.CZ region. Tak nevím co máte za problém

  • henek (neregistrovaný)

   Vždyť to píšou: nemůžou to najít nebo stáhnout. Čti pořádně :-(

 4. Tak cez Search v Store to nenaslo, ale ked som siel cez odkaz v tomto clanku, tak hned ma prehodilo a naslo to

 5. Dušan (neregistrovaný)

  Funguje celkem rychle, bez potíží, ale hodil by se ještě WiFi přenos přímo v aplikaci. Aerize Explorer jde pryč z telefonu.

 6. Mam SK region a SK jazyk a tiez mi to nenaslo. Ale cez link pod clankom nainstalovane bez problemov a tiez funguje spravne na lumia 920…

 7. Funkční, ale příliš jednoduchý. Doufejme že zatím. Není podpora pro OneDrive, neumí pracovat se .zip, přehrávání hudebních souborů bohužel nespustí app hudba, ale probíhá interně ve velmi jednoduchém miniplayeru..

  Konkurence už je dál.

  • Proč by měl podporovat OneDriver ? Na to je snad aplikace zvlášť, jedná se o file manager telefonu a ne cloudu.

   Ostatní beru, hlavně to, že spouští ten miniplayer.

  • Jan (neregistrovaný)

   Pristup na OneDrive by tam rozhodne mal byt pokial sa snazia presadit cloud tak ako to tu mnohi tvrdia. Drzat to izolovane tozhodne nie je cesta.

  • Přesně tak. Proč mít dva filemanagery místo jednoho? Navíc je občas potřeba přesouvat soubory mezi telefonem a cloudem.. Kupříkladu budu mít v cloudu muziku a budu si ji chtít uložit pro offline pislech v telefonu..

  • One drive ve Windows je plně integrován a ať už v desktopovém průzkumníku, tak v Metro File Manageru se chová stejně, jako klasické úložiště na disku. Už jen proto by bylo vhodné OneDrive a FileManager nějak sjednotit (klidně nechat i vlastní aplikaci pro OneDrive).

  • Je to v podstate „systémový file manazer“. Na cloud má MS aplikaci, která funguje dobre. Porad tady zadny důvod k tomu ho mít ve file manažeru nevidím. Tento „file manazer“ vznikl hlavně kvůli tomu, aby si mohli uzivatele pracovat a prenaset data mezi sd a vnitřní paměti + práce se soubory.můžete z něj soubory poslat na onedrive, ale aby pracoval s daty cloudu? No nevidím, nevidím v tom přínos.

  • Přínos by byl ten, že by „vše bylo na jednom místě“. Na Windows 8 je uživateli jedno, zda pracuje s daty v cloudu nebo na disku, prostě s nimi pracuje. Kde jsou data fyzicky, to už je problém aplikace/systému.

  • Takže vlastně to ani není přínos. Je jen o to, ze to za každou cenu chcete mít pod jednou poklickou. Uz tomu rozumím.

   Nejprve se chce file manazer, když jej MS vydá, tak je zase spatne to, ze neumí pracovat s cloud daty, na které má MS jinou aplikaci. Resp. uz mi spis případy, ze od MS chceme stolní Windows v mobilu s ne mobilní systém.

  • Myslím, že špatně to není. Jen tu padnul návrh na rozšíření funkcí File Manageru a myslím, že není špatný.

   A nevím, proč bychom měli v mobilu chtít stolní Windows. Jen v tomto případě mi prostě tato konkrétní funkce přidadá ve Windows 8 logická, takže bych ju uvítal i ve Windows Phone, proto jsem ji dal za příklad.

 8. killafornia (neregistrovaný)

  Ano, ke kráse by podporovat Onedrive měl, zvlášť se to nabízí když je obojí od MS. Na destkopu v průzkumníkovi taky můžeme kombinovat onedrive a disk – práce je pak daleko přehlednější a pohodlnější. Dále mi taky vadí, že u hudby (a možná i něčeho jiného) nedostáváme na výběr v čem to chceme otevřít. Dál chybí podporovaný formáty. Sečteno podtrženo, rozhodně krok správným směrem. Na jednoduchou práci bezva aplikace, plno věcí už umí. Avšak je před ní ještě nějaká cesta k dokonalosti – a)mod pruzkumnika b) integrace s onedrive c) dokonalejší propojení s aplikacemi při otevírání např. hudby d) chybí zatím podpora nějakých formátu – to by se dalo vyřešit alespoň bodem c .. trochu to demostruje jak byl přístup windows phone v posledním období arogantní a zkostnatělý vůči něčemu novému, v tomto směru byli funkčnější aplikace ve starém android 2.3. MS se nastartoval, škoda, žy tyto věci nebyli už součástí wp 8.0.

  • killafornia (neregistrovaný)

   Rozhodně ale naa první pokus dobrý a funkční výsledek :)

  • Podpora formátů a otevírání hudby v jiných aplikacích už vyřešena je.

   Je to řešeno tak, že aplikace si musí zaregistrovat koncovku souboru v systému a všechny takové soubory jsou potom otevírány (a viděny) tou danou aplikací.

   Toto platí i pro hudbu. Ovšem nevím, zda je v tuto chvíli ve Store nějaký přehrávač pro WP 8.1, který již má toto implementováno. Podpora pro to ovšem je.

  • No, tak ve files očividně tato podpora vyřešena není.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).